YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Projekty ponad granicami

26 października 2016 13:29:23 | autor: redakcja
W dniach 20-21 października w Międzyrzecu Podlaskim gościli przedstawiciele miast partnerskich - Kamienia Koszyrskiego (Ukraina) i Kobrynia (Białoruś). Samorządowcy dyskutowali o możliwościach zdobycia dofinansowania z nowego Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina.

Fot. Urząd Miasta

Do Międzyrzeca przyjechał zastępca mera Kobrynia - Walenty Trubczyk oraz mer Kamienia Koszyrskiego - Wasyl Bondar. Obu panom towarzyszyli współpracownicy. Goście zwiedzili Szkołę Muzyczną I stopnia, gdzie wysłuchali koncertu w wykonaniu uczniów. Byli także w zakładzie produkcyjnym firmy Dr Gerard oraz oglądali nowy pawilon sportowy na stadionie miejskim.

Najważniejsze podczas tej wizyty było jednak robocze spotkanie z burmistrzem Zbigniewem Kotem i pracownikami Urzędu Miasta. Rozważano na nim możliwości zdobycia pieniędzy z nowej edycji Programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Na pewno samorządy będę składać wnioski o pieniądze na wymianę kulturalną i sportową. Poza tym partnerów ze wschodu interesuje wymiana doświadczeń dotyczących organizacji samorządu, m.in. opieki społecznej i służby zdrowia. Władze Międzyrzeca są z kolei zainteresowane zdobyciem pieniędzy na odrestaurowanie i zagospodarowanie zabytkowego spichlerza, który znajduje się na terenie zespołu pałacowo-parkowego. Mogłoby tam mieścić się muzeum ze stałą ekspozycją rzeźb Henryka Burzca, które obecnie znajdują się w holu kina "Sława".

Samorządowcy podzielili się pomysłami, mają je teraz przeanalizować we własnym gronie. Niebawem odbędzie się kolejne spotkanie, ponieważ już rozpoczęto pierwsze nabory w programie współpracy transgranicznej.

Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020

Program jest realizowany w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa. W nowej perspektywie będzie wspierał promocję kultury oraz projekty dotyczące infrastruktury komunikacyjnej i bezpieczeństwa granic. Komisja Europejska przyznała ponad 183 mln euro na dalszy rozwój współpracy transgranicznej. Obszar objęty programem po stronie polskiej obejmuje województwo podlaskie, lubelskie, podkarpackie oraz wschodnią część mazowieckiego. Po stronie białoruskiej: obwód brzeski, grodzieński, miński i homelski, a po stronie ukraińskiej – lwowski, wołyński, zakarpacki, rówieński, tarnopolski oraz iwanofrankowski.

Program będzie wspierać promocję kultury lokalnej, zachowanie dziedzictwa historycznego i poprawę dostępności regionów. Dofinansowanie uzyskają projekty przyczyniające się do rozwoju sieci komunikacyjnych i transportu przyjaznego środowisku naturalnemu. Realizowane będą też przedsięwzięcia dotyczące bezpieczeństwa i ochrony granic oraz projekty w obszarze promocji zarządzania granicami, mobilnością i migracjami. Beneficjenci będą mogli uzyskać dofinansowanie do 90 proc. wartości realizowanych inwestycji.

Pierwszy nabór wniosków zaplanowano w dniach 11 października – 31 grudnia br. W puli będzie 81,47 mln euro. Maksymalne dofinansowanie projektu ze środków UE wyniesie 2,5 mln euro. Konkurs obejmie: promocję kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego (14,84 mln euro); poprawę dostępności regionów, rozwoju trwałego i odpornego na klimat transportu oraz sieci i systemów komunikacyjnych (28,32 mln euro); wspólne wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i ochrony (14,53 mln euro); promocję zarządzania granicami oraz bezpieczeństwem na granicach, zarządzanie mobilnością i migracjami (23,79 mln euro).

Drugi nabór wniosków odbędzie się w dniach 1 października - 31 grudnia 2018 r. W puli znajdzie się 29,36 mln euro. Konkurs obejmie promocję kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego (14,84 mln euro) oraz wspólne wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i ochrony (14,53 mln euro).

Nabór na małe projekty planowany jest od 1 grudnia 2017 do 28 lutego 2018 r. Do zdobycia będzie 5,2 mln euro w obszarze promocji kultury lokalnej i zachowania dziedzictwa historycznego. Poziom dofinansowania małych projektów wyniesie od 20 tys. do 60 tys. euro.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male