Powstała z martwych, nie Polska lecz Prawo!
Bo Polska martwą nie była ni chwili
8 listopada w Szkole Podstawowej im. Unitów Drelowskich w Drelowie odbyła się uroczystość upamiętniająca odzyskanie niepodległości przez Polskę, w której wzięły udział reprezentacje gminnych placówek oświatowych.
Po wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiło przekazanie Ognia Niepodległości, przywiezionego z historycznego pola bitewnego w miejscowości Kostiuchnówka leżącej w okręgu Wołyńskim na Ukrainie, gdzie w 1916 r. połączone brygady Legionów Polskich pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego, podczas strategicznej bitwy, powstrzymały ofensywę rosyjską.
Do Drelowa ogień przywieźli nadleśniczy Leszek Michalec z Nadleśnictwa Międzyrzec, zastępca dowódcy JRG Międzyrzec Podlaski mł. brygadier Paweł Jakubowicz i Andrzej Nowak, komendant Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji im. 1 Pułku Strzelców Konnych w Międzyrzecu Podlaskim, uprzednio otrzymawszy go od leśników Nadleśnictwa Lubartów. Do Polski ogień przewieźli harcerze sztafetą rowerową na ponad 700-kilometrowej trasie.
Płomień został w ten sam sposób przekazany wójtom gmin Kąkolewnica, Międzyrzec Podlaski i Komarówka Podlaska oraz burmistrzowi miasta Międzyrzec Podlaski. Finalnie posłużył do zapalenia zniczy na grobie partyzantów oddziału Zenona w Leszczance - Janówce, czyli tzw. Smolnych Piecach.
Uroczyście przekazany włodarzowi gminy wójtowi Piotrowi Kazimierskiemu ogień trafił do delegacji uczniowskich drelowskich placówek szkolnych. - Cieszymy się, że na drodze tego symbolicznego przeniesienia ognia niepodległości, wiary i współpracy, wierności żołnierskiej i wielkiego niepodległościowego zrywu stanęła gmina Drelów - mówił wójt Kazimierski - Niech będzie on wspólną demonstracją jedności i świadomości tego, jak ważnym i ogromnie wpływającym na nasze życie był ten niepodległościowy zryw, który zakończył się odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Niech będzie takim ogniem, który w naszych sercach będzie się tlił przez cały czas i będzie przypominał o tym, że niepodległość to nie jest stan, który jest dany na zawsze, ale o który zawsze trzeba walczyć.
Komendant Konnej Straży Andrzej Nowak przybliżył zgromadzonym szczegóły historycznej bitwy rozegranej w dniach 4-6 lipca 1916 r.
Podczas gminnej uroczystości miała miejsce inscenizacja, którą przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Drelowie pod kierownictwem nauczycieli Marioli Smal, Moniki Krasuskiej i Grzegorza Golca. W spektaklu zawarto najważniejsze treści związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę, począwszy od rozbiorów po początek II wojny światowej. Inscenizację przeplatały wiersze, występy artystyczne i piosenki w wykonaniu szkolnego chóru.
Uczniowie szkół z terenu gminy Drelów wzięli udział w Biegu Niepodległościowym. Każdy przybyły na metę uczestnik otrzymał medal uczestnictwa, a zwycięzców trzech pierwszych miejsc w trzech kategoriach wiekowych udekorował na podium wójt Piotr Kazimierski.
Uroczystość poprowadzili dyrektor SP w Drelowie Dorota Sawczuk i dyrektor GCK w Drelowie Michał Olesiejuk. - Co czynić, żeby tę Polskę niepodległą utrzymać? - pytał wicemarszałek Sejmu RP III kadencji Franciszek Jerzy Stefaniuk - Prosta rada: jeśli chcemy pokoju na co dzień, odrzućmy wszystko, co temu pokojowi zagraża. Dzisiaj też potrzebni są bohaterowie narodowi. A co trzeba zrobić, by w czasach pokoju być bohaterem? Po prostu być dobrym czlowiekiem...
Uczestnicy uroczystości mieli również okazję zwiedzić wystawę "Międzyrzecczyzna po odzyskaniu niepodległości" prezentowaną w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie, o której więcej tutaj .
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny