Wszystko zaczęło się od czternastej edycji konkursu powiatowego „Ocalić od zapomnienia". W minionym roku konkursowa tematyka dotyczyła okresu 1944-1989. Pierwszym miejscem podzieliły się biblioteki z gmin Międzyrzec i konstantynów.
- Poczatkowo chcieliśmy przygotować jedynie wspomnienia kilku osób, aby przygotować pracę na konkurs. Jednak już po pierwszych spotkaniach wiedzieliśmy, że powstanie coś wyjątkowego, bo towarzyszyły im żywe emocje, załamujący się głos, łzy, również radość i śmiech – mówi Magdalena Chodzińska, dyrektor GBP, która swą siedzibę ma w Wysokim.
W sumie zebrano ponad czterdzieści opowieści (każde sołectwo ma na kartach książki przynajmniej jednego przedstawiciela), w których przeplatają się wątki osobiste ze społecznymi na tle polskiej historii. "To opowieści o trudach, bólu, śmierci, ale i radosnych chwilach w życiu, o dniach szczególnych, świątecznych jak i zwykłej szarej codzienności" – napisała w przemowie do książki Magdalena Chodzińska. Warto podkreślić, że bohaterowie ksiązki podzielili się nie tylko swoimi wypomnieniami, ale również zdjęciami rodzinnymi i twórczością.
Spotkanie promocyjne zgomadziło seniorów, którzy współtworzyli publikację, przedstawicieli gminnych i powiatowych władz samorządowych, sołtysów oraz dyrektorów placówek oświatowych i instytucji kultury. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć występ młodzieży z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Jelnicy, która zaprezentowała m.in. fragmenty ksiązki.
Promocja książki była również okazją do podziękowania instytucjom, organizacjom oraz osobom, które aktywnie wspierają gminną bibliotekę. Wyróżniono ich tytułem i statuetką "Przyjaciela Biblioteki". Pierwszymi laureatami tej nagrody zostali wójt Krzysztof Adamowicz, OSP Stołpno oraz Czesław Węgrzyniak z Tłuśćca.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny