Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
7.6°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Przewodnik zmarłych międzyrzeczan

19 października 2022 09:35 | autor: redakcja

Stowarzyszenie Miłośników Historii Międzyrzeca Podlaskiego przygotowuje publikację o historii międzyrzeckiego cmentarza, która sięga początków XIX wieku. Książka ma być gotowa już na Święto Zmarłych.

Historia międzyrzeckiego cmentarza sięga początków XIX wieku, kiedy to książę Konstanty Czartoryski wyznaczył miejsce pod nowy cmentarz przy Trakcie Brzeskim. W tym roku przypada 215. rocznica przekazania terenu pod cmentarz. Stowarzyszenie Miłośników Historii Międzyrzeca Podlaskiego postanowiło przypomnieć mieszkańcom historię cmentarza i ceremonii pogrzebowych. Celem publikacji jest również utrwalenie pamięci o zmarłych, którzy za życia kształtowali historię naszego miasta.

„Należy pamiętać, że rzeczą niemożliwą jest opracowanie tematu w sposób kompletny i obiektywny. Na przestrzeni ponad 200 lat na cmentarzu odbyły się dziesiątki tysięcy pochówków. Po wielu z nich nie został po latach żaden materialny ślad. W wielu przypadkach trudno też wskazać miejsca pochówku zacnych i szanowanych naszych potomnych” - podkreślają autorzy opracowania Marek Maleszyk i Mirosław Maraszek.

Pomimo tego autorom udało się zebrać wiele cennych i interesujących informacji dotyczących historii cmentarza i osób, które na nim spoczęły. Książka „Św. Roch Przewodnik dusz zmarłych międzyrzeczan” ma być gotowa już na Święto Zmarłych.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny