W dniach 15-21 lutego w powiecie bialskim ujawniono 92 przypadki zakażenia. Z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło dwóch pacjentów.
W Białej Podlaskiej w tym okresie wykryto 57 zakażeń. Z powodu COVID-19 zmarło dwóch pacjentów, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – trzech pacjentów.
Według stanu z 20 lutego w szpitalach na terenie woj. lubelskiego są 1903 łóżka dla pacjentów z COVID-19, z czego 790 jest zajętych. Respiratorów dla pacjentów zarażonych koronawirusem jest 212, z czego 76 jest zajętych.
Do 21 lutego w Polsce wykonano 2 697 815 szczepień. Jedną dawkę przyjęły 1 772 133 osoby, a dwie dawki - 925 682 osoby. W woj. lubelskim wykonano ogółem 156 388 szczepień. Liczba szczepień druga dawką wynosi 52 557.
W powiecie bialskim w ciągu dwóch minionych tygodni liczba wykonanych szczepień wzrosła z 2192 do 4717. Drugą dawkę szczepionki przyjęło 1231 osób. W Białej Podlaskiej wykonano 7148 szczepień. Drugą dawkę otrzymały 2 964 osoby.
Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział w piątek, że deklarowana w pierwszym kwartale liczba szczepionek dla Polski wynosi nieco ponad 8 mln. Dodał, że jeśli producenci wywiążą się z zobowiązań, do końca pierwszego kwartału będzie można zaszczepić więcej niż 3 mln osób.
"Takie możliwości mamy, w ostatnich dniach przekraczaliśmy 150-160 tys. dziennie szczepień, więc to nie powinno być żadnym problemem. To, co nas ograniczało do tej pory, to jest właśnie brak szczepionek, a nie brak możliwości organizacyjnych i możliwości prowadzenia szczepień" – zaznaczył szef KPRM.
Mówiąc o planie na najbliższe tygodnie podkreślił, że rząd chce, by do 7 marca zakończyły się szczepienia nauczycieli. Dodał, że jest to orientacyjna data, bo nie można wykluczyć, że niektóre szkoły umówią się z placówkami wykonującymi szczepienia już po tym terminie. Zapowiedział też m.in., że 15 marca ruszą szczepienia osób przewlekle chorych, a 22 marca – służb mundurowych i pacjentów w wieku 60-65 lat.
Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalne wyjazdowe punkty szczepień. Ich zadaniem ma być dotarcie do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. W całym kraju powstało ponad 100 tego typu punktów, z czego 10 w naszym regionie.
Z pomocy mobilnych punktów będą mogli skorzystać jedynie pacjenci, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. Niepełnosprawni i osoby niemające własnego środka komunikacji będą korzystały z punktów stacjonarnych. Będą tam dowożone transportem przygotowanym przez lokalne samorządy.
Na terenie powiatu bialskiego będzie działał mobilny punkt szczepień utworzony w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny