Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
14.8°C
Kontakt
Region

Punkty za partnerstwo ułatwią sięganie po środki europejskie

27 października 2020 09:40 | autor: Anna Ostapiuk

Porozumienie międzygminne, które podpisało z czterema sąsiednimi gminami miasto Międzyrzec, pozwoli opracować strategię mającą na celu realizację wspólnych projektów opartych o unijne dofinansowania. Działanie połączy trzy powiaty, którym to wyjątkowe partnerstwo zapewni dodatkowe punkty przy ocenie wniosków, a tym samym łatwiejsze sięganie po europejskie środki finansowe.

7 października w urzędzie gminy w Trzebieszowie swoje podpisy na dokumencie międzygminnego porozumienia złożyli burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego Zbigniew Kot, wójt gminy Kąkolewnica Anna Mróz, wójt gminy Drelów Piotr Kazimierski, wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz, oraz wójt gminy Trzebieszów Mirosław Szekalis. Porozumienie zostało zawarte w sprawie przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem jest opracowanie wspólnego dokumentu strategicznego pn. Strategia Rozwoju Ponadlokalnego Miasta Międzyrzec Podlaski oraz Gmin: Trzebieszów, Drelów, Kąkolewnica, Międzyrzec Podlaski na lata 2020-2030. Działania oparte o partnerstwo połączyły powiaty bialski, radzyński i łukowski. - Dokument, który powstanie, wytyczy nowe kierunki współpracy i pozwoli nam na stworzenie listy przedsięwzięć niemożliwych do zrealizowania przez jeden podmiot, a w pełni możliwy przy połączeniu sił – wyjaśnia Paweł Łysańczuk , zastępca burmistrza Kota. - Cieszę się, bo podpisane porozumienie świadczy o wyraźnej chęci współpracy pięciu samorządów i dostrzeganiu ponadlokalnych problemów.

Prace nad strategią trwają, samorządy są na etapie rozpisania zamówienia publicznego. Najważniejsze elementy strategiczne i inwestycje zostały  już jasno nakreślone. Zaplanowane działania mają znacznie przyspieszyć rozwój społeczno – gospodarczy regionu. Dokument ułatwi aplikowanie o fundusze w nowej unijnej perspektywie. Priorytetem jest ochrona środowiska, gospodarka, transport, edukacja i kultura, a także zabezpieczenia przed klęskami żywiołowymi i kataklizmami. - Nasze wspólne działanie da nam możliwość uzyskania dodatkowych punktów przy ubieganiu się o środki z funduszy europejskich – podkreśla wójt gminy Drelów Piotr Kazimierski . - W związku z tym, że punktowane i premiowane mają być partnerstwa, liczymy na dodatkowe kilkanaście punktów. Jesteśmy jedyną grupą, która łączy w sobie aż trzy powiaty. Mamy wspólny cel, którym jest rozwój gmin połączony z rozwojem miasta . Samorządowcy zgodnie przyznają, że rozwój Międzyrzeca ma być głównym motorem napędowym. Strategiczne położenie miasta oraz autostrady i przyszłej drogi nr 19 stymuluje do działań skierowanych na intensywny rozwój całego regionu. - Cieszę się, że miasto również bierze udział w tej ponadlokalnej strategii. Mamy całą masę wspólnych mianowników. Sądzę, że nie zakończy się tylko na wymianie doświadczeń i wzajemnym wsparciu. Mamy nadzieję, że nasze porozumienie będzie zabiegało w nowej perspektywie o wpisanie tego typu relacji do RPO jako priorytetowe . – przybliża plany wójt gminy Międzyrzec Krzysztof Adamowicz .

Partnerzy ukierunkują działania na doprowadzenie miejscowości do jeszcze większej atrakcyjności osadniczej. Elementem strategii może okazać się również większe otwarcie na biznes, strefy ekonomiczne bądź inwestowanie i przygotowanie infrastruktury pod budowę zakładów przemysłowych.- Mamy już pierwsze efekty współpracy. Partnerskie jednostki podpisały wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie w sprawie budowy wschodniej obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego, inwestycji tak ważnej nie tylko dla sygnatariuszy, ale całego regionu – podsumowuje Łysańczuk.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (22 listopada 2020 08:16)
    Tak dla wyjaśnienia dla PO lemingów. W zaokrągleniu Polska dostała z UE w formie dotacji 150 mld Euro a wpłaciła składek 50 mld. Chcąc wykorzystać dotację należy wziąć kredyt, oczywiście w zachodnim banku w kwocie co najmniej takiej jak dotacja, co po oddaniu równa się dotacji. UWAGA, dotacji nie można przeznaczyć na rozwój przemysłu handlu, co przyczynia się do rozwoju kraju, a na drogi chodniki, orliki, stadiony, skocznie i inne pieerdoły, które zazwyczaj generują tylko koszty dla kraju.Natomiast Niemcy i inne tymczasem wchodzą do nas z przemysłem i handlem a my cieszymy się jak małpa gwoździem. a kraj w ten sposób się zadłuża.
    autor: HIHOT

    (19 listopada 2020 22:41)
    brawo:!!!!!
    autor: gość

    (19 listopada 2020 21:37)
    Poseł Duszek jak będzie się radził Pana Skólimowskiego to daleko zajdą
    autor: gość

    (19 listopada 2020 21:34)
    Tylko Pan Poseł Duszek i radny powiatowy skólimowski uratują miasto!!!!
    autor: gość

    (19 listopada 2020 21:28)
    Ważne te miliony z podatków od Wipaszu w końcu zaczną płynąć szerokim strumieniem.
    autor: gość

    (19 listopada 2020 21:04)
    Morawiecki zrobi weto i po funduszach.
    autor: gość

    (19 listopada 2020 19:48)
    Ludzie!!! Skandal na profilu Duszka!
    autor: gość

    (19 listopada 2020 18:01)
    A czy te punkty pomogą nam zdobyć fundusze na obwodnicę? A co się stało z dofinansowaniem do np fotowoltaiki w Międzyrzecu? Miasto Biała dostało środki a co Międzyrzec zawalił bo coś cicho sza na ten temat było
    autor: gość

    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny