Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
16.0°C
Kontakt
Region

Raport o pomocy uchodźcom

8 marca 2023 21:02 | autor: redakcja

W 2022 roku na wsparcie finansowe dla uchodźców z Ukrainy nasze samorządy wydały ponad 2,3 miliona złotych. Na terenie miasta i gminy Międzyrzec Podlaski oraz gminy Drelów numer PESEL nadano dla 1125 uchodźców.

W rocznicę napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego opublikował „Raport o pomocy udzielonej Ukrainie przez województwo lubelskie”. Bardzo ważnym źródłem danych zawartych w raporcie było badanie ankietowe przeprowadzone wśród jednostek samorządu terytorialnego. Dowiadujemy się z niego jaka pomoc była świadczona w 2022 roku na terenie naszego miasta i gmin.

W Międzyrzecu Podlaskim w pomoc uchodźcom zaangażowany był Urząd Miasta i jego jednostki organizacyjne (MOPS, MOK, MOSiR), Stowarzyszenie Elementum, nieformalna grupa Babski Międzyrzec oraz mieszkańcy. 812 uchodźcom nadano numer PESEL. Łączne wsparcie finansowe na terenie miasta wyniosło ok. 1,3 mln zł, w tym: 937 tys. zł ze środków przekazanych przez Wojewodę Lubelskiego, 47 tys. zł z budżetu miasta, 45 tys. zł ze zbiórek i darowizn oraz 278 tys. zł z innych źródeł.

Przeprowadzono zbiórki darów rzeczowych, na które składały się głównie żywność długoterminowa, chemia, koce i śpiwory (ok. 1 t) oraz ok. 10 t odzieży. Zorganizowano 2 transporty zebranych produktów na Ukrainę.

Uchodźcy na terenie miasta nocowali w obiekcie zbiorowego zakwaterowania, jak również co najmniej 135 osób skorzystało z miejsc noclegowych udostępnionych w domach prywatnych przez 18 osób.

Na terenie miasta oferowano również pomoc psychologiczną dla uchodźców oraz wsparcie w znalezieniu zatrudnienia poprzez zbieranie w Urzędzie Miasta ofert od firm.

W gminie Międzyrzec Podlaski uchodźcom pomagał Urząd Gminy wspólnie z GOK, Gminną Biblioteką Publiczną, jednostkami OSP, stowarzyszeniami oraz mieszkańcami. 304 uchodźcom nadano numer PESEL. Łączne wsparcie finansowe na terenie gminy wyniosło ok. 1 mln zł, w tym: 724 tys. zł ze środków przekazanych przez Wojewodę Lubelskiego, 12 tys. zł z budżetu gminy, 4,6 tys. zł ze zbiórek oraz 278 tys. zł z Funduszu Pomocy na zadania oświatowe.

Przeprowadzono zbiórki darów rzeczowych, na które składały się głównie żywność (2,3 tys. szt.), środki czystości (1,1 tys. szt.), ubrania oraz środki opatrunkowe. Zebrane produkty były segregowane, a następnie dostarczane do osób prywatnych, które przyjęły uchodźców.

Na terenie gminy 28 osób udostępniło miejsca noclegowe w prywatnych domach i mieszkaniach, z których skorzystało 259 uchodźców. Zorganizowano transport ok. 20 uchodźców z granicy. W celu wsparcia zatrudnienia, przedsiębiorcy kierowali oferty bezpośrednio do uchodźców. Na terenie gminy pracę podjęło ok. 15 obywateli Ukrainy.

Ponadto zorganizowano zajęcia dla dzieci ukraińskich w świetlicach.

W gminie Drelów uchodźcom pomagał Urząd Gminy oraz mieszkańcy. 9 uchodźcom nadano numer PESEL. Łączne wsparcie finansowe na terenie gminy wyniosło ok. 18,8 tys. zł (środki przekazane przez Wojewodę Lubelskiego).

Przeprowadzono zbiórki darów rzeczowych, na które składały się głównie artykuły spożywcze, środki higieniczne, koce i kołdry o wartości ok. 10 tys. zł. Udzielono pomocy w zakresie transportu 20 uchodźców z granicy do gminy.

– Od roku jesteśmy świadkami pełnoskalowej wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą. Województwo lubelskie stało się, obok Podkarpacia, naturalnym kierunkiem ucieczki i schronienia dla kobiet, dzieci i osób starszych z Ukrainy. Trwające działania wojenne cały czas stawiają przed naszym regionem kolejne wyzwania, nie tylko na rzecz pomocy doraźnej, ale także długofalowego wsparcia Ukrainy w procesie jej odbudowy. Wierzę, że razem sprostamy tym wyzwaniom, okazując naszym sąsiadom naszą otwartość, solidarność i pomoc – powiedział Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski przy okazji publikacji raportu.

Samorządy, organizacje i mieszkańcy Lubelszczyzny solidarnie i z oddaniem angażowali się w pomoc obywatelom Ukrainy, udzielając wsparcia materialnego i finansowego szacowanego łącznie na ok. 571 mln zł.

Kluczowe dane liczbowe (na dzień 31.12.2022)

٠8,7 mln uchodźców z Ukrainy przekroczyło granicę Polski, w tym 3,7 mln przez przejścia w województwie lubelskim

٠66% uchodźców stanowiły kobiety (w województwie lubelskim 64,1%)

٠570,9 mln zł wyniosło łączne wsparcie finansowe udzielone z terenu województwa lubelskiego, w tym 31,7 mln zł przekazał Samorząd Województwa Lubelskiego

٠622,3 mln zł (131 mln euro) to środki zagwarantowane w ramach Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027 na finansowanie projektów, w których mogą uczestniczyć migranci z Ukrainy

٠2,4 mln zł (0,5 mln euro) to środki z Programu Współpracy Transgranicznej Polska – (Białoruś) – Ukraina 2014-2020 przeznaczone dla województwa lubelskiego na wsparcie migrantów z Ukrainy

٠3000 ton oraz 251 tys. sztuk różnego rodzaju produktów o wartości 176 mln zł przekazanych na pomoc, w tym: żywność, odzież, środki higieniczne, artykuły dla dzieci, materace, koce, śpiwory, latarki, agregaty prądotwórcze, produkty medyczne, AGD, sprzęt pożarniczy, karetki

٠300 tys. uchodźców obsłużonych w punktach recepcyjnych

٠686 tys. uchodźców przewiezionych z granicy

٠3,6 tys. spółek oraz 10,2 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych zarejestrowanych w Polsce przez obywateli Ukrainy po wybuchu wojny

٠1,74 tys. uchodźców hospitalizowanych w 9 szpitalach, dla których organem tworzącym jest Samorząd Województwa Lubelskiego

٠171 tys. uchodźców korzystających z zakwaterowania w województwie lubelskim

٠6,2 tys. uczniów w placówkach oświatowych w regionie

٠23,7 tys. uchodźców, którzy podjęli pracę w województwie lubelskim

٠11 karetek przekazanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego do Ukrainy

REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (13 kwietnia 2023 09:19)
  Dzięki nauce i wierze. Zagorzali ateiści, feministki raczej by tak szczodrzy nie byli/były.
  autor: gość

  (9 marca 2023 12:21)
  Morda w kubeł **********!!!!!!
  autor: gość

  (9 marca 2023 11:28)
  Zapamiętaj, jeżeli Ukraina padnie następni będziemy my.Zachód się ruszy dopiero jak Ruscy miną Poznań, wczesniej nikt palcem nie ruszy. Dlatego trzeba pomagać.
  autor: gość

  (9 marca 2023 10:31)
  Chory to ty jesteś. Na głowę. Idź się niemiaszkom poskarż ruska onuco.
  autor: gość

  (9 marca 2023 09:59)
  Pomoc
  Czołgi oddali samoloty oddadzą tony uzbrojenia i to wszystko za darmo ale my płacimy miliardy dolarów których niemamy Wystarczy pomocy ukry są lepiej traktowani u nas niż my??? To jest chore
  autor: Gosc

  (9 marca 2023 07:59)
  To odpal sobie pajacu pudelka jak ci to nie pasuje. To nie szkoła której pewnie i tak nie skończyłeś. Tu nie ma obowiązku czytania.
  autor: gość

  (9 marca 2023 07:44)
  Tylko jedno i jedno. Ile można trąbić o tym samym? Chory kraj
  autor: Cyrk

  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny