YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Remont świątyni dzięki unijnym środkom

1 września 2020 21:24:54 | autor: Anna Ostapiuk
Niespełna 700 tys. złotych dofinansowania ze środków unijnych sprawi, że drelowska świątynia o bogatej przeszłości historycznej zostanie poddana kompleksowym pracom remontowym i konserwatorskim.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Drelowie (fot. Parafia Drelów)

Urząd Marszałkowski ogłosił wyniki konkursu w ramach "Osi priorytetowej 7 Ochrona dziedzictwa kulturowego i naturalnego Działanie 7.1 Dziedzictwo kulturowe i naturalne - projekty lokalne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020”. Na liście wniosków wybranych do dofinansowania znalazł się projekt Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie, dotyczący kompleksowego remontu zabytkowego kościoła, który po dziś dzień upamiętnia męczeńską śmierć trzynastu unitów drelowskich poległych w obronie wiary i murów świątyni.

Projekt inwestycyjny o wartości 984 623,04 zł, który w trakcie oceny wniosków otrzymał 96/100 pkt, zostanie dofinansowany kwotą 680 430,54 zł. W ramach zadania, którego podejmie się w najbliższych latach drelowska parafia, zostaną wykonane kompleksowe prace remontowe, m.in. wymiana posadzek przyziemia wraz z wykonaniem ogrzewania podłogowego zasilanego gazem, demontaż drewnianej boazerii, skucie tynków przyziemia i odtworzenie ich w systemie renowacyjnym, odnowienie i wyzłocenie ołtarza głównego oraz dwóch ołtarzy bocznych, a także pomalowanie wnętrza świątyni.

Parafia pozyskała w czerwcu dotację celową powiatu bialskiego w kwocie 20 000 zł na opracowanie prac konserwatorskich i restauratorskich. Przyłączenie się do finansowego wsparcia remontu kościoła zadeklarował również drelowski samorząd oraz sami parafianie. - Obecnie mamy już 184 000 zł, resztę musimy dozbierać. Cieszę się, że bez względu na wysokość dofinansowania pewne prace uda nam się wykonać i na pewno upiększymy nasz kościół - zapewnia ks. kanonik Wiesław Mańczyna, proboszcz drelowskiej parafii od 2005 r. Szacowany koszt prac remontowych i konserwatorskich to ponad 1 mln zł.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male