YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Rolnicy z gminy Drelów podziękowali za plony

9 września 2019 08:02:34 | autor: Anna Ostapiuk
Tradycyjnie, jak co roku, rolnicy uroczyście świętowali zakończenie prac polowych. Tegoroczne dożynki gminy Drelów odbyły się 8 września w Szóstce. Każdy z gości znalazł coś dla siebie: smaczne kulinaria, pięknie wykonane wieńce, obfite stoiska, zabawy dla dzieci i ciekawe występy sceniczne, a to wszystko przy wyjątkowej, słonecznej pogodzie.

Dożynki gminy Drelów w Szóstce (fot. miedzyrzec.info)

Dożynki rozpoczęła uroczysta msza święta w Kościele Narodzenia NMP w Szóstce, której przewodniczyli ks. kan. Andrzej Duklewski i ks. kan. Krzysztof Pawelec, po czym barwny orszak przemaszerował na plac szkolny.To wyjątkowe święto plonów zgromadziło wielu mieszkańców gminy i okolic, a wśród zaproszonych gości znaleźli się również zaprzyjaźnieni przedstawiciele władz powiatowych i lokalni patrioci, których powitał wójt gminy Drelów Piotr Kazimierski.  - Dożynki w gminie to zawsze święto wyjątkowe, najważniejsze. Każdego roku staramy się skupić na tym, co jest najważniejsze dla rolników, chcemy zatrzymać się na chwilę, podsumować naszą pracę, nasze osiągnięcia i popatrzeć w przyszłość. - mówił wójt - Jesteśmy dziś w miejscowości, która ma zaszczyt gościć wszystkich reprezentantów i chętnych do tego, by tę miejscowość odwiedzić.  Liczy się współpraca i pokazanie nie tylko na zewnątrz, ale też samym sobie, ile jesteśmy w stanie zrobić, jeśli się zmobilizujemy. I o to właśnie chodzi, tak właśnie powinniśmy funkcjonować.

Uroczystość poprowadził dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Drelowie Michał Olesiejuk. W tym ważnym dniu chleb upieczony z tegorocznych zbiorów w imieniu całej społeczności wsi Szóstka przekazali na ręce wójta Piotra Kazimierskiego starostowie Danuta i Dariusz Struczyk.

O oprawę artystyczną zadbali uczniowie Szkoły Podstawowej w Szóstce prezentując na scenie układy taneczne. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały również Koła Gospodyń Wiejskich, rywalizując w konkurencji na najpiękniejszą piosenkę dożynkową. 

W konkursie na Piosenkę dożynkową:
I miejsce - ex aequo KGW z Kwasówki i Wors
II miejsce - KGW z Drelowa
wyróżnienia: KGW z Szóstki, Żerocina i Łózek

Tradycją dożynek są konkursy na wieńce i stoiska. W tym roku do konkursów przystąpiło 11 sołectw gminy Drelów. Decyzją komisji konkursowej przyznano nagrody:

W konkursie na Najpiękniejszy wieniec dożynkowy:
I miejsce - KGW z Szóstki
II miejsce - KGW z Żerocina
III miejsce - KGW z Wors
wyróżnienia: KGW z Drelowa, Łózek, Szach, Wólki Łózeckiej i Kwasówki

W konkursie na Najpiękniejsze stoisko promocyjne wsi:
I miejsce - Kwasówka
II miejsce - Worsy
III miejsce - Żerocin
wyróżnienia: Łózki, Drelów, Przechodzisko, Sokule, Szachy i Zahajki

Triumfy święciły w tym roku zwłaszcza członkinie KGW z Kwasówki, które zdobyły dwukrotnie I miejsce: za stoisko i piosenkę. - Nie nastawiałyśmy się na wygraną, to dla nas ogromne zaskoczenie - mówiła przewodnicząca Danuta Bartoszuk - Tekstem zajęła się pani Stanisława Andrzejuk, która jest naszym największym atutem: prowadzi nas w śpiewaniu, a kiedy zaintonuje jakąś melodię, my też próbujemy śpiewać. Melodię naszej piosenki dożynkowej zapożyczyłyśmy z piosenki ludowej "Jadą goście [To i hola]". Śpiew przećwiczyłyśmy co najmniej 8 razy. Na stoisko każda z nas przyniosła robótki ręczne z ostatnich lat: obrazy haftowane haftem krzyżykowym, serwetki, elementy garderoby. Prace te nie były dotąd prezentowane na stoiskach dożynkowych.

- Chcę pogratulować tym, którzy kultywują tradycję, przechowują ją z pietyzmem, wielkim zaangażowaniem - gratulował radny Sosnowski - Tym, którzy wiją wieńce, bo to jest coś, co powinno przetrwać wszelkie burze, zawieruchy i wichry. - Pozwólcie, że pogratuluję wam tych przepięknych wieńców - dodał starosta Mariusz Filipiuk - To na ostatnich dożynkach powiatowych wieniec z gminy Drelów, konkretnie z Żerocina, zajął pierwsze miejsce.

Wśród przybyłych na uroczystość gości znaleźli się m.in. Poseł na Sejm RP Stanisław Żmijan, Marszałek Franciszek Jerzy Stefaniuk, Radni Sejmiku Wojewódzkiego dr Przmysław Litwiniuk i Sławomir Sosnowski, Starosta Mariusz Filipiuk. Dostojni goście skierowali do zgromadzonych kilka słów wsparcia oraz podziękowania za całoroczny trud pracy. - Chleb z tegorocznych zbiorów był wymagający. - mówił Stanisław Żmijan - Trzeba go szanować. Powinniśmy umieć też go dzielić - te słowa powinniśmy szczególnie szanować.Tej jesieni, jak co kilka lat, będziecie państwo siać podwójnie: raz na starannie przygotowanej roli, drugi raz przy urnach - dodał metaforycznie - Z tego siewu przu urnach, chciałbym, by plonem było zakończenie atmosfery głębokich podziałów pomiędzy Polakami, zakończenie wojny polsko - polskiej.  - Postawmy na siewców tych, którzy znają ten grunt - nawiązał do przedmówcy Franciszek Jerzy Stefaniuk - tych, którzy są stąd, którzy znają tutejsze uwarunkowania i tych, którzy sprawdzili się w siewie na rzecz naszych środowisk.
- Dzisiaj łączenie Polaków, łączenie ludzi rolniczego stanu jest bardzo trudne na obszarach wiejskich, bo te obszary przechodzą wielkie przeobrażenie. A nie zawsze władze potrafią podać dłoń rolnikowi 
- podkreślał Sławomir Sosnowski - Dziś będziemy decydować o tym, kogo wybieramy - wybierajmy spośród nas - apelował radny - Życzę, byście nawzajem sobie pomagali. Ten symbol chleba dzisiejszego, który połączył złote ziarna, połączyć powienien nas, byśmy się miłowali wzajemnie w pracy, w trudzie, w codziennym byciu. Byśmy umieli spojrzeć na siebie i wyciągnąć pomocną dłoń wtedy, kiedy jej potrzebujemy.

Po zakończeniu części oficjalnej przybyłym gościom czas umiliły wieczorne koncerty zespołu Exelent i Adama Kraśko (znany szerokiej publiczności z programu "Rolnik szuka żony"). - Muzyka jest moją pasją od wczesnych lat szkolnych. Zacząłem grać na akordeonie, a teraz również gram na instrumentach klawiszowych. Od kilku lat śpiewam, zacząłem karierę muzyczną z zespołem X Fort z Bielska Podlaskiego. Teraz od dwóch lat pracuję nad swoim solowym projektem "Rolnik Show". - mówił Adam Kraśko - Cieszę się, że tutaj jestem, a jestem po raz pierwszy. Jest fajna atmosfera, ludzie bardzo sympatycznie reagują na moją skromną osobę. Myślę, że spotkamy sie jeszcze nie raz. A dziś będzie się działo! Spróbuję również poszukać tutaj żony - zdradził wykonawca - Widzę, że jest tu dużo kandydatek, więc wybór będzie trudny. Są tu piękne dziewczyny, więc - nawiązując do nazwy miejscowości - trafiłem tu jak szóstkę w totolotka.

 


 


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male