Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
13.5°C
Kontakt
Region

Ruszyła waloryzacja emerytur i rent

5 marca 2022 12:05 | autor: Małgorzata Korba/ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już pierwsze podwyższone emerytury i renty, w ramach corocznej waloryzacji świadczeń. Wzrastają one od marca o 7 procent.

W województwie lubelskim waloryzacja obejmuje przeszło czterysta tysięcy różnych świadczeń: wszystkie emerytury i renty, dodatki do nich, świadczenia przedemerytalne, świadczenia Mama4+. Proces odbywa się automatycznie, nie trzeba składać wniosków. Waloryzacja rozpoczęła się 1 marca. Każde świadczenie za marzec ZUS wypłaci w podwyższonej wysokości, w standardowym terminie jego płatności. Pierwsze zwaloryzowane emerytury i renty już trafiły do uprawnionych.

Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. Ich wysyłka rozpocznie się najwcześniej w przyszłym miesiącu, bo w jednej kopercie przyjdzie również decyzja o przyznaniu tzw. trzynastki, którą ZUS będzie wypłacał właśnie w kwietniu. Wcześniej informację o zwaloryzowanej wysokości emerytury lub renty będzie można sprawdzić na swoim koncie w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W portalu będzie można też pobrać elektroniczny dokument potwierdzający nową wysokość świadczenia.

Minimalna emerytura wynosi od marca 1338,44 zł brutto, czyli o prawie 88 zł więcej niż dotychczas. Do tej samej kwoty wzrosły minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1003,83 zł.

REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (6 marca 2022 13:50)
  Będzie na podatki = wynagrodzenie dla władzy
  autor: gość

  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny