YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

S19-stka murem dzielącym gminę

14 czerwca 2019 01:11:13 | autor: Anna Ostapiuk
Na wniosek mieszkańców i radnych powiatu bialskiego zorganizowano kolejne spotkanie w sprawie planowanej budowy drogi ekspresowej S19 Białystok – Lubartów na terenie gminy Międzyrzec Podlaski, podczas którego wniesiono szereg uwag co do rozwiązań technicznych.

Spotkanie w Łukowisku w sprawie drogi ekspresowej S19 (fot. miedzyrzec.info)

Spotkanie, które odbyło się 11 czerwca w świetlicy wiejskiej w Łukowisku, miało na celu zgłaszanie uwag przez mieszkańców do propozycji przebiegu drogi S19, która zostanie przebudowana do standardów drogi ekspresowej (fragment planowanej tzw. Via Karpatia). - Jeżeli każda ze stron: Urząd Gminy, mieszkańcy, starosta, będą wspierali pewne rozwiązania, to czy chcą czy nie, będą się musieli nad tym pochylić. Zachęcam was, abyście spojrzeli na swoje działki nie tylko w oddziaływaniu bezpośredniego przebiegu S19, upewnijcie się, czy macie dojazd do swoich działek – apelował o rozwagę obecny na sali wójt Krzysztof Adamowicz. Osoby zabierające głos postulowały m.in. o przesunięcie węzła pomiędzy Łukowisko a Łuniew, co pozwoli mieszkańcom okolic na dogodniejszy przejazd drogami lokalnymi. Podniesiono problematyczny przejazd w okolicy Halas.


Organizator spotkania Arkadiusz Zaniewicz podkreślał, że mieszkańcy nie są przeciwni budowy drogi, ale chcą by GDDKiA w ostatecznym projekcie budowlanym uwzględniła ich postulaty – Niech droga powstanie jak najszybciej, bo ma ona służyć nam wszystkim i rozwojowi gminy. Nikt nie będzie protestował przeciwko jej powstaniu co do idei – zaznaczył pan Arkadiusz – Ale jak ma być wybudowana, to wójt i my wszyscy musimy zrobić tak, by droga wraz z infrastrukturą służyła właśnie  nam – zachęcał władze gminy do dużej aktywności, wspierającej postulaty mieszkańców, w tym podjęcia działań przez pracowników gminy mających na celu szybkie opracowanie koncepcji, wytycznych lub nawet dokumentacji, w której zagwarantowane zostaną interesy mieszkańców gminy w przyszłości.

- Wnioski dotyczące naszych działek, które pisaliśmy na ostatnim spotkaniu, uważam za jasne i klarowne. Na projekcie, który dziś mamy, nie mamy żadnych kanałów technologicznych przejść poprzecznych z infrastrukturą na drugą stronę. Oznacza to, że droga ta stanie się swego rodzaju naturalnym murem. Jeżeli nie mamy przejścia dla nowych inwestycji, które będą mogły się w przyszłości pojawić (linii energetycznych, wody czy infrastruktury telekomunikacyjnej), to ta droga naturalnie podzieli nam gminę, stworzy dwa oddzielne „światy”. Uważam, że wójt i rada powinni chcieć od generalnej dyrekcji stworzenia poprzecznych kanałów technologicznych dla przyszłych mediów. Przy nowych drogach gminnych mogą w przyszłości powstawać bazy, firmy czy gospodarstwa, które dzisiaj mają problemy ze swoim rozwojem, ponieważ obecnie jesteśmy „ściśnięci” w swoich miejscowościach. Jakiekolwiek mówienie „generalnej” o kosztach, że to za drogo, jest obrażaniem nas wszystkich.

Postulaty wniesione przez mieszkańców na spotkaniach:

1.    Poprowadzenie (wybudowanie) nowej drogi S19 wiaduktami (górą) przy (na) skrzyżowaniach z wszystkimi drogami lokalnymi (powiatowymi i gminnymi).
2.    Budowę dróg lokalnych przejazdów w poziomie „0” w stosunku do nowo budowanej S19. - drogi lokalne i nowa droga wojewódzka powstała z obecnej drogi d 19 pozostaje na poziomie „0” na wszystkich skrzyżowaniach z nowa drogą S19.
3.    Budowę ścieżki rowerowo - pieszej od granicy województwa do Międzyrzeca Podlaskiego.
4.    Budowę kanałów technologicznych dla nowych mediów.
5.    Budowę wszystkich dróg pomocniczych (dojazdowych), gminnych - powstających w ramach inwestycji o nawierzchni bitumicznej i szerokości 7 m.
6.    Budowę zjazdów na posesje i pola o szerokości 8 m.
7.    Budowę drogi pomocniczej (gminnej) bitumicznej o szerokości 7 m pomiędzy drogą powiatową PARCELE-HALASY a drogą gminą Dołhołęka – na całym odcinku wzdłuż nowej drogi S19. (Polaczenie projektowanych dróg 6L, 5L, 4L).    

 

REKLAMA
reklama


Spotkanie w Łukowisku w sprawie S19


 
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (14 czerwca 2019 23:15:55) Droga Droga ma łączyć i służyć społeczeństwu i narodowi, nie dzielić i stawiać jednym versus drugim. autor: A Man
    logo male