Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
7.5°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Są pieniądze dla osób, które pomagają uchodźcom

1 kwietnia 2022 09:58 | autor: redakcja

Międzyrzeczanie, którzy przyjęli do swoich domów uchodźców z Ukrainy mogą już ubiegać się o świadczenie pieniężne, które zrekompensuje im koszty zakwaterowania i wyżywienia.

Zgodnie z przyjętą przez Sejm specustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, każdej osobie, która zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy może być przyznane świadczenie pieniężne. Jego wysokość wynosi 40 zł za osobę dziennie i wypłacane jest za okres nie dłuższy niż 60 dni.

Aby otrzymać pieniądze należy złożyć wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Piłsudskiego 6. Wzór wniosku jest dostępny na stronie gov.pl.

Do końca marca Wydział Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miasta wydał 450 numerów PESEL obywatelom Ukrainy. Do placówek oświatowych zapisano 88 dzieci, które znalazły w naszym mieście schronienie przed wojną. Najwięcej nowych uczniów trafiło do Zespołu Placówek Oświatowych nr 1. W oddziałach przygotowawczych uczy się tam 72 dzieci. Czwórkę uczniów dołączono do klas w Zespole Placówek Oświatowych nr 3. Do przedszkoli przyjęto 12 dzieci z Ukrainy.

Od 24 lutego do 30 marca do Polski wjechało z Ukrainy 2,393 mln osób. Na terenie województwa lubelskiego granicę przekroczyło ponad milion uchodźców. – Warto pamiętać, że my jako jedno z dwóch województw, zwanych „frontowymi” staramy się maksymalnie relokować uchodźców do innych województw, bądź za granicę, by tworzyć przestrzeń do szybkiego zakwaterowania, nawet tymczasowego, w sytuacji gwałtownego napływu kolejnych uchodźców – powiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny