YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Sadzimy las z Prezydentem

25 kwietnia 2019 17:08:08 | autor: Małgorzata Kołodziejczyk
Nadleśnictwo Międzyrzec włącza się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY. 26 kwietnia przed budynkiem Nadleśnictwa na ulicy Warszawskiej 53 będą rozdawane sadzonki dębu. Każdy dzięki temu będzie mógł posadzić swoje drzewko!

Akcja, zainicjowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, odbędzie się 26 kwietnia we wszystkich 430  nadleśnictwach w  Polsce. Leśnicy rozdadzą w tym dniu  co najmniej 100 tys. sadzonek.

- W imieniu pana Prezydenta i Lasów Państwowych zapraszam mieszkańców Międzyrzeca i okolic 26 kwietnia o godz. 9 na ul. Warszawską. Tam w ramach akcji sadziMY będą rozdawane sadzonki. Będzie je można posadzić na własnym gruncie, aby móc później samodzielnie pielęgnować i podziwiać jak rośnie  drzewko,  symbol 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę - mowi Leszek Michalec, nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec.

W specjalnym namiocie, który stanie przed budynkiem nadleśnictwa, znajdzie się ok. 400 sadzonek dębu. – Dąb, który można  nazwać „królem” polskich lasów, będzie przypominał o wielkim wydarzeniu, jakie obchodziliśmy w ubiegłym roku w naszym kraju – dodaje nadleśniczy.

Dzięki inicjatywie Prezydenta RP…

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec - drewno - tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta RP teraz wszyscy będą mogli z łatwością posadzić własne drzewo.

Symboliczna inauguracja

Uroczystej inauguracji akcji #sadziMY dokona 26 kwietnia prezydent Andrzej Duda. Wraz z pierwszą damą weźmie udział w odnawianiu powierzchni w leśnictwie Jakubowo w  Nadleśnictwie Rytel, jednym z wielu zniszczonych przez huragan 100-lecia w sierpniu 2017 r. Spotka się tam ponad 1000 osób, aby posadzić 100 ha nowego pokolenia lasu. W wydarzeniu obok pary prezydenckiej uczestniczyć będą m.in. pracownicy administracji publicznej, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, pracownicy Lasów Państwowych, uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi. Łączna liczba drzewek posadzonych w ramach tego wydarzenia przekroczy 300 tys.

Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w 95-letniej historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnice połamały i wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.  Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej. W ciągu dwóch lat Lasy Państwowe uprzątnęły już ponad 90 proc. całego terenu po kataklizmie. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4 tys. pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Dziś przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male