YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Sezamki tańczą już 50 lat

31 października 2020 09:43:11 | autor: redakcja/MOK
„Sezamki” obchodzą w tym roku jubileusz 50-lecia powstania. Na przestrzeni tych lat przez zespół przewinęły się dwa pokolenia tancerek.

50 lat zespołu "Sezamki" (fot. MOK w Międzyrzecu Podlaskim)

Miejski Ośrodek Kultury chciał zorganizować na początku listopada jubileuszowy koncert, jednak z powodu epidemii te plany trzeba było zweryfikować. Impreza odbędzie się prawdopodobnie wiosną przyszłego roku, natomiast już teraz o jubileuszu przypominają widoczne w mieście plakaty.

Historia „Sezamek” rozpoczęła się we wrześniu 1970 roku, kiedy w Szkole Podstawowej nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim powstało koło taneczne. Założyła je Hanna Paluszkiewicz, która od 50 lat jest instruktorem zespołu i autorką wszystkich układów tanecznych i choreografii taneczno-akrobatycznych wykonywanych przez tancerki do popularnych piosenek i melodii.

Od 1980 roku grupa funkcjonuje pod egidą Miejskiego Ośrodka Kultury. W 1986 roku, przed wyjazdem na Festiwal w Kielcach, dziewczęta wybrały nazwę dla zespołu – „Sezamki”.
Na przestrzeni 50 lat przez zespół przewinęły się dwa pokolenia tancerek. W repertuarze „Sezamek” są układy taneczne nawiązujące do zabaw dziecięcych, tańce z rekwizytami (parasolki, rakiety, piłki, książki, tornistry, kwiaty) oraz układy rytmiczne z elementami akrobatycznymi.

„Sezamki” tańczyły na wielu scenach. Reprezentowały miasto i województwo bialskopodlaskie na licznych przeglądach, festiwalach i konkursach. Pracę zespołu oceniała publiczność podczas koncertów, jak również jurorzy przeglądów i konkursów tanecznych. „Sezamki” mają na swoim koncie wiele pucharów i nagród. Za dobre wyniki w przeglądach wojewódzkich były wielokrotnie nagradzane przez Burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski.

Założycielka zespołu Hanna Paluszkiewicz jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie (filia w Białej Podlaskiej). W 1968 r. rozpoczęła pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim. Na zajęciach pozalekcyjnych przygotowywała uczniów do rywalizacji w rozgrywkach międzyszkolnych, m.in. w piłce siatkowej, koszykowej, ręcznej, lekkiej atletyce, tenisie stołowym oraz gimnastyce sportowej.

Za pracę zawodową i społeczną otrzymała dwukrotnie nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania. W 1980 roku nagrodą Kuratora Oświaty był wyjazd na Olimpiadę Letnią „Moskwa ’80”.

Wyróżniono ją odznaką Zasłużony Działacz Kultury, medalami „Za Zasługi dla Województwa Bialskopodlaskiego” i „Za Zasługi w Sporcie Szkolnym”. Otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi oraz „za wieloletnią działalność społeczno-oświatową i pracę z zespołami tanecznymi” - Złoty Krzyż Zasługi (2003). W 2000 roku otrzymała również odznakę „Zasłużony dla Miasta Międzyrzeca Podlaskiego”.

REKLAMA
reklama


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male