YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

Śladami powstańców styczniowych

19 maja 2019 07:31:08 | autor: Anna Ostapiuk
Uczniowie sześciu szkół wzięli udział w XII edycji Rajdu Rowerowego Śladami Powstańców Styczniowych, którego głównym celem było przybliżenie historii Karola Krysińskiego i jego oddziału oraz działań powstańczych na ziemiach międzyrzeckich.

Uczestnicy XII edycji Rajdu Rowerowego Śladami Powstańców Styczniowych (fot. SP w Żerocinie)

Organizatorami rajdu, który odbył się 14 maja, była Publiczna Szkoła Podstawowa im. K. Krysińskiego w Rudnikach oraz Nadleśnictwo Międzyrzec Podlaski. W wydarzeniu wzięło udział ponad 100-u uczestników, m.in. uczniowie i nauczyciele trzech szkół z Międzyrzeca Podlaskiego (Zespół Placówek Oświatowych nr 1, Zespół Placówek Oświatowych nr 2 i Zespół Placówek Oświatowych nr 3) oraz dwóch szkół z gminy Drelów (Szkoła Podstawowa w Dołdze i Szkoła Podstawowa w Żerocinie). Na trasie Międzyrzec Podlaski – Rudniki – Dołha – Żerocin – Utrówka historię walk powstańczych przedstawiał barwnie kierownik rajdu, nauczyciel historii Sławomir Litwiniuk.

Rajd rozpoczął się przy międzyrzeckim szpitalu, gdzie dawniej znajdowały się koszary wojskowe, przed pomnikiem upamiętniającym powstańców styczniowych. Pomnik postawiono w 140-stą rocznicę Powstania Styczniowego w hołdzie poległym, którzy pod wodzą Karola Krysińskiego stoczyli w 1863 r. walkę z garnizonem carskim. W Rudnikach uczczono wspomnieniami patrona szkoły oraz bohaterskich unitów. W Dołdze omówiono historię walk i zapalono znicze przy pomniku powstańców, natomiast przystanek w Żerocinie pozwolił zapoznać się szerzej z losami legionistów pod wodzą Józefa Piłsudskiego (Kopiec) oraz poległych powstańców (przydrożny krzyż). Finał rajdu miał miejsce w Utrówce, gdzie po symbolicznym upamiętnieniu żołnierzy odbyło się wspólne ognisko, podczas którego wręczono uczestnikom podziękowania.

W przygotowania i organizację wydarzenia włączyli się pracownicy Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski wraz z sekretarzem Adamem Szulikiem, a także strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Stołpno, którzy zapewnili zaplecze techniczno – medyczne. Rajd odbył się pod honorowym patronatem wójta gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztofa Adamowicza.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male