YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

Śmierć na "dwójce"

9 listopada 2017 12:50:54 | autor: redakcja/KMP Biała Podlaska
W środę wieczorem na drodze krajowej nr 2 zginęły dwie osoby. Do śmiertelnych wypadków doszło w Rogoźniczce i Małaszewiczach.

fot. KMP Biała Podlaska

8 listopada przed godz. 18 w miejscowości Rogoźniczka kierujący busem marki Mercedes 46-letni mieszkaniec Włodawy potrącił pieszą. Mężczyzna był trzeźwy. Jak ustalili mundurowi 69-letnia mieszkanka gm. Międzyrzec Podlaski przechodziła przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, w miejscu do tego nieprzeznaczonym. W wyniku odniesionych obrażeń kobieta zmarła na miejscu zdarzenia.

Dwie godziny później, około godz. 20 doszło do kolejnego wypadku na krajowej dwójce. W miejscowości Małaszewicze Małe kierujący samochodem marki BMW 42-letni mieszkaniec Terespola na prostym odcinku drogi z nieznanych przyczyn zjechał na lewą stronę jezdni. Auto dachowało. Mężczyzna z obrażeniami ciała przewieziony został do szpitala, gdzie zmarł.

Od początku miesiąca na drogach powiatu bialskiego doszło do 4 wypadków śmiertelnych. Policja przypomina, że jesień to pora roku kiedy diametralnie zmieniają się warunki pogodowe. Jest to również okres kiedy dochodzi do znacznej liczby zdarzeń drogowych. Wcześnie zapadający zmrok, ostre zachodzące czy też wschodzące słońce, deszcz, częste mgły, a wkrótce pierwsze przymrozki i śliskie jezdnie, to okoliczności, które powinny wzmóc naszą ostrożność na drogach. W takich warunkach każdy kierowca powinien zachować ostrożność i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Szczególnie w rejonach przejść dla pieszych kierowca powinien zwolnić, by zdążyć wyhamować i uniknąć potrącenia. Również piesi podczas przechodzenia przez przejście powinni pamiętać, że aby uniknąć potrącenia należy przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ droga jego hamowania jest w takich warunkach znacznie wydłużona.

Pomimo wielu apeli również nie wszyscy piesi respektują obowiązujące przepisy, w tym dotyczące obowiązku używania elementów odblaskowych. Warto przypomnieć, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Jesienią piesi w ciemnej odzieży są dla kierowców niemal niewidoczni. Jako grupa niechronionych uczestników ruchu drogowego nie mogą liczyć na ochronę w postaci pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych lub karoserii samochodu. Dlatego w zderzeniu z pojazdem nawet przy niewielkiej prędkości mogą stracić życie.

Pamiętajmy: pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednak w dużym stopniu poprawiają one widoczność, dając kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (10 listopada 2017 13:58:34) Przejscie jest,swiatel brak,a to juz kolejna ofiara na tej drodze w krotkim czasie autor: gosc
    (10 listopada 2017 13:41:59) Wojt Adamowicz obiecal na spotkaniu z mieszkancami Rogozniczki,wystapic z wnioskiem o przejscie na tej niebezpiecznej drodze,na ktorej ginie kolejna osoba.Panie wojcie niech pan pogada ze Zmijanem,swoim kolega partyjnym i niech on cos zalatwi.Inaczej ludzie wykopia pana ze stolka autor: Gosc
    logo male