Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
12.1°C
Kontakt
Region

Sprowadzasz samochód z zagranicy? Dowiedz się, jaką akcyzę zapłacisz!

15 marca 2023 17:40 | autor: Tekst sponsorowany

Planujesz sprowadzenie samochodu z innego państwa? Trudno się dziwić, gdyż za granicą można znaleźć ciekawe oferty na zakup auta. Zanim jednak zdecydujesz się na taką inwestycję, sprawdź, na jakie dodatkowe opłaty należy się przygotować. Dowiedz się, czym jest podatek akcyzowy od samochodu i od czego zależy jego wysokość.

Podatek akcyzowy – co to?

Obowiązek uiszczenia podatku akcyzowego pojawia się przy sprowadzeniu samochodu z zagranicy. Co ciekawe – akcyza obowiązuje zarówno przy zakupie nowych pojazdów, jak i używanych. Ponadto nie ma znaczenia, czy auto zostało sprowadzone z Unii Europejskiej lub innego kraju. Obowiązek zapłaty podatku powstaje w momencie, kiedy samochód był wyprodukowany w innym kraju i dotąd nierejestrowany w Polsce. Jedynie w przypadku aut elektrycznych o zwiększonym zasięgu i hybryd plug-in nie ma obowiązku zapłaty akcyzy. Wyjątkiem jest także sytuacja, gdy pojazd kupujesz u pośrednika, wtedy na nim spoczywa obowiązek opłacenia akcyzy.

W zależności od sprowadzanego auta należy przygotować się na dwa progi podatku. Jego wysokość jest uzależniona od pojemności silnika samochodu:

 • pojazdy o pojemności do 2000 cm 3 – stawka 3,1 % od wartości auta
 • samochody powyżej 2000 cm 3 – będzie obowiązywać akcyza 18,6 %.

Łatwo zatem zauważyć, że przy zakupie pojazdów z silnikami o większej pojemności skokowej, akcyza może znacznie obniżyć opłacalność sprowadzania auta z zagranicy.

Czy przy pojazdach hybrydowych akcyza będzie taka sama?

Obecnie coraz większą uwagę przykuwa się do mniejszej emisji spalin i kwestii bardziej ekologicznych rozwiązań w motoryzacji. Dlatego ustawodawca przygotował preferencyjne stawki akcyzy dla osób nabywających pojazdy o napędzie hybrydowym. W przypadku auta o pojemności silnika do 2000 cm 3 podatek będzie wynosił 1,55% wartości samochodu. Nabywcy pojazdów o mocniejszych silnikach zapłacą 9,3 % akcyzy za sprowadzenie hybrydy. Dlatego jeśli planujesz zakup samochodu za granicą, warto zastanowić się nad autami napędzanymi w ten sposób. Mogą one być znacznie korzystniejszy wyborem niż pojazdy z tylko spalinowymi silnikami.

Ile czasu na zapłacenie akcyzy?

Nie tylko wartość podatku jest istotna, ale również termin na uiszczenie go. Osoba sprowadzająca pojazd z zagranicy powinna w ciągu 14 dni złożyć deklarację AKC-U/S, a do 30 dni uiścić należną opłatę. Odpowiedni formularz znajdziesz w urzędzie skarbowym. Deklarację podatkową możesz złożyć także online, korzystając z platformy PUESC. Do wypełnienia formularza konieczne będą dane dotyczące pojazdu, identyfikacji płatnika, statusu podatnika i dowodu własności. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie https://rankomat.pl/samochod/akcyza-za-samochod .

Co grozi za brak zapłaconej akcyzy?

Warto wiedzieć, że niedopełnienie obowiązku opłacenia akcyzy wiąże się z ukaraniem podatnika. Grzywna wynosi 2200 zł, a oprócz tego nadal należy uiścić płatność za podatek. Ponadto bez dowodu opłacenia akcyzy nie jest możliwa rejestracja pojazdu w wydziale komunikacyjnym. Dlatego lepiej nie zwlekać z tym obowiązkiem i zadbać o dopełnienie terminów.

Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny