Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
12.3°C
Kontakt
Region

Stelaże podtynkowe do WC - jakie rodzaje mamy do wyboru?

29 listopada 2015 14:58 | autor: Porada eksperta

Kupując stelaż podtynkowy, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją różne rodzaje tych urządzeń. Każde z nich przeznaczone jest do konkretnego rodzaju zabudowy. Zobacz, czym różnią się między sobą stelaże podtynkowe do WC.

Stelaże do zabudowy ciężkiej

Stelaż podtynkowy to doskonałe rozwiązanie, które pozwala ukryć instalację w ścianie, pozostawiając na widoku jedynie podwieszaną miskę WC oraz przyciski spłukujące. Dzięki takiemu zabiegowi nie tylko zyskujemy więcej przestrzeni w łazience, ale też podnosimy estetykę wykończenia wnętrza. Podstawowym kryterium, które powinniśmy uwzględnić wybierając stelaż podtynkowy, jest rodzaj ściany, w której ma zostać zamontowane urządzenie. Stelaże do zabudowy ciężkiej (lub też do zabudowy mokrej) przeznaczone są do murowanych ścian. Wymagają one obmurowania, co jest procesem czasochłonnym i wymaga dużego nakładu pracy. Są one jednak stosunkowo tanie, w przeciwieństwie do stelaży do zabudowy lekkiej. Instalacje przeznaczone do zabudowy ciężkiej dostępne są także w wersji wypełnionej wewnątrz styropianem, co ułatwia montaż. Warto podczas zakupu zwrócić uwagę na zbiornik spłuczki - powinien on być wykonany z jednego kawałka, nie z kilku części, których rozszczelnienie mogłoby doprowadzić do poważnej awarii, która w tym przypadku wiązałaby się z koniecznością kucia ściany.

Stelaże do zabudowy lekkiej

Drugi rodzaj to stelaże przeznaczone do lekkich ścian działowych. Cieszą się dużą popularnością ze względu na to, że coraz częściej decydujemy się na stawianie domów w technologiach suchych, czyli na przykład poprzez zastosowanie konstrukcji kanadyjskiej. Można ich używać jednak także w przypadku standardowych ścian murowanych, montując je na gotowej ścianie oraz obudowując wodoodporną płytą gipsowo-kartonową. Decydując się na instalacje do zabudowy lekkiej, również należy przyjrzeć się dokładniej wykonaniu spłuczki. Podobnie jak w omawianym wyżej przypadku, zbiornik powinien być wykonany technologią rozdmuchiwania z jednego kawałka. Warto zwrócić uwagę także na ilość punktów mocowania sedesu podwieszanego, ponieważ to właśnie one mają największe znaczenie w przypadku stabilności i wytrzymałości konstrukcji. Im więcej jest mocowań, tym większe będzie dopuszczalne obciążenie.

Niskie i wysokie

Stelaże podtynkowe mogą mieć różną wysokość. Niskie instalacje dają więcej możliwości - dzięki nim bez problemu zamontujemy ponad muszlą WC półki, szafki czy inne elementy wyposażenia łazienki. Wysokie instalacje mogą utrudniać lub uniemożliwiać zaaranżowanie przestrzeni ponad toaletą. Wymiary stelaża podtynkowego decydują też o lokalizacji przycisków odpowiedzialnych za spłukiwanie muszli; w przypadku niskiego stelaża przyciski zostaną zasłonięte przez podniesioną deskę, aby więc spuścić wodę, będziemy musieli opuścić klapę. Wysoki stelaż umożliwia umieszczenie przycisków powyżej podniesionej deski sedesowej. Jeśli chcesz poznać więcej rodzajów stelaży, obejrzyj zestawy podtynkowe na castorama.pl .

Stelaże podtynkowe do WC podzielić można ze względu na rodzaj zabudowy, do którego są przeznaczone oraz ze względu na wysokość. Warto dobrze przemyśleć wybór, ponieważ montaż urządzenia jest dość pracochłonny, a wszelkie poprawki i zmiany trudne oraz skomplikowane.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny