Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
21.3°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Strażacy w Wipaszu

15 września 2023 09:54 | autor: redakcja

Strażacy zapoznali się z zagrożeniami pożarowymi i chemicznymi w Zakładzie Drobiarskim „WIPASZ”. Przećwiczyli także uszczelnianie wycieku amoniaku z instalacji chłodniczej.

Celem ćwiczeń było zapoznanie się z zakładem i procesami technologicznymi oraz zagrożeniami pożarowymi i chemicznymi, które służby mogą napotkać podczas ewentualnej akcji ratowniczej.

Proces produkcyjny w zakładzie polega na uboju i przerobie mięsa drobiowego. Przy procesie produkcyjnym niezbędne jest zapewnienie niskich temperatur. Schłodzenia wymaga także gotowy produkt. W instalacji chłodniczej ważnym czynnikiem jest amoniak, który przy ewentualnym wycieku (rozszczelnieniu instalacji) stwarza zagrożenie dla ludzi i środowiska.

W ćwiczeniach praktycznych, które przeprowadzono na terenie Wipaszu, uczestniczyły trzy zastępy z JRG Międzyrzec Podlaski, dwa zastępy z JRG Biała Podlaska (ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Biała-1”) oraz cztery zastępy z OSP Krzewica, OSP Rzeczyca, OSP Rogoźnica i OSP Jelnica. Łącznie ćwiczyło 28 strażaków.

Ich zadaniem było uszczelnianie wycieku amoniaku z instalacji chłodniczej, do którego doszło pomiędzy dachem a stropem hali przerobu drobiu. Przeprowadzono ewakuację jednej osoby poszkodowanej, której udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy. Działania prowadzono na zewnętrznej klatce schodowej. Strażacy byli wyposażeni w lekkie ubrania ochrony chemicznej i sprzęt OUO.

Podczas ćwiczeń wykorzystano pneumatyczną kabinę dekontaminacyjną, która służy do szybkiej neutralizacji zagrożenia biologicznego, pozwalając na całościowe zdezynfekowanie osób wchodzących do budynku wymagającego ścisłego rygoru sanitarnego lub opuszczających miejsce możliwego kontaktu z wirusami.

Warto przypomnieć, że zagrożenia dotyczące wycieku amoniaku na terenie Międzyrzeca Podlaskiego, nie są dla strażaków czymś nowym. Do takich sytuacji już w naszym mieście dochodziło na terenie innej firmy drobiarskiej i strażacy musieli radzić sobie z zagrożeniem w realu. (foto: KM PSP Biała Podlaska)

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny