Uroczystość zainaugurowała msza święta odprawiona w miejscowej kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w imieniu strażaków z OSP Żerocin oraz mieszkańców miejscowości przez proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie ks. Kazimierza Jóźwika, powiatowego kapelana strażaków ks. kan. Henryka Jakubowicza oraz ks. Leszka Przybyłowicza, który w dalszej części wydarzenia, już na terenie strażnicy OSP, otrzymał z rąk wójta Piotra Kazimierskiego oraz starosty bialskiego Mariusza Filipiuka Srebrny Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa", będącego wyrazem wdzięczności i uznania za wieloletnie wspieranie jednostki OSP Dołha.
Po mszy świętej strażacy miejscowej OSP oraz przybyłe na wydarzenie poczty sztandarowe jednostek z terenu gminy: OSP Drelów, Witoroż, Dołha, Szachy, Łózki, Szóstka, Worsy i Żerocin, prowadzone przez dh Grzegorza Tymoszuka, przemaszerowali na plac przed strażnicą i domem ludowym, gdzie odbyła się część oficjalna, oparta o otwarcie i poświęcenie rozbudowanego obiektu, kapliczki św. Floriana i Izby Tradycji.
- Dziś uroczyście zwieńczamy czas budowy, wysiłku i wspólnej pracy, czas, który dla naszej społeczności był nie tylko okresem wznoszenia murów, ale przede wszystkim budowania więzi, zaufania i wspólnego celu. To szczególny moment, w którym symbolicznie oddajemy do użytku miejsce, które powstało z potrzeby serca, poczucia odpowiedzialności i troski o przyszłość. Miejsce, które będzie służyć nie tylko strażakom, ale całej lokalnej społeczności, jako przestrzeń bezpieczeństwa, spotkań, pamięci i tradycji - mówiła tego dnia prowadząca wydarzenie Marta Wójcik , składając podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tej kosztownej i pracochłonnej, a w efekcie spektakularnej inwestycji. - Niech ta uroczystość będzie okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę, dosłownie i w przenośni, do powstania tego obiektu. Dziękujemy za każdą decyzję, godzinę pracy, każde dobre słowo i każde wsparcie.
Modernizacja domu ludowego oraz strażnicy OSP Żerocin była możliwa dzięki środkom zaangażowanym w projekt zrealizowany przez Gminę Drelów. Obiekt został przebudowany, uzyskał również użytkowe piętro, w którym znalazł się sala konferencyjna dla strażaków, dwa pokoje, zaplecze kuchenne i sanitariaty. Na froncie budynku umieszczono kapliczkę z figurą św. Floriana oraz pamiątkową tablicę z napisem wyrażającym wdzięczność patronowi oraz powierzenie mu w opiekę duchową życia strażaków oraz strażackich dóbr materialnych. Tablica jest wyrazem wdzięczności wobec tych, którzy z narażeniem życia służą drugiemu człowiekowi, a także wyrazem pamięci o tych, którzy odeszli na wieczną wartę.
Oficjalnego otwarcia obiektu oraz tablicy poprzez symboliczne przecięcie wstęgi dokonali przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego, a poświęcenia strażnicy – ks. proboszcz Kazimierz Jóźwik. W dalszej części wydarzenia zgromadzeni wysłuchali przemówień, wśród których dominowały wyrazy wdzięczności wobec prezesa OSP Tomasza Bieńka, który skutecznie zabiegał przez wiele lat o modernizację strażnicy, a także wobec całej strażackiej braci, która stanowi trzon lokalnej społeczności, stojąc na straży jej życia i mienia.
- Bardzo prężnie działająca jednostka OSP po latach doczekała się wreszcie pięknej, rozbudowanej, nowoczesnej siedziby. Ogromna w tym zasługa samych druhów strażaków, ich determinacji i chęci dokończenia dzieła. Za tę determinację, dbałość o ziemię, którą przejęliście we władaniu, w imieniu samorządu bardzo serdecznie dziękuję. Możecie być dumni ze swojego działania, ze swojej determinacji, umiejętności, organizacji i odpowiedzialności za ziemię, ludzi i to, co na siebie wzięliście. Gdyby nie jednostki OSP, nasze samorządy wyglądałyby inaczej, na was zawsze możemy liczyć! - zwrócił się do żerocińskich strażaków wójt Piotr Kazimierski . Szczególne podziękowania złożył prezesowi jednostki, który, jak podkreślił, potrafił zadbać nie tylko o środki gminne, ale również zaangażował w budowę własnych druhów, którzy czynem społecznych wspólnie wykonali gros prac prowadzących do obecnego sukcesu. Włodarz wręczył Tomaszowi Bieńkowi upominek i zapewnił również o tym, że prezentem od samorządu będzie nowy mundur. - Jestem zaszczycony, że mogę Ci dziś podziękować i uścisnąć dłoń, bo to wielka sztuka, by przez lata utrzymać wysokie loty, a Tobie się to udało, by przez lata być gospodarzem tej żerocińskiej ziemi.
Do podziękowań dołączył starosta bialski Mariusz Filipiuk, przypominając liczne przedsięwzięcia podejmowane przez strażaków oraz Tomasza Bieńka, który, jak podkreślił, „należy do tych osób, którzy, jeżeli drzwi są zamknięte, to wchodzi oknem, ale zawsze jest skuteczny i swój cel osiąga”.
- Od kilkunastu lat przejeżdżam codziennie obok tej strażnicy i przez ostatnie lata wiedziałem, jak ona się pięknie zmieniała. Dziś gratuluję Ci Tomku, bo to, co dziś możemy zobaczyć, jest niewątpliwie efektem Twojej ciężkiej pracy. Wiem, że masz wspaniałych druhów i druhny, którzy byli zaangażowani w realizację tego przedsięwzięcia, ale jest takie bardzo mądre powiedzenie: „Nie goń ludzi przed sobą, spraw, aby poszli za tobą”, a Ty potrafiłeś tego dokonać, zachęcić i zmobilizować - mówił starosta bialski Mariusz Filipiuk , wręczając Tomaszowi Bieńkowi okolicznościowy grawerton i podkreślając ogromną wagę strażackiej nieocenionej odpowiedzialności i zaangażowania. - Nie robicie tego dla siebie, wszystko to robicie dla innych. Dziękuję za ciężką pracę i życzę, byście z każdej akcji wracali do tej strażnicy bezpiecznie.
Kilka słów podziękowań i uznania wyrazili kolejno, wręczając upominki, zastępca komendanta miejskiego PSP w Białej Podlaskiej bryg. mgr inż. Paweł Jakubowicz, wiceprezes zarządu oddziału gminnego ZOSP w Drelowie Franciszek Jerzy Stefaniuk Franciszek Jerzy Stefaniuk, ks. Kazimierz Jóźwik, ks. Leszek Przybyłowicz, emerytowany dowódca JRG w Międzyrzecu Podlaskim Waldemar Bałkowiec orazkomendant gminny OSP Adam Bahonko.
Dłużni swoim gościom nie pozostali oczywiście gospodarze wydarzenia, którzy przygotowali prezenty w postaci koszy słodkości, statuetek bądź dyplomów. Otrzymali je: starosta bialski Mariusz Filipiuk, wójt Piotr Kazimierski, skarbnik gminy Bożena Piątek, KGW Żerocin na czele z Janiną Waszczuk, dh Dariusz Włodarski z OSP Kwasówka i dh Jarosław Kowieski z OSP Dołha, a także druhowie OSP Żerocin: Patryk Wójcik, Karol Bieniek, Hubert Kortoniuk, Michał Szafrański, Ryszard Jaszczuk, Roman Szafrański, Tadeusz Kurowski, Artur Zieniuk, Paweł Michalczuk, Adam Wysocki, Arkadiusz Kiryluk, Daniel Bieniek, Adrian Płochacki, Wojciech Kortoniuk, Wojciech Kuźmiuk, Michał Kurowski, Hubert Michalczuk, Kacper Kuźmiuk, Damian Sworczuk, Emilia Kortoniuk, Krzysztof Mikołajczuk, Karolina Bieniek, Magda Bieniek, Kacper Wyrzykowski.
Specjalne podziekowania odebrały także osoby wspierające jednostkę w codziennym jej działaniu: Ewa Tarasiuk, Anna Ciesielska, Adam Bahonko, Paweł Jakubowicz, Arkadiusz Leszczyński, Adam Szulik, Sławomir Hryciuk, Wojciech Kiryluk, Radosław Michalczuk, Aneta Zawada, Robert Dudzik, Anna Ostapiuk, Wiesław Kozaczuk, Gabriel Jaroszuk, Michał Hajczuk, prezes firmy Wipasz Józef Wiśniewski, Krzysztof Sulowski oraz wnuczka Józefa Szweda, dawnego dyrektora szkoły w Żerocinie, Ewa Nabiałek-Leśniak.
Niezwykle wzruszającym momentem było przekazanie szczególnych podziękowań i życzeń skierowanych przez jednostkę OSP do prezesa Tomasza Bieńka, w których podkreślono jego niezwykłe oddanie pracy, zaangażowanie,
- Ponad rok temu tata trochę podupadł nam na zdrowiu, leżał w szpitalu, a wracając stamtąd mówię do niego: „Tato, czas trochę tę społeczność opuścić”, a on powiedział: „To jeszcze nie jest ten czas, ja mam jeszcze swoją misję”. A tą misją była dzisiejsza ukończona rozbudowa remizy - podkreśliła córka Tomasza Bieńka, Marta Wójcik. Należy tu wspomnieć, że w jednostce służą zarówno córka Tomasza Marta, synowie Karol i Daniel, jak i zięć Patryk oraz synowe Karolina i Magda. Strażacy wręczyli prezesowi upominek w postaci wozu strażackiego, a wszyscy goście zaśpiewali gromkie „Sto lat”. - W imieniu wszystkich strażaków OSP Żerocin składamy serdeczne podziękowania naszemu prezesowi. Dziękujemy za serce okazane tej inicjatywie, prywatny czas, który z poświęceniem został oddany budowie naszej remizy oraz za nieustającą determinację i wiarę w ten projekt. Panie prezesie, bez Pana zaangażowania i wytrwałości, nie bylibyśmy dzisiaj w tym miejscu. Pańska postawa jest dla nas wzorem i inspiracją. Życzymy wszystkim obecnym gościom, by tak, jak nasz prezes, z pasją i uporem dążyli do realizacji swoich marzeń.
Kolejnym bardzo istotnych elementem wydarzenia było poświęcenie i zwiedzanie nowo otwartej Izby Tradycji Żerocina , znajdującej się na piętrze strażnicy, miejsca pełnego wspomnień, historii i tożsamości lokalnej społeczności. Jak podkreślono, powstała ona z potrzeby zachowania pamięci o przeszłości i stanowi przestrzeń, w której zgromadzono ślady codziennego życia przodków, dokumenty, fotografie i przedmioty tworzące historię tej ziemi i ludzi ją zamieszkujących, w tym: mapy, kroniki, odnalezione w Archiwach Państwowych dokumenty upamiętniające dawną smolarnię i terpentyniarnię , a także pamiątki po dawnych pokoleniach strażaków. Poświęcenia Izby Tradycji dokonał ks. Leszek Przybyłowicz, a w symbolicznym otwarciu uczestniczyli starosta Mariusz Filipiuk, wójt Piotr Kazimierski, skarbnik Bożena Piątek oraz Ewa Nabiałek-Leśniak.
Wydarzenie uwieńczył poczęstunek w domu ludowym, przygotowany przez KGW Żerocin.
- Dziś spełniły się moje marzenia. Jestem w tej chwili spełnionym prezesem. Mamy samochody, nowy budynek, tak powinno być. Mamy też Izbę Tradycji, a tu muszę powiedzieć dużo ciepłych w słów w kierunku Ani Ostapiuk, która bardzo mi w tym pomagała, razem jeździliśmy do Archiwum Państwowego. Żerocin jest bardzo bogatą wsią, jeśli chodzi o historię. Była tu na przykład terpentyniarnia, o której młodzi ludzie nie mają pojęcia. Postanowiliśmy więc z Anią zrobić taką izbę pamięci i to nam się udało! Odzyskane są stare mapy z dwudziestych i trzydziestych lat, mapa terpentyniarni, ślady leśniczówki, która została spalona w 1944 r. Co rusz wygrzebujemy nowe historie, a w izbie wygląda to tak pięknie, że aż milo - zauważył prezes OSP Żerocin i sołtys miejscowości Tomasz Bieniek . Wśród jego kolejnych ambitnych zamierzeń znajduje się doprowadzenie do finału budowy drogi powiatowej, łączącej Żerocin z Drelowem, a także chodnika poprawiającego bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w miejscowości. - Jestem sołtysem z dwudziestotrzyletnim stażem i jestem dumny, że spotkałem na swojej drodze takiego wójta, jakim jest wójt Piotr Kazimierski. To dzięki niemu i pani skarbnik, którzy są bardzo przychylni oddolnym inicjatywom, udało się wybudować nową remizę taką, jak teraz jest. Byli radni, którzy sugerowali tylko „cztery pustaki do góry”, przez co byłby tylko dach, a teraz jest całe użytkowe poddasze. A jak będzie za mało miejsca w Izbie Pamięci, to mamy salę wykładową o powierzchni 70m3, możemy więc powiększyć o nią naszą izbę.
Dziś jednostka OSP Żerocin działa prężnie, posiadając nowoczesną strażnicę, samochody ratowniczo-gaśnicze, quad, przyczepkę, basen na wodę, a także sprzęt gaśniczy i ratownictwa technicznego. Samodzielnie jest w stanie stworzyć kilometrową linię gaśniczą. Drużynę zasila 46 druhów, w tym wielu certyfikowanych ratowników KPP. Co niezwykle istotne, druhowie ochotnicy osobiście przepracowali po 1000 roboczogodzin rocznie, wykonując prace przy wznoszeniu budynku.
- Na tym polega praca, że trzeba najpierw zacząć od siebie. Sam prezes nie jest nic wart, ale jego inicjatywa, praca i zabieganie powodują, że pójdą za nim ludzie. Mam prawie 70 lat, ale gdy jestem z tymi młodymi strażakami, to mi to dodaje skrzydeł! - podsumował Tomasz Bieniek. - Ta remiza powstała na miarę XXI, a nawet XXII wieku, na pewno nie możemy się wstydzić! Nasi przodkowie budowali remizę możliwą na tamte czasy, my ją modernizowaliśmy. Dziś lepiej jest budować nową, niż modernizować starą, ale nam się to udało. Ta uroczystość była uwieńczeniem całokształtu budowy tego obiektu, podkreśleniem, ze został odebrany, że posiada niezbędne wygody i spełnia wszelkie wymogi, jakie na dziś obowiązują straże. Ten budynek ma przede wszystkim służyć społeczeństwu.
Sponsorzy budowy strażnicy oraz wydarzenia:
- Tomasz Bieniek
- Ryszard Jaszczuk
- Sławomir Hryciuk
- Wojciech Kiryluk
- Radosław Michalczuk
- Krzysztof Sulowski
- Gmina Drelów
- Nadleśnictwo Międzyrzec
- Bank Spółdzelczy w Międzyrzecu Podlaskim
- Firma Wipasz S.A.
- Firma Stefarm Rober Dudzik
- strażacy ochotnicy OSP Żerocin
- KGW Żerocin
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny