YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Sukces drelowianek w konkursach PTTK

29 listopada 2015 21:25:18 | autor: redakcja
Marysia Steszuk oraz Ola Kazimierska z gminy Drelów wygrały ogólnopolskie konkursy krasomówcze zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Zdobywczyni 1 miejsca Aleksandra Kazimierska oraz jej opiekunka Jolanta Szmuniewska

Celem konkursów krasomówczych PTTK jest zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnacji języka ojczystego, kształtowanie u młodzieży szacunku do ojczystej ziemi, kultury i małych ojczyzn, rozbudzanie zamiłowania do pięknego i sugestywnego mówienia oraz kształtowanie umiejętności poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli. Zadaniem konkursów jest również rozbudzanie zainteresowań krajoznawczych wśród dzieci i młodzieży, zachęcanie do poznawania własnego regionu, jego historii, dorobku, zdobywanie wiedzy o Polsce i Polakach, wyszukiwanie tematów ciekawych krajoznawczo, a następnie ich prezentowanie.

Ola Kazimierska zwyciężyła w finale ogólnopolskim konkursu dla dzieci ze szkół podstawowych i młodzieży gimnazjalnej, który odbył sie w Legnicy. Marysia Steszuk była najlepsza w finale ogólnopolskim konkursu dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w Golubiu-Dobrzyniu.

Marysia Steszuk jest uczennicą 1 klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Wł. Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim. W konkursach krasomówczych bierze udział od kilku lat i ma na swoim koncie sukcesy (m.in. trzecie miejsce w konkursie w Legnicy). W tym roku oprócz zdobycia nagrody za pierwsze miejsce spotkało ją dodatkowe wyróżnienie. Została zaproszona przez organizatorów do udziału w przyszłorocznym konkursie. Nie będzie już jednak jego uczestniczką, tylko członkinię jury.

Ola Kazimierska zedebiutowała w tym roku w konkursie krasomówczym. W Legnicy rywalizowała z 25 finalistami konkursów wojewódzkich z całej Polski. Każdy z uczestników musiał zaprezentować dwa osobiście przygotowane wystąpienia. Ola opowiedziała o najbliższej okolicy oraz o swoim dziadku i relacjach z nim. Oba wystąpienia zapewniły jej bardzo wysokie oceny jury. O jej końcowym sukcesie zadecydowało trzecie improwizowane wystąpienie, w którym była bezkonkurencyjna.

- Ola opowiada w sposób bardzo wiarygodny i przekonywający. To brzmi jak profesjonalna wypowiedź przewodnika turystycznego. Przez słuchaczy jest doskonale odbierana – stwierdza Jolanta Szmuniewska, opiekunka uczennicy 1 klasy Gimnazjum im. Unitów Drelowskich w Drelowie. To ona namówiła Olę do udziału w konkursie.

Przygotowanie tekstów zajęło gimnazjalistce kilka dni. Później uczyła sie ich, kładąc szczególny nacisk na gramatykę i poprawność wypowiedzi.

- Pani Jola oraz pani Ewa Strok pomogły mi dopracować teksty. W przygotowaniach i nauce mogłam także liczyć na pomoc rodziców – opowiada Ola Kazimierska. - W Legnicy była niezwykle miła atmosfera. Nawiązałam wiele znajomości i zdobyłam nowe doświadczenia, które na pewno wykorzystam w przyszłości. Będę starała się rozwijać swój talent. Udział w konkursie mnie otworzył. Rozmowa przychodzi mi o wiele łatwiej i swobodniej. Wzbogaciłam swoje słownictwo i jestem dużo odważniejsza. Jestem bardzo zainteresowana udziałem w podobnych konkursach - zapowiada.

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (1 grudnia 2015 11:32:43) xD mrau ale laski autor: Kaczor Donald
    (1 grudnia 2015 11:23:35) sexy bomby ummmm sexy and i know it autor: kanarek tweety
    logo male