Powiatowy Przegląd Teatrów Obrzędowych w tym roku wyjątkowo przybrał formę wydarzenia międzypowiatowego, ponieważ zgłosiły się tylko dwa zespoły spoza powiatu bialskiego: Zespół Obrzędowy "Zawsze Razem" z Woli Gułowskiej oraz Zespół Ludowy "Kalina" z Jabłonia. Z blisko godzinnym monodramem wystąpił także Jerzy Kałduś, aktor Teatru Jednego Aktora oraz Teatru Seniora Michała Zgieta w Lublinie. Organizatorami wydarzenia są Gminne Centrum Kultury w Drelowie oraz Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, natomiast partnerem Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Grupa "Zawsze Razem" przypomniała w swoim spektaklu "Na Swiantego Jana" dawne zwyczaje, pieśni, przyśpiewki i porzekadła związane z dniem Świętego Jana, wiciem wianków i rzucaniem ich na wodę na dobrą wróżbę oraz wierzeniami dotyczącymi ziół. Całość okraszona gwarą ludową i profesjonalnym podejściem do ukazania dawnych obrzędów zachwyciła zarówno publiczność, jak i komisję.
Zespół "Kalina" zaprosił natomiast do dawnej izby, w której odbyły się często wspominane z rozrzewnieniem przez seniorów wieczorki. Podczas tych spotkań mieszkańcy wioski gromadzili się w jednym domu i spędzali wspólnie czas przy robótkach, śpiewie piosenek, ploteczkach i smacznym domowym posiłku. Nie zabrakło ciekawych informacji na temat dawnego życia na wsi, problemów dotykających gospodarzy, ale też i regionalnych przysmaków, którymi na zakończenie spaktaklu "Wieczorki" poczęstowali publiczność.
Jako trzeci wystąpił Jerzy Kałduś, wielokrotnie nagradzany laureat licznych przeglądów teatralnych, prezentujący monodram "Stary" do tekstu Juliana Kawalca. Aktor przeniósł publiczność w obraz polskiej wsi, w której jakże obecnie nowoczesnej formie gubi się starszy człowiek, niejednokrotnie niepotrafiący pogodzić się z odejściem "starego" i nadejściem "nowego".
- Chylę przed wami czoła, bo to na was spoczywa kultywowanie tych pięknych tradycji. Dziękuję wam również ze względów sentymentalnych. Dzięki wam można było poczuć się jak w chacie u babci. To piękne chwile, które ogląda się ze wzruszeniem - mówił dyrektor GCK Michał Olesiejuk .
Komisja w składzie: dyrektor Centrum Spotkania Kultur Artur Sępoch, instruktor CSK Iwona Syroka oraz dyrektor GCK w Drelowie Michał Olesiejuk przyznała nominacje do 50 Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Stoczku Łukowskim obu występującym tego dnia zespołom obrzędowym: "Zawsze Razem" oraz "Kalina". Aktorzy otrzymali dyplomy za uczestnictwo oraz elegancko oprawione nominacje, a także upominki przygotowane przez GCK w Drelowie.
- W widowisku "Na Swiantego Jana" zostało zawartych wiele wierzeń ludowych, zwyczajów, zachowano poprawną stylistykę gwarową, na scenie wykorzystano autentyczne rekwizyty oraz elementy odzwierciedlające dawną rzeczywistość, w tym sposób ubioru, a nawet takie detale jak występ boso. Pojawiły się także utwory wokalne z zachowaniem gwary i dawnej emisji głosu. W widowisku "Wieczorki" ukazano tradycje spotkań lokalnej społeczności oraz towarzyszące im zwyczaje, typowe ówczesne tematy rozmów i plotek. Doceniamy wykorzystanie rekwizytów, w tym potraw tradycyjnych. Na uwagę zasługuje również dobór tradycyjnych strojów, sposób ubioru oraz wykonanie pieśni ludowych - argumentował decyzję komisji jej przewodniczący Artur Sępoch .
Wydarzeniu, które odbyło się 13 maja w sali widowiskowej GCK w Drelowie, towarzyszyła wystawa obrazów Zbigniewa Jankowskiego z Miś, którą zaprezentowano w ramach cyklu Galeria Kameralna. Publiczność miała przyjemność obejrzeć prace wykonane przez 80-letniego amatora malarstwa, który, jak przyznaje, dopiero na emeryturze odnalazł właściwy czas na realizowanie swojej wielkiej pasji. - Wcześniej nie miałem kiedy, dom, rodzina... W latach 50-tych uczęszczałem do liceum plastycznego w Nałęczowie, ale go nie skończyłem z przyczyn rodzinnych, musiałem wracać do domu i pomagać w gospodarstwie. Potem wojsko, ożenek, rodzina. Ale nie skończyłem z malowaniem, tylko zmieniłem je na zawód, byłem malarzem pokojowym. Po przejściu na emeryturę znalazłem czas i zacząłem malować - wspomina Zbigniew Jankowski . Jego obrazy to głównie pejzaże, malownicze krajobrazy Międzyrzeca Podlaskiego i otaczających go gmin, to również uchwycone fotograficznym okiem budynki, zabytki i ciekawe miejsca. Mozna zobaczyć także prace inspirowane twórczością najsłynniejszych światowych malarzy znanych z kart historii sztuk pięknych.
Wystawę w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie tworzy tylko część prac Zbigniewa Jankowskiego. To blisko 30 obrazów, które można podziwiać bezpłatnie przez około 2 tygodnie w godzinach pracy instytucji. Zainteresowani zakupem tych wyjątkowych prac mogą kontaktować się z placówką oraz samym ich autorem, który w Misiach stworzył małą autorską galerię.
Więcej o artyście i jego pasji w kolejnym materiale, w którym on sam opowie o tym, jak zaczęła się jego przygoda z malarstwem.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny