Celem turnieju było uczczenie pamięci Papieża Jana Pawła II, który sam dobrze grał w szachy. Nie wszyscy zapewne wiedzą, iż po wojnie ksiądz Karol Wojtyła zajmował się również problemistyką szachową. Znane są dwu i trzychodówki, których autorem w 1946 roku był przyszły Papież.
Turniej przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, mógł się odbyć dzięki dotacji uzyskanej z Urzędu Miasta i hojności sponsora – międzyrzeckiego Banku Spółdzielczego.
W turnieju wzięło udział 27 zawodników i zawodniczek ze szkół podstawowych z Węgrowa, Lubartowa i oczywiście Międzyrzeca Podlaskiego. Gimnazjaliści nie dopisali. Szachy są chyba „zbyt trudną” grą dla tej grupy wiekowej, a może też starsi uczniowie obawiali się przegranych partii z drugo i trzecioklasistami ze szkół podstawowych.
Cieszy fakt, że w turnieju wzięła udział liczna grupa uczniów klas pierwszych i drugich z SP nr 1 oraz SP nr 3, którzy rozwijają swoje umiejętności logicznego myślenia, koncentracji i samodzielnego podejmowania decyzji w ramach programu „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Na turniej nie dotarli uczniowie SP Nr 2. Jedynym reprezentantem tej szkoły był Filip Węgrzyniak.
W turnieju wzięli też udział czołowi juniorzy z SP nr 3 – Patrycja Waszczuk, Patrycja Majczyna, Paweł Węgrzyniak, Wiktor Kukawski i Jerzy Rzeńca, którzy kilka dni przed turniejem wrócili z brązowym medalem Ogólnopolskich Igrzysk Szkół Podstawowych w Szachach i oczywiście dominowali w turnieju, aczkolwiek dzielnie stawiali im czoła uczniowie z Lubartowa i Węgrowa, zwłaszcza Kuba i Ola Żurawiccy z PUKS Fides Węgrów.
Dzieci, szczególnie te młodsze i mniej doświadczone dzielnie zmagały się z przepisami turniejowymi FIDE (World Chess Federation). Przepisy wprowadzone w lipcu 2014 roku przewidują, że pierwszy nieprawidłowy ruch powoduje przegranie partii. Szczególnie zadowolony był sędzia zawodów, który z rundy na rundę miał mniej pracy, ponieważ zawodnicy wykonywali coraz mniej nieprawidłowych posunięć, a partie kończyły się prawidłowym matem. Przez cały turniej zawodnicy byli wspierani przez rodziców, którzy dzielnie towarzyszyli dzieciom i bardzo intensywnie przeżywali zwycięstwa oraz porażki swoich pociech. Doping mieścił się w dopuszczalnych granicach i sędzia nie odnotował zgłoszeń, aby na sali gry znajdowały się osoby z „Klubu Szalonych Rodziców”.
Najprzyjemniejszym momentem było zakończenie turnieju, kiedy Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Nr 3 Mirosław Kot wręczał medale, dyplomy, nagrody i upominki dla uczestników turnieju. Fundatorem nagród był również Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Oczywiście wśród tych, które wybierali najlepsi szachiści były piłki futbolowe, do siatkówki plażowej, oraz okulary dla pływaków, co świadczy o tym, że każde dziecko grające w szachy odczuwa naturalną potrzebę ruchu. Nasuwa się jeden wniosek, że wysiłek umysłowy dziecka musi być wspierany wysiłkiem fizycznym.
W zakończeniu turnieju uczestniczył również dyrektor MOSiR Arkadiusz Myszka. Korzystając z okazji prezes MUKS „Gambit” żartobliwie zaproponował panu Arkadiuszowi, aby rozważył możliwość nagradzania zawodników w turniejach piłki nożnej i piłki siatkowej szachownicami i bierkami do gry w szachy.
Wyniki turnieju dostępne są na stronie: www.chessarbiter.com/turnieje/2015/ti_2340/
Info: "Gall Anonim”
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny