Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
10.2°C
Kontakt

Szalik nie zastąpi maseczki

24 lutego 2021 17:37 | autor: redakcja

Rząd podjął decyzję o przedłużeniu dotychczasowych zasad bezpieczeństwa do 14 marca, co jest reakcją na wzrost zakażeń COVID-19. Dodatkowe obostrzenia będą wprowadzone w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie sytuacja epidemiczna jest szczególnie trudna. Od 27 lutego na terenie kraju będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. Nie będzie można zastępować ich przyłbicami, chustami czy szalikami.

Dane na temat liczby zakażeń wskazują znaczący dzienny przyrost zachorowań. 24 lutego odnotowano ponad 12 tys. nowych zachorowań. Dokładnie tydzień temu liczba ta wynosiła 8,7 tys. Ponadto następuje wzrost przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce. Pojawił się również pierwszy przypadek mutacji południowoafrykańskiej. Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach:

13 477 zajętych łóżek – 52%
1 321 zajętych respiratorów – 51%

Najgorzej na Warmii i Mazurach

Sytuacja epidemiczna w województwie warmińsko-mazurskim jest szczególnie trudna. Jedna trzecia wyników testów wykonywanych w województwie daje pozytywny wynik, dlatego zaostrzone zostaną zasady bezpieczeństwa w tym regionie. Od 27 lutego zamknięte zostaną hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, baseny i korty tenisowe.

Ze względów bezpieczeństwa podjęto również decyzję o powrocie uczniów klas I-III do nauczania zdalnego. Bieżące dane wskazują wysoki odsetek zakażonych pracowników przedszkoli i żłobków – 7%, a także wysoką liczbę uczniów na nauczaniu zdalnym w tym regionie – 6.69%.

Najlepiej chronią maseczki

Po konsultacjach ze specjalistami z zakresu zdrowia publicznego, profesorami, wirusologami i epidemiologami Rada Medyczna przygotowała zalecenia, na temat tego który sposób zakrywania ust i nosa najlepiej chroni przed zakażeniem. Zgodnie z tymi rekomendacjami od 27 lutego wprowadzony zostanie zakaz zastępowania maseczek przyłbicami, szalikami i chustami. Nie spełniają one bowiem kryteriów bezpieczeństwa i nie chronią tak skutecznie przed zakażeniem jak maseczki.

Kwarantanna po powrocie z Czech

Sytuacja epidemiczna u naszych sąsiadów jest niepokojąca, dlatego wszystkie osoby, wracające z Czech i Słowacji, zostaną skierowane na kwarantannę. Dotyczy to również osób, które przekraczają granicę samochodem. Wyjątek stanowią osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19 lub osoby posiadające negatywny wynik testu. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. Jest ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku.

Obowiązujące zasady bezpieczeństwa

Od 27 lutego:

- Zakrywanie ust i nosa jedynie maseczką

Od 1 marca do 14 marca:

- Hotele  – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).

- Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.

- Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne.

- Stoki otwarte.

- Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.

- Siłownie dalej zamknięte.

- Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

Wyjątek stanowi województwo warmińsko-mazurskie, gdzie ze względu na trudną sytuację epidemiczną zasady bezpieczeństwa będą zaostrzone od 27 lutego. Uczniowie klas I-III wrócą do nauki zdalnej, zamknięte zostaną: hotele, galerie handlowe - z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, baseny i korty tenisowe.

Dystans, dezynfekcja, maseczka

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.

źródło: gov.pl

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (2 marca 2021 09:35)
    Do poczytania
    "Jest wiele przypadków, kiedy ani maska, ani żadne inne środki ochrony nie pomogły i stosująca je osoba została zarażona. Nie ma jednoznacznych i rzetelnych dowodów na to, że ich noszenie przynosi jakiekolwiek efekty. Jedyne, jakie zauważamy to ogromne zyski, jakie trafiają w ręce ich producentów." Żródło: pokoleniex.com/swiat/2021/02/11/the-lancet-maski-nie-chronia-przed-wirusem/ "WHO: Jeśli jesteś zdrowy/wa, musisz nosić maskę tylko wtedy, gdy opiekujesz się osobą z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2." ... "Wielka Brytania Maski na twarz odgrywają bardzo ważną rolę w takich miejscach jak szpitale, ale niewiele jest dowodów na to, że przynoszą pożytek zwykłym obywatelom. Niemcy Nie ma wystarczających dowodów na to, że noszenie maski chirurgicznej przez osobę zdrową znacznie zmniejsza ryzyko jej zakażenia. Natomiast noszenie maski w sytuacjach, w których nie jest to zalecane, może stwarzać fałszywe poczucie bezpieczeństwa i prowadzić do zaniedbania podstawowych zasad higieny, np. mycia rąk." Źródło: wyborcza.pl/7,75400,25812942,jak-to-jest-z-maskami-na-twarz-chronia-przed-koronawirusem.html i wiele innych materiałów na ten temat. Ale jak w telewizji powiedzieli, to pelikany łykają brednie i kiszą się w maskach oddychając "na pół gwizdka" i wdychając ten cały syf, co się przykleja do namordnika.
    autor: Heniek laborant

    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny