Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
3.9°C
Kontakt

Szczepienia przyspieszają

12 kwietnia 2021 21:00 | autor: redakcja

Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 59 lat (rocznik 1962), które wcześniej nie wypełniły formularza zgłoszeniowego. W kolejnych dniach będą się mogły rejestrować osoby z roczników 63-73.

Zgodnie z harmonogramem szczepień od poniedziałku (12 kwietnia) codziennie, przez następne 12 dni uruchamiane będą zapisy dla kolejnych roczników, począwszy od osób w wieku 59 lat, czyli rocznika 1962.

12 kwietnia – rocznik 1962,
13 kwietnia – rocznik 1963,
14 kwietnia – rocznik 1964,
15 kwietnia – rocznik 1965,
16 kwietnia – rocznik 1966,
17 kwietnia – rocznik 1967,
19 kwietnia – rocznik 1968,
20 kwietnia – rocznik 1969,
21 kwietnia – rocznik 1970,
22 kwietnia – rocznik 1971,
23 kwietnia – rocznik 1972,
24 kwietnia – rocznik 1973.

Rejestracja internetowa będzie uruchamiana dla każdej grupy o północy. Natomiast zapisy za pomocą infolinii będą możliwe każdego dnia od godz. 6.

Istotne również jest to, że osoby urodzone przykładowo w roku 1962 będą mogły zapisać się na szczepienie nie tylko 12 kwietnia, ale też w każdym kolejnym dniu. Harmonogram ma zapewnić elastyczność, dostęp do szczepionek najstarszym rocznikom i usprawnić proces zapisów.

Cały czas prowadzona jest rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 60. roku życia. Rząd chce, aby wszyscy chętni na szczepienia powyżej 60. roku życia otrzymali szczepionkę do końca kwietnia.

– Musimy być elastyczni w tym procesie – zaznaczył pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. – Tu jest wiele zmiennych. Jedną zmienną, na którą rząd nie ma do końca wpływu, jest dostarczanie szczepionek do Polski. Drugą zmienną jest samo zainteresowanie w grupach wiekowych. Dlatego na 100 proc. 12 kwietnia rozpoczynamy rejestrację osób, które urodziły się w 1962 r. Ale później możemy albo trochę przyspieszać, albo spowalniać. W zależności od tego jak duże będzie zainteresowanie rejestracją, jak producenci będą wywiązywali się z zadeklarowanych dostaw do Polski - stwierdził.

Jak się rejestrować?

Jedna z możliwości zapisu to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię – 989. Dla dzwoniących z zagranicy to numer +48 22-62-62-989. Wystarczy podać numer PESEL, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to uczyni, to na wskazany numer otrzyma się SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia – przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawia się już w punkcie szczepień.

Drugi sposób na umówienie wizyty to elektroniczny zapis przez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl. Warunkiem jest jednak posiadanie profilu zaufanego. Można go założyć online np. za pomocą bankowości internetowej, jeśli daje nam taką możliwość. Wystarczy wejść na stronę banku lub zadzwonić na jego infolinię, by uzyskać szczegółowe informacje. Na stronie banku powinna być specjalna zakładka służąca zakładaniu profilu zaufanego. Można go też potwierdzić za pomocą konta w systemie Envelo Poczty Polskiej lub dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

Zgłaszający chęć zaszczepienia poprzez e-Rejestrację otrzymuje do wyboru pięć terminów w punktach szczepień blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden termin nie jest dogodny, może wybrać, korzystając z wyszukiwarki, inne terminy i lokalizację. Po rezerwacji otrzymuje SMS z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą - przypomnienie.

Na szczepienie zapisać się można również wysyłając SMS na numer 664-908-556 lub 880-333-333 o treści: Szczepimysie. System przesyła prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Następnie proponuje termin i punkt blisko miejsca zamieszkania. Wystarczy w treści napisać "tak", jeśli akceptujemy. W przeciwnym wypadku odpowiedzieć "nie". Wtedy przesyłana jest kolejna opcja z datą i miejscem. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerywa proces rejestracji.

Po umówieniu dogodnego terminu i lokalizacji na podany numer otrzymuje się na dobę przed wizytą przypomnienie. Warto pamiętać, by nie odpowiadać na SMS z innego numeru niż numer 664-908-556 lub 880-333-333, bo może to być próba wyłudzenia pieniędzy.

Można również skontaktować się z wybranym punktem szczepień. Ich lista dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.

Czekają na dostawy szczepionek

Pacjenci szczepieni są na razie dwu-dawkowymi preparatami trzech firm: Pfizer, Moderna  i AstraZeneca. Kolejna szczepionka, tym razem jedno-dawkowa Johnson & Johnson, zgodnie z zapowiedzią, powinna trafić do Polski w najbliższą środę. W pierwszej kolejności ta szczepionka ma być wykorzystywana przez punkty wyjazdowe do uodparniania osób chorych czy obłożnie chorych, które same nie mogą dotrzeć do punktu szczepień.

Jak deklarują przedstawiciele rządu, do końca sierpnia powinny być zaszczepione co najmniej jedną dawką wszystkie chętne osoby. W II kwartale wykonanych ma być ponad 20 mln szczepień, podczas gdy w I kwartale przekroczono 6 mln dawek.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował w poniedziałek, że w tym tygodniu do Polski trafi 88 tys. dawek szczepionek firmy AstraZeneca, 870 tys. firmy Pfizer, 120 tys. firmy Johnson & Johnson i 204 tys. firmy Moderna, czyli w sumie blisko 1,3 mln dawek.

Do 12 kwietnia w Polsce wykonano 7 687 617 szczepień. Drugą dawkę przyjęło 2 106 549 osób. W woj. lubelskim wykonano ogółem 431 598 szczepień. Liczba szczepień drugą dawką wynosi 123 464.

W powiecie bialskim wykonano dotychczas 15 274 szczepienia. Drugą dawkę szczepionki przyjęło 4539 osób. W Białej Podlaskiej wykonano 17 535 szczepień. Drugą dawkę otrzymało 4335 osób.

źródło: gov.pl, PAP

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny