Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
0°C
Kontakt
Region

Szczepienia wyhamowały

17 października 2021 16:05 | autor: redakcja

W minionym tygodniu na terenie powiatu bialskiego i Białej Podlaskiej wykryto 375 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 5 pacjentów, u których wykryto infekcję COVID-19.

W minionym tygodniu województwo lubelskie nadal było na pierwszym miejscu pod względem liczby zakażeń. Co piąte zakażenie wykrywane w Polsce pochodziło z naszego regionu. Najwyższy wskaźnik zakażeń występuje w powiatach: łęczyńskim, opolskim i włodawskim.

Wzrosła liczba osób hospitalizowanych. 16 października w szpitalach na terenie województwa było 567 pacjentów z infekcją COVID-19. Z pomocy respiratorów korzystały 33 osoby. W Lublinie ponownie uruchomiono szpital tymczasowy. W piątek było w nim 55 pacjentów.

W dniach 11-17 października na terenie powiatu bialskiego ujawniono 206 nowych zakażeń, zmarła trójka pacjentów, u których wykryto infekcję. W tym okresie w Białej Podlaskiej wykryto 169 zakażeń, zmarły 2 osoby.

Zakażenia na terenie powiatu bialskiego i Białej Podlaskiej (zakażenia/zgony)

30 sierpnia – 5 września: 15/0
6-12 września: 27/0
13 -19 września: 38/1
20-26 września: 94/0
27 września – 3 października: 182/2
4 -10 października: 300/7
11-17 października 375/5

Województwo lubelskie nadal zajmuje przedostatnie miejsce w kraju pod względem liczby zaszczepionych mieszkańców. Jedynie w dziesięciu miejscowościach poziom zaszczepienia osiągnął 50%. Są to: Stoczek Łukowski (55%), Puławy (54,2%), Lublin (53,9%), Dęblin (53,2%), Stężyca (52,9%), Włodawa (51,6%), Terespol (50,7%), Hrubieszów (50,1%), Końskowola (50%) i Konopnica (50%).

W Białej Podlaskiej w pełni zaszczepiło się 46,6% mieszkańców, natomiast w powiecie bialskim najwięcej zaszczepionych jest w Terespolu (50,7%) i Kodniu (44,9%). Na trzecim miejscu jest Międzyrzec Podlaski, w którym w pełni zaszczepiono 7354 osoby (44,1%).

Na szarym końcu w powiatowej statystyce nadal jest gmina Międzyrzec Podlaski, gdzie w pełni zaszczepiło się 3167 osób (30,4%).

Gminę Międzyrzec nieznacznie wyprzedza gmina Drelów, gdzie w pełni zaszczepiły się 1745 osoby (33,1%).

W minionym tygodniu w Międzyrzecu liczba mieszkańców w pełni zaszczepionych zwiększyła się o 4 osoby, w gminie Międzyrzec o 6 osób, a w gminie Drelów o 1 osobę.

Apel z Sanepidu

Zadbajmy o nasz region, przerwijmy łańcuch zakażeń!

Nasze województwo, Lubelszczyzna, to nasz dom, miejsce w którym żyjemy, uczymy się, mamy rodziny, znajomych, pracę… Dziś to miejsce wyróżnia się na tle kraju, dając nam duże powody do niepokoju. Statystyki zakażeń bezwzględnie obnażają nasze słabości. Nie pozwólmy, aby postrzegano nas jako społeczność, która nie ma zaufania do nauki:

- nie stosuje się do obowiązujących zaleceń!,
- nie zachowuje zasad higienicznych i sanitarnych!,
- lekceważy obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych!,
- nie zachowuje dystansu społecznego!,
- a przede wszystkim, nie stosuje szczepień ochronnych!

Na tle kraju województwo lubelskie jest jednym z najsłabiej zaszczepionych przeciw COVID-19 regionem w Polsce. I równocześnie na czele statystyk zakażeń.

Nagminnie rośnie liczba placówek, w których uczniowie częściowo lub w całości przechodzą na naukę zdalną, rośnie liczba kwarantann, a rodzice muszą w tym czasie zapewnić dzieciom opiekę i pozostać w domu. Z powodu ognisk w zakładach pracy pracodawcy zmagają się z różnymi problemami. Podmioty medyczne, w których zdarzają się zakażenia nie mogą bezpiecznie udzielać pomocy pacjentom, a zakażenia w obrębie ognisk domowych paraliżują życie rodzinne, często przekreślając zaplanowane atrakcje i destabilizując codzienne plany… Za to, co się dzieje wokół, odpowiada każdy z nas, w każdej chwili, gdy wykazujemy odpowiedzialność i w każdej chwili, gdy lekkomyślność bierze przewagę nad rozsądkiem. Często za tą lekkomyślność wysoką ceną muszą zapłacić inni, nasi bliscy, lub osoby których nie znamy.

RAZEM MOŻEMY TO ZMIENIĆ!

Razem możemy sprawić, aby nasze województwo, miejsce, w którym żyjemy było wolne od ograniczeń, wolne od zapełnionych szpitali, dzieci przebywających w domach na nauce zdalnej, zamkniętych zakładów pracy, odwołanych wydarzeń kulturalnych…

Dlatego apeluję, do każdego z osobna o odpowiedzialność i o zaufanie nauce: zaszczepienie się przeciw COVID - 19 i przestrzeganie obowiązujących zaleceń. Szczepienia w wielu krajach zminimalizowały liczbę zgonów i hospitalizacji. W znacznej mierze szczepienia ograniczyły ryzyko transmisji wirusa i rozwoju choroby COVID - 19, równocześnie osłabiając jej przebieg i negatywne skutki.

W sposób szczególny zwracam się do:

- Rodziców – nie posyłajcie dzieci z infekcjami do żłobka/przedszkola/szkoły,
- Rektorów uczelni i szkół wyższych, dyrektorów i nauczycieli o szybką reakcję na pojawiające się symptomy infekcji u studentów, podopiecznych jak i kadry pedagogicznej. W przypadku objawów chorobowych należy pozostać w domu i skonsultować się z lekarzem,
- Seniorów o unikanie skupisk, ludzi. bezpieczne zachowania,
- Uczniów, młodzieży i studentów o odpowiedzialne zachowanie w każdych okolicznościach i bezpieczne postępowanie w warunkach pandemii oparte o zdobycze nauki,
- Organizatorów spotkań i imprez masowych o przestrzeganie wymagań p/pandemicznych.

Z tego względu apeluję o:

- pozostanie w domu gdy pojawiają się objawy infekcji dróg oddechowych!
- zakrywanie nosa i ust, szczególnie we wspólnie uczęszczanych przestrzeniach zamkniętych, tj. galeriach handlowych, sklepach, kościołach, a także podczas imprez masowych, spotkań okolicznościowych,
- higieniczne zachowania pracownika w każdym zakładzie pracy i instytucji,
- szczególną troskę w przestrzeganiu zasad DDM przez organizatorów i uczestników imprez masowych, kierownictwo podmiotów medycznych, aby pacjenci i personel medyczny mogli czuć się bezpiecznie,
- rozwagę i odpowiedzialności osób szczepionych.

Pomimo wysokiej skuteczności szczepionek zdarzają się zakażenia osób zaszczepionych. Celem szczepienia jest przede wszystkim ochrona przed ciężkim przebiegiem choroby i powikłaniami, których nie da się przewidzieć.

Bądźmy rozsądni, korzystajmy z informacji ze sprawdzonych źródeł. Słuchajmy autorytetów medycznych. Nie ulegajmy manipulacji środowisk, których celem jest dezinformacja.

Tylko solidarnie, ufając sobie nawzajem z dbałością o najwyższe dobro - ZDROWIE KAŻDEGO Z NAS możemy poczuć się bezpieczni, uniknąć ograniczeń i wielu innych problemów powodowanych przez pandemię i poprawić wizerunek naszego regionu.

Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny
dr n. med. Maria Jolanta Korniszuk

Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (18 października 2021 14:15)
  Covid
  Nie szczepić się to jest trucizna.
  autor: Marcin

  (18 października 2021 13:42)
  A gdzie się podziały inne choroby?
  autor: ciekawy

  (17 października 2021 18:46)
  Codziennie umiera około 1100 osób z tego na Covid 2%. Jaka to pandemia i kto tu manipuluje ?
  autor: gość

  (17 października 2021 18:30)
  Czy te artykuł jest sponsorowany???
  autor: gość

  (17 października 2021 17:17)
  A Ukrów wałęsających się bez maseczek po marketach to już zaszczepiliście.
  autor: gość

  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny