YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Teatr na ludowo

20 maja 2017 09:15:47 | autor: redakcja
Cztery przedstawienia mieli okazje obejrzeć widzowie XVI Powiatowego Przeglądu Teatrów Obrzędowych, który zorganizowano w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie.

XVI Powiatowy Przegląd Teatrów Obrzędowych w Drelowie (fot. miedzyrzec.info)

Zespół „Lewkowianie” z Dokudowa przedstawił spektakl „Jaki zasiew taki plon”, który był wyczerpującą prezentacją kolejnych etapów obróbki lnu. Towarzyszyły mu wspomnienia prac związanych z jego zasiewem, zbiorem oraz tkaniem płótna. Zespół „Zawsze Razem” z Woli Gułowskiej zaprezentował spektakl „Krzciny u Maciejów” przedstawiający ludowe obrzędy, zwyczaje, i starosłowiańskie wierzenia okołochrzcielnych, w które wrosła tradycja chrześcijańska. Z kolei Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy „Worgulanki” z Worgul w spektaklu „Rajenie” przeniósł do współczesności dawny zwyczaj swatania.

W przeglądzie po raz pierwszy wystąpiła Grupa Teatralna „Tu i Teraz” działająca przy drelowskim GCK. Aktorzy w spektaklu „Środopoście” w dowcipny sposób zaprezentowali „psikusy wielkopostne” wplecione w tradycję międzysąsiedzkich „odrobków” – darcia pierza i rękodzielniczych prac codziennych.

Prezentacje teatralne oceniało jury w składzie: Józef Obroślak - wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, Iwona Niewczas - główny instruktor ds. teatru oraz Jolanta Zbucka - radna powiatu bialskiego.

Uczestnicy przeglądu i widzowie mogli prezy okazji podziwiać wystawę ręczników kuchennych przygotowaną przez GCK w ramach cyklu „Mamo, tato, nie pal! Ocalić od zapomnienia”. Organizatorom udało się zebrać 39 ręczników kuchenno–obrzędowych, z których najstarszy pochodzi z 1917 r. Przekazali je mieszkańcy Drelowa, Zahajek, Żerocina, Szóstki, Ossowa, Łózek, Leszczanki, Danówki, Burwina i Kwasówki. Jeden z ręczników jest pamiątką rodzinną - został przywieziony z Syberii w 1928 r.
Ręczniki pokazano w aranżacjach, zgodnie z ich przeznaczeniem: służące przy połogu, narodzinach i chrzcie, posagowe i używane w trakcie ceremonii ślubnych, z kącika czystości, z obrzędów codziennych i świątecznych, dekoracyjne, a także związanych z pochówkiem.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male