YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

Tradycje spod strzechy w konfrontacji ze współczesnością

19 lipca 2021 16:14:35 | autor: Anna Ostapiuk
Pamięć o przodkach i przenikanie ludowej tradycji we współczesne realia to ważny element polskiej kultury, o który walczą kolejne pokolenia. Tym razem stał się głównym wątkiem scalającym niedzielną imprezę w Misiach, której uczestnicy mieli okazję spróbować tradycyjnych i współczesnych przysmaków, posłuchać dawnych utworów w nowych aranżacjach, a także przypomnieć sobie, jak to na wsi dawniej bywało.

Spod strzechy w XXI wiek, Misie (fot. Anna Ostapiuk)

Gmina Międzyrzec Podlaski, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Publiczną Szkołą Podstawową im. M. Konopnickiej i Stowarzyszeniem Przyjazne Misie, gościli 18 lipca na szkolnych błoniach w Misiach uczestników imprezy pod hasłem "Spod strzechy w XXI wiek". Projekt powstał dzięki zaangażowaniu lokalnych działaczy, a do jego realizacji przyczyniły się środki z funduszy zewnętrznych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. - Dwa lata temu napisaliśmy projekt, a środki pozyskaliśmy z Bialskopodlaskiej Lokalnej Grupy Działania. Zgodnie z ideą spotkania mamy tu dziś stoiska konkursowe z daniami tradycyjnymi i współczesnymi, będzie też konkurs piosenki dziecięcej z utworami ludowymi - mówiła Małgorzata Matejek, prezes Stowarzyszenia Przyjazne Misie. 


Stowarzyszenie Przyjazne Misie z prezes Małgorzatą Matejek na czele (druga od lewej, fot. Anna Ostapiuk)

Tuż po rozpoczęciu spotkania, podczas konkursu wokalnego, swoje umiejętności zaprezentowało sześcioro młodych uczestników. Publiczność wysłuchała kilku pieśni ludowych i współczesnych, a komisja konkursowa przyznała nagrody, honorując pierwszym miejscem Zuzannę Chmielewską za piękne wykonanie utworów "Pod gruszą" i "Lipka" . Kolejne lokaty zajęły Ewelina Matejko i Dominika Bułhak, wyróżnienia przyznano Wiktorii Bułhak, Alicji Kowalczyk i Mikołajowi Frąckiewiczowi, który jako jedyny zaprezentował własny utwór.


Laureatka pierwszego miejsca w konkursie wokalnym Zuzanna Chmielewska (fot. Anna Ostapiuk)

Na scenie wystąpiły również dwie formacje taneczne. Jako pierwsze zatańczyły członkinie Gminnej Grupy Tanecznej prowadzonej przez Iwonę Basarę-Teofilską, następnie pokazy solowe i grupowe zaprezentowały utytułowane wieloma medalami tancerki z międzyrzeckiej formacji Move Mi, na której czele stoi Milena Rzewuska - Adamowicz.

Mieszkańcy gminnych miejscowości zaprosili uczestników niedzielnej zabawy w podróż po kulinarnych smakach prezentowanych na stoiskach promocyjnych. Można było spróbować zarówno lokalnych dań tradycyjnych jak i tych ze współczesnych książek kucharskich. Ich twórcy wzięli udział w dwóch konkursach: potrawa tradycyjna i współczesna.

 • konkurs na potrawę tradycyjną:

I miejsce - Klub Seniora z Rzeczycy
II miejsce - Stowarzyszenie Przyjazne Misie z Miś
III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich z Mań-Przyłuki
wyróżnienia otrzymali: mieszkańcy wsi Strzakły i sołectwo wsi Puchacze

 • konkurs na potrawę współczesną

I miejsce - sołectwo wsi Puchacze
II miejsce - mieszkańcy wsi Strzakły
III miejsce - sołectwo wsi Przychody
wyróżnienia: sołectwo wsi Jelnica i Stowarzyszenie Przyjazne Misie z Miś

Na placu imprezy rozmieszczone były namioty promujące różne obszary tradycji regionalnej. Odwiedzający degustowali potrawy przygotowane przez gminne organizacje, obejrzeli wystawę prac Zbigniewa Jankowskiego i ekspozycje Gminnej Biblioteki Publicznej, a za pośrednictwem rachmistrza mogli również dokonać spisu w trwającym Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Najmłodsi korzystali z zabaw animacyjnych prowadzonych przez pracowników GOK.

Dodatkową atrakcją była inscenizacja przypominająca dawne życie na wsi i związane z nią ciekawe, często odchodzące do lamusa, zwyczaje i obrzędy. Prezentujący się na scenie po raz pierwszy w formie teatru obrzędowego Zespół Ludowy "Sami Swoi" z Tłuśća powrócił wspomnieniami do tradycji swatów na dawnej wsi podlaskiej. Grupę tworzą Maria Bogucka, Marzena Gomółka, Danuta Gruszczyńska, Bożena Leszczuk, Halina Łaziuk, Jadwiga Nieroda, Agata Sidorczuk i Teresa Węgrzyniak. Scenariusz inscenizacji opracowała dyrektor GOK Sylwia Hubica, natomiast o stroje i rekwizyty, korzystając z zasobów GCK w Drelowie, zadbała Angelika Magier.


Zespół Ludowy "Sami Swoi" z Tluśćca (fot. GOK Międzyrzec Podlaski)

Publiczność bawił na scenie w skeczu kabaretowym "Spowiedź belfra" członek Stowarzyszenia Przyjazne Misie Marcin Ślusarek, a uwieńczeniem wieczoru był muzyczny występ folkowej kapeli Hoyraky.


Zespół Hoyraky (fot. GOK Międzyrzec Podlaski)

- Dziś promujemy LSR w postaci kulinarnej. Fajnie, że możemy wyjść, spotkać się, ale najistotniejsze jest to, że pokoleniowo zachowujemy tradycyjne potrawy, wyroby, że możemy je na stanowiskach degustować. Istotną rzeczą jest też to, że gminę tworzą ludzie z pasją, pozytywnie zakręceni, tak jak stowarzyszenia, miejscowości i indywidualne osoby, które dzielą się swoim talentem. To wielka radość dla mnie.To, co robimy, jest ważne z punktu widzenia tradycji, historii i przeszłości, ale robimy to dla przyszłości, po to, by zachować smaki, tradycję i kulturę, uczyć dzieci trwania w niej i czerpania radości z obcowania z przeszłością. Lokalna strategia Rozwoju realizowana w ramach programu dla województwa lubelskiego jest właśnie ważnym czynnikiem kształtowania tożsamości narodowej - podsumował wydarzenie wójt Krzysztof Adamowicz.

Samorządowiec podzielił się również z publicznością najnowszą dobrą wiadomością, która ukierunkuje przyszłe działania organizacji pozarządowych. Spółdzielnia Socjalna działająca na terenie gminy Międzyrzec pozyskała środki finansowe w wysokości 4,5 mln złotych na wsparcie m.in kół gospodyń i klubów seniora. - To jest wielkość naszych NGO-sów, które nie boją się wchodzić we współpracę z różnymi partnerami realizując tworząc wielkie projekty - zauważył włodarz.

i


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (20 lipca 2021 11:59:32) To normalne oni do wszystkiego się przyczepią i do każdego. Paranoja... autor: gość
  (20 lipca 2021 11:40:05) Hahaha, w Międzyrzecu facet promował tradycyjne trunki, to policję na niego nasłali i jeszcze aresztem straszą ,o grzywnie nie wspomnę. Tak że z tą tradycja to ostrożnie!!! autor: HIHOT
  (20 lipca 2021 07:52:47) frekwencja jak na szczepieniach autor: gość
  logo male