YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Trwa remont świątyni

12 kwietnia 2021 00:38:45 | autor: Anna Ostapiuk
W drelowskim kościele parafialnym rozpoczęły się prace remontowe, w ramach których zostanie wymieniona posadzka i założone ogrzewanie podłogowe, a dzięki zabiegom konserwatorskim wnętrze zyska świeży wygląd.

Trwają prace remontowe w drelowskiej świątyni (fot. Anna Ostapiuk)

Wnętrze kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia w Drelowie przez okres kilku miesięcy będzie przypominało plac budowy, bowiem rozpoczęły się prace remontowe i konserwatorskie, których zakończenie zaplanowano na grudzień 2021 r. z zamknięciem projektu w lutym 2022 r.. Kościelny remont wykonuje firma remontowo - budowlana Jar-Bud Jarosław Skwarek z Łukowa, a wszelkie prace są nadzorowane przez konserwatora zabytków Zofię Kamińską.

W ramach działań zaplanowano m.in. demontaż boazerii ściennej, malowanie wnętrza, wymianę posadzki i skucie tynków przyziemia, wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego, budowę budynku kotłowni i instalacji zbiornikowej na gaz płynny, a także zabiegi konserwatorskie ukierunkowane na renowację ołtarza głównego i dwóch bocznych oraz chrzcielnicy. Po zakończeniu prac, zgodnie z założeniami projektu, zostanie wystawiony spektakl o tematyce unickiej. - W trakcie wielomiesięcznego remontu msze święte w dni powszednie i niedziele będą celebrowane w świątyni w Horodku – informuje proboszcz miejscowej parafii ks. kan. Wiesław Mańczyna.

Projekt inwestycyjny o wartości 984 623,04 zł, który w trakcie oceny wniosków otrzymał 96/100 pkt, został dofinansowany kwotą 680 430,54 zł przez Urząd Marszałkowski w ramach "Osi priorytetowej 7 Ochrona dziedzictwa kulturowego i naturalnego Działanie 7.1 Dziedzictwo kulturowe i naturalne - projekty lokalne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020”. W czerwcu ubiegłego roku parafia pozyskała dotację celową powiatu bialskiego w kwocie 20 000 zł na opracowanie prac konserwatorskich i restauratorskich. W finansowym wsparciu podjętych działań uczestniczą czynnie parafianie, dofinansowanie zadeklarował również drelowski samorząd.


Rozpoczęto prace remontowe kościoła w Drelowie


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male