W organizację obchodów zaangażowany był wicestarosta Janusz Skólimowski. Tradycyjne pomogła również Fundacja senatora Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie.
W świetlicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Unitów Podlaskich odbyła się projekcja filmu "Żołnierze wyklęci.Losy Niepokornych " w reżyserii Wincentego Ronisza, który udostępniło Muzeum II Wojny Światowej. O dramatycznych losach żołnierzy podziemia niepodległościowego opowiadał Sebastian Kulik – nauczyciel historii z ZSP.
Po projekcji uczniowie w towarzystwie wicestarosty Skólimowskiego i burmistrza Zbigniewa Kota, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Warszawskiej.
Ponad 60 osób wzięło udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy pokonali dystans 1963 metrów, symbolizujący rok, w którym został zastrzelony Józef Franczak ps. "Lalek" - ostatni poległy w boju partyzant podziemia poakowskiego na terenie Polski. Wszyscy otrzymali pamiątkowe koszulki i gadżety.
Wieczorem w kościele św. Józefa ks. infułat Kazimierz Korszniewicz odprawił uroczystą mszę św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po nabożeństwie przy pomniku "Golgota Wschodu" apel pamięci odczytał prof. Józef Geresz.
Pierwszego marca w Zespole Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach podsumowano Rok Żołnierzy Wyklętych w Powiecie Bialskim . W roczystości uczestniczyli m.in. starosta bialski Mariusz Filipiuk, przewodniczący rady powiatu Mariusz Kiczyński, wiceprzewodniczący rady powiatu Marian Tomkowicz i wiceburmistrz Międzyrzeca Grzegorz Łubik.
Uroczystość była okazją, by podziękować wszystkim, którzy przez ten rok szczególnie dbali o pamięć i dobre imię żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia podczas Roku Żołnierzy Wyklętych w powiecie Bialskim. Zorganizowano z tej okazji około 100 przedsięwzięć, spotkań i akcji. Nad tymi działaniami honorowy patronat przyjął prezydent RP Andrzej Duda.
Starosta bialski powiedział: "Pamięć, którą zwą miłością do ojczyzny, wiarą w ideały, wiernością wartościom narodowym była w walce żołnierzy niezłomnych, których dziś przez tą uroczystość czcimy. My wszyscy jesteśmy z tej pamięci narodowej utkani i życzyłbym sobie i Państwu byśmy do tej pamięci jak najczęściej powracali. Ufam, że podjęte działania nie ograniczą się tylko do jednego roku, ale dalej będą kontynuowane".
Starosta bialski podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację Roku Żołnierzy Wyklętych w Powiecie Bialskim. Wśród wymienionych byli: Gmina Międzyrzec Podlaski, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Unitów Podlaskich w Międzyrzecu Podlaskim, Zespół Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim, Liceum Ogólnokształcące im. gen. Wł. Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim, Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w Wysokim, Publiczne Gimnazjum Nr 2 im. Adama Mickiewicza w Krzewicy, Zespół Placówek Oświatowych nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim, Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim, Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny