YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

Udane dożynki w Rudnikach

10 września 2013 18:30:17 | autor: mw
Krzewica i Bereza przygotowały najpiękniejsze dożynkowe wieńce na tegoroczne święto plonów w gminie Międzyrzec.

Uroczystości, które odbyły się w niedzielę (8 września) w Rudnikach, rozpoczęto od poświęcenia nowego Krzyża, który stanął w sąsiedztwie miejscowej szkoły. Jego fundatorem jest mieszkaniec Sitna Jan Semeniuk. Obok krzyża ustawiono pamiątkową tablicę z napisem: ,,W Roku Wiary Wdzięczni Bogu na chwałę przodkom. Potomnym ku pamięci’’.

Polową mszę świętą odprawił ks. infułat Kazimierz Korszniewicz. W kazaniu, które wygłosił nie brakowało odniesień do obecnej sytuacji społeczno-politycznej na świecie, w Polsce i gminie Międzyrzec.

- Ojciec Święty Jan Paweł II mówi dziś do nas wszystkich, do was rolnicy, Bogu dziękujcie i ducha nie gaście. Brońcie ziemi polskiej, brońcie religii, brońcie rodziny, brońcie ojczyzny, brońcie narodowości, brońcie macierzyństwa. Nie aborcja, nie in vitro, tylko życie jest wielkim darem Boga (...) A dziś świat tonie w nienawiści, w wojnie. Jesteśmy jeszcze pod wrażeniem wczorajszego dnia, kiedy Papież Franciszek wezwał cały kościół do krucjaty modlitwy i postu o pokój na świecie (...) Ojciec Święty modli się, aby ustały wojny. I my modlimy się, aby ustała wojna i wojenki, które się rozgrywają na naszej polskiej ziemi – mówił ks. infułat.

Po mszy świętej zebrani odśpiewali sto lat proboszczowi parafii św. Józefa - ks. prałatowi Tadeuszowi Karwowskiemu, który obchodził urodziny.

Starostami tegorocznych dożynek byli: Sylwia Semeniuk-Siłaczuk z Puchacz, prowadząca wraz z mężem gospodarstwo rolne o powierzchni 30 hektarów oraz Artur Bogucki z Wysokiego, który gospodaruje na 15  hektarach i zajmuje się tuczem trzody chlewnej. Zgodnie z tradycją starostowie przekazali na ręce wójta Mirosława Kapłana okazały bochen chleba upieczony z tegorocznego zboża.

W konkursie na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” rywalizowało 12 sołectw. Pierwszym miejscem podzieliły się Krzewica i Bereza. Drugie miejsce przyznano dla wieńca z Wysokiego, a trzecie z Przychód.

Konkurs na „Najpiękniejsze stoisko promujące wieś” wygrało Wysokie, przed Sitnem i Puchaczami.

Zebrani na dożynkach mieli okazję wysłuchać występów zespołów ludowych działających na terenie gminy. Na scenie zaprezentowały się: „Ale baby” z kapelą z Berezy, zespół i kapela „Przyjaciele”, „Marzenie” z Krzewicy, „Nadzieja” z Mań, „Leśne Echo” z Zaścianek, „Sami Swoi” z Tłuśćca, „Echo” z Przychód, „Jutrzenka” z kapelą Retro z Rogoźnicy.

Gminne święto plonów zakończyła zabawa taneczna, na której przygrywał zespół „Quantes”.


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male