YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Unicka rocznica

31 stycznia 2017 20:54:24 | autor: redakcja
W Drelowie uroczyście obchodzono rocznicę męczeństwa Unitów, która przypada 17 stycznia. To wyjątkowe święto dla miejscowego gimnazjum, którego patronami są Unici.

Obchody 143 rocznicy męczeństwa Unitów Drelowskich (fot. miedzyrzec.info)

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod tablicą upamiętniającą miejsce męczeństwa Unitów, która znajduje się przy drelowskiej świątyni. Uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy czestniczyli w mszy świętej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej Piotra Sawczuka. W homilii duszpasterz apelował, aby parafianie wytrwali przy Chrystusie.

– Wiele już razy odtwarzaliście tamte historie sprzed lat. Czynili to uczniowie i dorośli mieszkańcy Drelowa. I trzeba was za to pochwalić, bo sięganie do przeszłości, przyznawanie się do Boga i do Kościoła nie jest zbyt popularne w dzisiejszym świecie. A więc idziecie trochę pod prąd. I to bardzo dobrze, bo w ogóle chrześcijaństwo jest jakimś kroczeniem pod prąd – mówił ks. biskup.

Po eucharystii zebrani przenieśli się do sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury, gdzie gimnazjaliści zaprezentowali spektakl teatralny „Unickie wołanie”. Była to już kolejna historia z życia i męczeństwa drelowskich

unitów, zaprezentowana w formie teatralnej. Spektakl przygotowano z inicjatywy Ewy Strok, nauczycielki drelowskiego gimnazjum, która od 2002 r. jest zaangażowana w szerzenie kultu patronów i w swoje działania

angażuje całą społeczność drelowską. Dzięki niej zrealizowano już 15 sztuk teatralnych. Działalność drelowskiej nauczycielki została doceniona przez Akcję Katolicką i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji siedleckiej. W listopadzie 2016 r. Ewa Strok otrzymała od tych stowarzyszeń statuetkę „Zwiastuna Dobrej Nowiny”, która przyznawana jest osobom świeckim, wyróżniającym się na polu szeroko pojętej ewangelizacji.


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male