Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
15.0°C
Kontakt
Region

Uroczystości na Uroczysku Baran

16 czerwca 2020 23:16 | autor: redakcja
fot. Lubelski Urząd Wojewódzki

W lesie Baran koło Kąkolewnicy odbyły się uroczystości o charakterze patriotyczno-religijnym upamiętniające rocznicę okrutnego mordu dokonanego na polskich żołnierzach.

W miejscu kaźni, zwanym „Małym Katyniem” spotkali się kombatanci, żołnierze, samorządowcy, harcerze i okoliczni mieszkańcy. Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w intencji pomordowanych i pochowanych na Uroczysku Baran. Po niej, przy salwie honorowej, odbył się apel poległych, w czasie którego oddano hołd żołnierzom Armii Krajowej pomordowanym przez NKWD, a pod pomnikiem poświęconym ich pamięci złożono wieńce i zapalono znicze.

Podczas okolicznościowego wystąpienia wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk przybliżył uczestnikom historię tragicznych wydarzeń i oddał hołd pomordowanym. Podziękował także wszystkim mieszkańcom Kąkolewnicy i sąsiednich miejscowości za pielęgnowanie pamięci o tych, którzy zginęli w kąkolewnickim lesie w okresie od jesieni 1944 roku do lutego 1945 roku.

***

Historia lasu Baran łączy się z postojem i zorganizowaniem w Kąkolewnicy jesienią 1944 roku sztabu II Armii Wojska Polskiego. Polaków podejrzewanych o działalność antykomunistyczną skazywano na śmierć przez rozstrzelanie w pobliskim lesie. Wyroki śmierci zatwierdzali radzieccy prokuratorzy. Wśród nich najbardziej bezwzględny major Prokopowicz. Przypuszcza się, że w okresie stalinizmu zamordowano od 1500 d 2000 żołnierzy, których ciała spoczywają w miejscowym lesie.

Z inicjatywy proboszcza parafii w Kąkolewnicy ks. Tadeusza Dzięgi i mieszkańca wsi Jurki Zbigniewa Pucka w miejscu egzekucji stanął pomnik, upamiętniający te dramatyczne wydarzania. Odsłonięto go 30 maja 1993 roku. Homilie wygłosił biskup Jan Mazur. Na kamiennym głazie zamieszczono tablicę z napisem: „O Panie, pomnij, że odszedłem w mękach i cierpieniu, a ten los zgotował mi brat”.

źródło: Lubelski Urząd Wojewódzki

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny