Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
3.5°C
Kontakt

Uwaga na łosie

26 września 2013 12:51 | autor: mw

Coraz więcej jest kierowców, którym dane było zobaczyć na drodze łosia. Populacja tych zwierząt szybko rośnie. W międzyrzeckim Nadleśnictwie w marcu tego roku doliczono się 105 łosi.

Szacuje się, że obecnie w Polsce żyje około 16 tys. łosi, z czego ponad 2 tys. na Lubelszczyźnie.

- Jeszcze w 2006 roku mieliśmy na naszym terenie 46 łosi, a w marcu tego roku doliczyliśmy się 105 sztuk – mówi Paweł Cieślak, międzyrzecki nadleśniczy.

Niedawno jeden z kierowców cudem uniknął zderzenia z parą łosi, które bez żadnego pospiechu przechodziły przez drogę nr 19 w pobliżu Międzyrzeca. Może się to wiązać ze zwiększoną aktywnością łosi w obecnym okresie. To bukowisko, czyli ich okres godowy. Byki staczają zacięte walki o samice, czyli klępy. W okresie rui przy byku jest zwykle jedna klępa. W tym czasie zwierzęta te wydają odgłosy przypominające stękanie.

- Jelenie i łosie to zwierzęta dzikie, migrujące – opowiada nadleśniczy Paweł Cieślak. – Przy czym jelenie są płochliwe, natomiast łosie nie boją się ludzi i innych zwierząt. Mają swoje ustalone szlaki, jednak może dochodzić do ich zmiany, a decyduje o tym pogoda, pokrywa śniegowa.

Łoś jest zwierzęciem dużym i silnym, o krępej budowie. Dobrze wykształcone poroże może osiągać do 1,2 metra długości przy 2 metrach rozpiętości i masie do 20 kg. Łosie zrzucają je po okresie godowym. Mają dobry słuch i węch, ale słabszy wzrok. Zamieszkują najczęściej rozległe, podmokłe lub wilgotne lasy, bory bagienne. Łatwo przystosowują się do środowiska, i coraz częściej spotyka się je także w lasach zagospodarowanych, nawet w pobliżu okolic silnie zaludnionych.

- Na terenie międzyrzeckiego Nadleśnictwa największe skupisko łosi występuje na podmokłych terenach w okolicach Żelizny i Leszczanki – mówi Paweł Cieślak. – Można na łosie natknąć się na drodze krajowej nr 2, w okolicach Worońca oraz Tłuśćca i Krzewicy, gdzie są większe kompleksy leśne – dodaje nadleśniczy.

Kierowcy na spotkanie z łosiem muszą być przygotowani, przejeżdżając przez lasy, których w naszych okolicach nie brakuje.

- Łosie objęte są zakazem polowania – informuje Paweł Cieślak. – Ich populacja w związku z tym wzrasta, i będziemy je widywać coraz częściej – stwierdza.

Naszym zdaniem, nic w tym złego, bo to piękne zwierzęta. Oby tylko nie pojawiały się nagle przed maskami naszych samochodów...

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (20 października 2013 11:59)
    los na masce
    wiem cos o tym , mieszkam w norwegii , ich tu pełno i nie stety mialem jednego na masce !
    autor: darek

    (2 października 2013 08:36)
    Sprawa dyskusyjna. W słownikach występuje zarówno klępa, jak i klempa.
    autor: gość

    (1 października 2013 21:17)
    klempa nie klępa
    autor: gość

    (30 września 2013 19:23)
    stwarzają ogromne zagrożenie w okolicy grabowca. UWAGA
    autor: gość

    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny