YouTube Facebook fotogalerie
reklama

Uwaga na oszustów!

6 grudnia 2019 08:51:08 | autor: redakcja/KMP Biała Podlaska
Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy dzwonią do starszych osób usiłując wyłudzić od nich pieniądze. 4 grudnia dwie mieszkanki powiatu bialskiego straciły w ten sposób ponad 60 tysięcy złotych.

Policja i media nie ustają w działaniach ostrzegających przed popularnymi ostatnio oszustwami metodą „na członka rodziny”, „na policjanta” i ich odmianami. Niestety, oszustom cały czas udaje się znaleźć osoby, które są w stanie uwierzyć w ich telefoniczne legendy, tracąc w ten sposób często oszczędności całego życia.

4 grudnia przed południem rozdzwoniły się telefony stacjonarne u prawie pięćdziesięciu starszych osób mieszkających na terenie powiatu bialskiego. Osoby dzwoniące podawały się za członków rodziny lub funkcjonariuszy Policji i informowały o konieczności „wykupienia” ich najbliższych w związku ze zdarzeniami drogowymi. Przekazanie określonej kwoty pieniędzy miało być jedyną możliwością uniknięcia kary więzienia. Oszuści wykazywali się przy tym umiejętnościami aktorskimi, udając płacz i silne zdenerwowanie. Wywierali jednocześnie presję na seniorach utrzymując z nimi ciągły kontakt telefoniczny.

Na szczęście w większości przypadków potencjalne ofiary w porę zorientowały się, że mają do czynienia z oszustami i odmówiły przekazania im pieniędzy. O podejrzanych rozmowach telefonicznych powiadomiły członków rodziny i policjantów. Niestety, 73-latka z gminy Biała Podlaska i 54-letnia mieszkanka gminy Zalesie uwierzyły oszustom, wypłaciły swoje oszczędności z banku, a następnie przekazały je fałszywemu policjantowi. Straciły w ten sposób odpowiednio 30 tysięcy złotych oraz 33 tysiące złotych.

Pomysłowość oszustów nie zna granic. Podają się oni za członków rodziny, którzy potrzebują pieniędzy, za urzędników mających wypłacić dotacje czy też wyrównania, za policjantów, funkcjonariuszy CBŚP i prokuratorów zajmujących się rozpracowaniem oszustów. Należy zachować dużą ostrożność w przypadku tego typu telefonów. Nie można pochopnie wypłacać i przekazywać pieniędzy. Nie wolno ulegać presji czasu wywieranej przez rozmówców. Policjanci nigdy nie żądają pieniędzy, nie informują również telefonicznie o szczegółach prowadzonych spraw czy akcji. Zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje poradźmy się osób najbliższych, bądź też skontaktujmy się z najbliższą jednostką policji dzwoniąc na numer alarmowy 112. Policja apeluje do bliskich osób starszych, aby porozmawiały ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających zagrożeniach ze strony oszustów.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (9 grudnia 2019 16:13:45) Kolejny temat po morderstwie, wyburzają budynki po dawnej komunalnej na lubelskiej, co tam będzie? Czy na sprzedaż pod market kolejny? Czy wybudują bloki w centrum miasta. autor: gość
  (9 grudnia 2019 11:02:10) Jakie morderstwo? W Międzyrzecu takie rzeczy? autor: gość
  (8 grudnia 2019 13:55:57) kur... złapać takich i idiotów pozamykać autor: ...
  (7 grudnia 2019 07:47:43) BZ bez cenzury! Po pierwsze dzwoniąc do takich osób trzeba mieć wywiad do kogo się dzwoni. A dzwoniąc do 50-70 osób to musi być zorganizowane, zwykły kolo spod ławki tego nie ogarnie, może ktoś sprzedaje dane takim osobom jakimś służbom a te służby wynajmują takich słupów którzy dalej dzwonią.Teraz pomyśl o kogo może chodzić. PS gdzie jest artykuł o morderstwie w Międzyrzecu Podlaskim minęło kilka dni a tu dalej cicho a może nic się nie stało i głupoty typu jakiś paczek czy wypadków samochodowych są ważniejsze. Czekacie do wigilii aby więcej było clickbajtów a może po prostu nic się tak naprawdę nie stało ? i tematy z du.. są ważniejsze. autor: Irek
  logo male