Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
21.3°C
Kontakt
gmina Drelów

W Drelowie powstał nowy klub sportowy

8 grudnia 2022 15:07 | autor: Anna Ostapiuk
W dniu 6 grudnia powołano zarząd KS Drelów (fot. KS Drelów)

Sportowa oferta gminy Drelów poszerzyła się o nowy klub KS Drelów, który w dniu 6 grudnia oficjalnie rozpoczął swoje funkcjonowanie. Na zebraniu założycielskim powołano zarząd i komisję rewizyjną, rozmawiano również o kierunkach działania stowarzyszenia, które w przyszłości powoła szereg sekcji sportowych spełniając oczekiwania i potrzeby drelowskiej społeczności. Prezesem klubu została jego pomysłodawczyni Joanna Wójcik, która podzieliła się z nami szczegółami dotyczącymi powstania stowarzyszenia i wizją jego rozwoju.

Inicjatywa powołania KS Drelów pochodzi od właścicielki firmy Pesan z Zahajek Joanny Wójcik, która ma już wieloletnie doświadczenie związane ze wsparciem jednej z lokalnych drużyn piłkarskich. - Ja i mój mąż Łukasz byliśmy związani ze sportem od bardzo dawna, jeszcze od czasów, gdy nasza firma mieściła się w Międzyrzecu Podlaskim. Gdy tylko było to możliwe braliśmy udział we wspieraniu różnych, nie tylko lokalnych, inicjatyw sportowych i kulturalnych. Mąż zawsze śmieje się, że mogłabym zostać ambasadorką inicjatywy „odpowiedzialność w biznesie”. Uważam, że skoro prowadzę dobrze prosperującą firmę, to jakby moim zadaniem jest zaangażowanie i praca na rzecz rozwoju lokalnej społeczności, skąd pochodzi wielu moich pracowników. Stąd też potrzeba stworzenia klubu sportowego w gminie Drelów. W tak dużej gminie z tak dużym potencjałem nie było dotąd struktur, które mogłyby zjednoczyć osoby zaangażowane w sport - wyjaśnia Joanna Wójcik . - Nasze wieloletnie doświadczenie jako sponsora innego klubu, pozwoli nam sprawniej pracować na rzecz KS Drelów.

Zebranie założycielskie

W dniu 6 grudnia w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyło się zebranie założycielskie, na które przybyło ponad trzydzieści osób na czele z wójtem gminy Drelów Piotrem Kazimierskim. Wybrano zarząd i komisję rewizyjną. - Jestem pozytywnie zaskoczona frekwencją, przyszło wiele osób zainteresowanych powstaniem klubu, również zawodnicy innych formacji, którzy chcą się do nas przyłączyć. Bardzo ucieszyła mnie obecność na zebraniu dyrektora Szkoły Podstawowej w Drelowie Grzegorza Michalczuka, to jest bardzo dobrym prognostykiem na przyszłą współpracę ze szkołami. Podczas spotkania wpłynęło od uczestników wiele deklaracji członkostwa w klubie - przybliża szczegóły spotkania jego przewodnicząca. - Zupełnie niespecjalnie data założenia klubu przypadła na Mikołajki. To chyba jakiś znak! To jest taki prezent dla dzieci i młodzieży w postaci stworzenia im miejsca, jednostki, która będzie starała się dać im szansę na realizację sportowych pasji, rozwój i szkolenie pod okiem doświadczonych trenerów.

W skład zarządu klubu weszli:
Joanna Wójcik - prezes
Michał Olesiejuk - wiceprezes
Małgorzata Krupska - skarbnik
Marcin Nowosz - członek zarządu
Igor Skraburski - członek zarządu

Komisja rewizyjna:
Marzena Nikończuk - przewodnicząca
Łukasz Kosiura - członek komisji rewizyjnej
Piotr Szabaciuk - członek komisji rewizyjnej

Początkowym zamierzeniem stowarzyszenia było prowadzenie szkoleń i rozwój fizyczny dzieci i młodzieży wyłącznie w kierunku piłki nożnej. Z czasem jednak, na bazie rozmów z mieszkańcami gminy Drelów, ten pomysł ewaluował i został rozszerzony na inne dyscypliny sportu, takie jak rolki, fitness i takie, na które pojawi się zapotrzebowanie. W ten sposób formacja wypełni dotąd niewykorzystaną w pełni przestrzeń krzewienia sportu wśród młodych ludzi. Ale nie tylko młodych, ponieważ w miarę potrzeb ze wsparcia KS Drelów będą mogli korzystać sportowcy w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. - Zauważamy duże zainteresowanie powstaniem drużyny seniorskiej piłki nożnej na terenie gminy. Postanowiliśmy więc od września 2023 r. stworzyć taką drużynę, która w sezonie 2023/2024 zostanie zgłoszona do Lubelskiego Związku Piłki Nożnej oddział Biała Podlaska i będzie mogła uczestniczyć w rozgrywkach ligowych w klasie B - przybliża plany pomysłodawczyni klubu.

Jesteśmy otwarci na propozycje

Do KS Drelów będą mogli dołączyć zarówno ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z piłką nożną lub w innych dyscyplinach sportu, jak również ci, którzy już trenowali w innych klubach. Z oferty mogą skorzystać nie tylko mieszkańcy gminy Drelów, ale również spoza jej granic. W styczniu odbędzie się spotkanie z rodzicami dzieci zainteresowanych wstąpieniem w szeregi klubu, na którym zostaną podjęte decyzje dotyczące formy treningów. - Bardzo nam zależy na takim spotkaniu z rodzicami, bo będziemy mogli wówczas zadecydować o tym, ile grup dziecięcych i młodzieżowych powstanie w naszych strukturach. Chcemy poznać dokładne zapotrzebowanie i oczekiwania drelowskiej społeczności. Jesteśmy otwarci na propozycje, będziemy się wsłuchiwać w głosy naszej społeczności. Zamierzamy opracować i przeprowadzić specjalną ankietę dla dzieci, młodzieży i dorosłych, która również pozwoli ukierunkować nasze działania - tłumaczy prezes Wójcik. Jak podkreśla, zależy jej, by drużyny dziecięce, które powstaną w ramach struktur klubu, brały udział w rozgrywkach lokalnych i wyjazdowych, również na poziomie krajowym. - Również na początku przyszłego roku podamy informację, kiedy rozpoczniemy treningi młodzieży starszej i seniorów. Do września, kiedy to ruszają mecze ligowe, jest jeszcze sporo czasu, ale już teraz chcielibyśmy stworzyć zespół, który będzie regularnie trenował początkowo na hali sportowej, a potem, gdy pogoda pozwoli, przeniesie się na boisko w Szachach.

W wyniku wcześniejszej współpracy firmy Pesan z innym klubem sportowym w miejscowości Szachy na terenie gminy Drelów powstało boisko sportowe, które będzie przekazane do użytku nowego stowarzyszenia. Jak zapowiada prezes Wójcik, stowarzyszenie będzie nawiązywało ścisłą współpracę ze szkołami w kierunku rozwoju kultury fizycznej oraz z władzami innych stowarzyszeń, m.in. z jednostkami ochotniczych straży pożarnych. - Firma Pesan, której jestem właścicielem, zadeklarowała wpłatę 20.000 zł jako kapitał początkowy nowo utworzonego stowarzyszenia, pozwoli to prężnie rozwinąć działalność - informuje prezes klubu. - Firma Pesan zapewni również stałe utrzymanie boiska w Szachach. W trakcie uzyskania pozwoleń jest plan budowy oświetlonego boiska treningowego oraz zadaszonych trybun. Jak tylko uzyskamy niezbędną dokumentację i pozwolenia, ruszamy z budową. Obecnie jesteśmy też na etapie rozmów z przyszłymi trenerami. W ciągu miesiąca powinniśmy już poznać szczegóły naszej przyszłej działalności.

Ścisła współpraca i wsparcie ze strony samorządu

Wsparcie, jak deklaruje włodarz gminy Drelów, zapewni również samorząd gminny, dla którego nowe stowarzyszenie może być w przyszłości partnerem w pozyskiwaniu środków zewnętrznych i prowadzeniu projektów. - Ta inicjatywa, jak każda inna, jest mile widziana w naszej gminie. To dopełnienie władztwa samorządu na danym terytorium. Każda organizacja pozarządowa, również non-profit, która powstaje oddolnie z inicjatywy mieszkańców w związku z deficytem zabezpieczania danych potrzeb, powinna być i jest wspierana przez samorząd. Bardzo chcemy, by mieszkańcy włączali się w życie społeczne własnych miejscowości - podkreśla wójt Piotr Kazimierski . - W naszej gminie potrzebujemy takiego klubu - ciała społecznego, które będzie mogło zrzeszać ludzi chcących działać w różnych formach sportu. Wszyscy wiemy, że najczęściej członkowie takich klubów to właśnie animatorzy działania, osoby, które kreują, zachęcają do działania, dają podstawy organizacyjne i logistyczne, zwłaszcza dla ludzi młodych. Co ważne, taki klub oderwie młodzież od komputerów i telefonów. Sekunduję tej inicjatywie i deklaruję ze strony samorządu daleko idącą współpracę. Gmina będzie wspierać formację poprzez dotacje i pomoc w organizacji, jak również zlecając zadania własne gminy.

Chcemy działać przejrzyście

Co ważne, istotnym celem, jakie stawia sobie stowarzyszenie, jest prowadzenie jawnej, otwartej dokumentacji. Tę początkową przygotowała kancelaria prawnicza z Krakowa. - Bardzo zależy nam na tym, żeby zarządzanie i finanse klubu były jawne, żeby nie pojawiły się żadne wątpliwości, decyzje będą ogłaszane publiczne, a ważne dla klubu sprawy będą omawiane m.in. na jego stronie internetowej, do zaobserwowania której już dziś zapraszam wszystkich zainteresowanych. Na zebrania będziemy zapraszać każdego z kierowników sekcji, jakie utworzymy w ramach naszych struktur, dzięki czemu będziemy na bieżąco poznawać potrzeby - podkreśla Joanna Wójcik.

Działalność klubu sportowego można śledzić na stronie internetowej ⇒ KS Drelów . Aby poznać jego ofertę można również zeskanować poniższy kod.

Stowarzyszenie, dzięki figurowaniu w Krajowym Rejestrze Sądowym, będzie miało osobowość prawną, co pozwoli mu ubiegać się o różnorodne dotacje, przy których wkład własny może być minimalny a nawet zerowy. - To ogromna szansa rozwoju sportu w gminie Drelów. Pozyskanie funduszy zewnętrznych pozwoli nam prowadzić różne projekty, prężnie działać i poszerzać wachlarz możliwości - podsumowuje prezes klubu.

Plany i marzenia

Joanna Wójcik podzieliła się z nami również swoim marzeniem, które będzie starała się zrealizować w niedalekiej przyszłości . - Moim marzeniem jest zorganizowanie zajęć dla mam małych dzieci. Wiele kobiet jest wykluczonych z zajęć sportowych, ponieważ nie mają z kim zostawić dzieci. Będę dążyła do stworzenia takich możliwości, które pozwolą mamom korzystać z zajęć, podczas gdy dziećmi będzie się zajmował animator oferujący zajęcia w grupie. Taka mama znajdzie w końcu godzinę dla siebie samej.

Specjalne miejsce dla dzieci zawodników i trenujących powstaje już przy boisku w Szachach. - Będąc na meczach piłki nożnej u nas na boisku w Szachach zauważyłam również potrzebę wygospodarowania miejsca, gdzie najmłodsi przychodzący z rodzicami na treningi lub mecze taty, wujka czy starszego rodzeństwa będą mogli bezpiecznie spędzić czas. Jesienią tego roku wytyczyliśmy miejsce i powstało ogrodzenie placu zabaw. Zakupiliśmy już atestowane huśtawki, zjeżdżalnię i inne sprzęty, które zostaną przy boisku zamontowane wiosną. Jako matka małego dziecka staram się bardzo myśleć o innych mamach. Wiem, jak trudno jest czasem pogodzić dom, pracę i zaangażowanie w rozwój dzieci. Chciałabym, by treningi najmłodszych zawodników na boisku w Szachach były dla rodziców dzieci miłym czasem, możliwością spotkania się, rozmów z innymi, wypicia przysłowiowej kawy.

fot. KS Drelów

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny