Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
1.0°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

W pałacu zagościła SOWA

25 czerwca 2024 22:07 | autor: Kasia Sosnowska-Piotrowska
Otwarcie Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Międzyrzecu Podlaskim (fot. Międzyrzec Info)

17 czerwca w pałacu Potockich otwarto Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA), czyli lokalne centrum nauki, w którym osoby w każdym wieku mogą samodzielnie eksperymentować, poznawać zjawiska rządzące światem i rozwiązywać zadania konstruktorskie.

SOWA powstała dzięki współpracy Ministra Nauki, Centrum Nauki Kopernik i Miejskiego Ośrodka Kultury. Obejmuje wystawę złożoną z 16 eksponatów oraz przestrzeń do swobodnego eksperymentowania – Majsternię.

Podczas wizyty w tym centrum nauki można sprawdzić, czy nasza twarz jest symetryczna, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała i czym różni się od krótkotrwałej. To okazja, by stworzyć własny film animowany, posłuchać muzyki nie uchem, a łokciem i zmierzyć się z siłą grawitacji.

Majsternia jest miejscem dla tych, którzy lubią główkować. Tu nie ma instrukcji i podpowiedzi. Są wyzwania i zestawy akcesoriów, ułatwiających mierzenie się z nimi. Zadania mają różne poziomy trudności – można budować mosty, wieże, katapulty czy obiekty latające. Przy okazji rozwija się umiejętności współpracy, rozwiązując zadania w parze lub w grupie. Myśl przewodnia Majsterni to „Myślisz lepiej, niż myślisz”.

> > > > FOTO – otwarcie strefy SOWA w pałacu Potockich < < < <

Uroczystość otwarcia 34 Strefy SOWA uświetniła Dyrektor Departamentu Analiz Strategicznych i Popularyzacji Nauki z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Pani Barbara Szelewa-Kropownicka.

„Już od wielu lat Centrum Nauki Kopernik, a teraz także i Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, odczarowują, a raczej zaczarowują słowo nauka. Pokazują, że nie jest nudna, ani trudna. Nauka może być ciekawsza niż gry komputerowe, angażuje ciało, umysł, wyobraźnię. Może dziać się na naszych oczach. Jestem pewna, że SOWA będzie służyć nie tylko do rozwoju i nauki dzieci, ale też dorosłym przysporzy wielu okazji do fantastycznego spędzania czasu” – podkreśliła Pani Dyrektor.

„Każdy z tych eksponatów, który stoi w Strefie SOWA, to jest taka mała etiuda naukowa. Do Strefy wybraliśmy eksponaty, które nasza publiczność w Koperniku lubi najbardziej. Sprawdzone. Lubiane i najczęściej odwiedzane. To dopiero początek, ale mamy nadzieję na kapitalną współpracę – dodała Irena Cieślińska, Dyrektor Programowa Centrum Nauki Kopernik.

Burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego, Pan Paweł Łysańczuk, podkreślał: „To, że SOWA wylądowała w Międzyrzecu, to jest zarówno wyzwanie dla naszego miasta, ale także ogromna szansa. SOWA jest po to, aby nasi uczniowie nie byli w tyle za uczniami z większych ośrodków. Musimy stwarzać równe szanse od samego startu. Ale jestem przekonany, że każdy z nas, bez względu na wiek, wykształcenie, zaangażowanie w to czym się interesuje, znajdzie w Strefie coś dla siebie”.

Dzięki współpracy z Kopernikiem na zaproszenie Strefy SOWA do Międzyrzeca Podlaskiego ma szansę przyjechać mobilna wystawa O Matmo! pomagająca zrozumieć sens i logikę matematycznych zadań, a także Naukobus, czyli interaktywna wystawa czy Planetobus – mobilne planetarium (namiot z półkolistym ekranem), w którym prezentowane jest rozgwieżdżone niebo, planety i gwiazdy, podróżujące po Polsce w ramach programu Nauka dla Ciebie. Jeśli uczniowie i nauczyciele zechcą zanurzyć się w kosmos, mogą wziąć udział w jednym z wyzwań programu edukacji kosmicznej ESERO – np. zaprojektować bazę księżycową.

W Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Międzyrzecu Podlaskim ma szansę także powstać Klub Młodego Odkrywcy (KMO). Zajęcia prowadzone w klubach są oparte na eksperymentowaniu. Klubowicze formułują pytania dotyczące różnych zjawisk i poszukują na nie odpowiedzi, prowadząc doświadczenia. Animatorzy z Międzyrzeca mogą także dołączać do licznych sieci, które od wielu lat współtworzy, rozbudowuje i wspiera Centrum Nauki Kopernik.

REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny