Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
11°C
Kontakt
gmina Międzyrzec Podlaski

W Tłuśćcu uczcili pamięć żołnierzy Batalionów Chłopskich

13 września 2021 23:07 | autor: Anna Ostapiuk
Elżbieta Baj zaprezentowała sylwetki żołnierzy walczących w oddziale BCH z Tłuśćca (fot. GBP w Międzyrzecu Podlaskim)

Podczas uroczystości pod hasłem "Pamięć w nas trwa" w Tłuśćcu uczczono pamięć żołnierzy służących w oddziałach Batalionów Chłopskich. Zgromadzeni modlili się w intencji poległych i złożyli kwiaty przy miejscowym pomniku, po czym nastąpiła prezentacja przygotowana przez pracowników tłuścieckiej filii Gminnej Biblioteki Publicznej.

Uroczystość upamiętniająca Oddziały Batalionów Chłopskich w Tłuśćcu odbyła się 12 września. Rozpoczęła się mszą świętą w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy Batalionów Chłopskich i ich rodzin, którą przed budynkiem miejscowej biblioteki odprawił wikariusz parafii św. Józefa ks. Daniel Struczyk. W Eucharystii wzięły udział poczty sztandarowe, a oprawę muzyczną zapewniła schola „Niezapominajki” z Żabiec.

Po zakończeniu modlitwy zgromadzeni złożyli kwiaty przy pomniku Batalionów Chłopskich. W tym czasie w prezentacjach wokalnych  wzięli udział uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tłuśćcu.

REKLAMA

Dalsza część wieczornicy odbyła się już w budynku biblioteki, gdzie nastąpiła prezentacja historycznego tła działalności Batalionów Chłopskich wraz z przedstawieniem sylwetek żołnierzy Oddziału Specjalnego i Oddziału Taktycznego BCH z Tłuśćca. Po odczycie przygotowanym przez Elżbietę Baj swoimi wspomnieniami o Józefie Narojku pseud. "Ryś" podzielił się jego syn Zenon Narojek. Zaprezentował również codzienny strój partyzanta i elementy jego uzbrojenia. Na ścianie biblioteki zawisły dwie nowe gabloty ufundowane przez wójta gminy Krzysztofa Adamowicza, w których znalazł się sztandar BCH i wyjściowy mundur należący do "Rysia". Uczestnicy spotkania zapoznali się także z pamiątkami po żołnierzach, które utworzyły bardzo wymowną wystawę. O muzyczne wrażenia wprowadzające w nostalgiczny, wojenny klmat zadbał Zespół Ludowy „Sami Swoi”.

__________________________________
Źródło/Fot. GBP w Międzyrzecu Podlaskim

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny