Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
-3°C
Kontakt
Region

W weekend tradycyjnie mniej zakażeń

13 grudnia 2020 10:54 | autor: redakcja/Tomasz Więcławski/PAP
fot. pixabay

Sytuacja epidemiczna w Polsce się poprawiła, gdyż obecnie nie ma problemów z hospitalizacją chorych na COVID-19 - powiedział PAP dr n. med. Paweł Rajewski, specjalista chorób zakaźnych. Jego zdaniem, wysoka liczba zgonów związana jest m.in. ze zbyt późnym zgłaszaniem się pacjentów do lekarzy.

"Mamy tendencję spadkową nowych zakażeń. Po prostu mniej jest osób z objawami, co powoduje brak problemów z hospitalizacją pacjentów. Do szpitali trafia ich po prostu mniej" - powiedział ordynator jednego z oddziału Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy.

W jego ocenie, są jednak także negatywne zjawiska, m.in. unikanie testowania przez pewną grupę osób, które dodatkowo nie poddają się samoizolacji.

"Te osoby z obawy przed utratą pracy chodzą do niej i są świadomym źródłem zakażenia innych. Sytuacja, ogólnie rzecz biorąc, jednak się poprawiła. W woj. kujawsko-pomorskim, ale i w innych regionach kraju, nie ma już np. problemów z osoczem ozdrowieńców" - powiedział PAP dr Rajewski.

Ekspert zwrócił jednak uwagę na zbyt późne zgłaszanie się do lekarzy wielu osób.

"Wysoka liczba zgonów, którą nadal obserwujemy, jest spowodowana przez trzy czynniki. Po pierwsze, to nadal efekt wysokiej liczby zakażeń kilka tygodni temu - na poziomie blisko 30 tysięcy na dobę. Po drugie, wiele osób za późno zgłasza się do lekarza i trafia do szpitala w drugim bądź trzecim tygodniu choroby. Po trzecie, co jest konsekwencją drugiego, my nie zatrzymujemy już wówczas replikacji wirusa, bo jego często nie ma już w organizmie, ale leczymy silne powikłania m.in. rozległe zapalenia płuc, a także walczymy z burzą cytokinową. W takim stadium szanse na przeżycie znacząco spadają. Dlatego apeluję: nie odkładajmy kontaktu z lekarzem na później, zgłaszajmy się po pomoc wcześniej" - powiedział dr Rajewski.

***

W sobotę Ministerstwo Zdrowia podało, że zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych 11 497 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 131 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 371 osób.

W sobotę poinformowano o wykryciu w woj. lubelskim 745 nowych zakażeń. Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 18 osób.

W powiecie bialskim zarejestrowano 20 nowych zakażeń, a w Białej Podlaskiej 15.

Na terenie powiatu zmarły 2 zakażone osoby, jedna z nich miała choroby współistniejące. W Białej Podlaskiej również zmarły 2 osoby, a jedna z nich miała choroby współistniejące.

***

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia podało, że zakażenie koronawirusem potwierdzono u 8977 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 49 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 139 osób.

W woj. lubelskim wykryto 378 nowych zakażeń. Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 13 osób. Wśród zmarłych nie było mieszkańców powiatu bialskiego.

W powiecie bialskim zarejestrowano 16 nowych zakażeń, a w Białej Podlaskiej 12.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny