YouTube Facebook fotogalerie
gmina Drelów

W wieku 76 lat zmarł profesor Marcin Król

26 listopada 2020 15:42:15 | autor: Anna Ostapiuk
W środę wieczorem odszedł profesor nauk humanistycznych Marcin Król, publicysta, filozof polityki i historyk idei. O śmierci ojca, znamienitego mieszkańca Drelowa, poinformowała jego córka.

Marcin Król ukończył w 1972 studia na Wydziale Socjologii i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1999 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Wykładał m.in. w Instytucie Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zakładzie Dziennikarstwa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Zaangażowany w działalność opozycyjną Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W latach 90. prowadził też działalność polityczną - w okresie wyborów prezydenckich z 1990 roku był członkiem komitetu wyborczego Tadeusza Mazowieckiego. Członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie i uczestnik obrad Okrągłego Stołu - zespołu ds. reform politycznych i podzespołu ds. środków masowego przekazu. Członek komitetu wyborczego Tadeusza Mazowieckiego.

Redaktor naczelny Res Publica i Res Publica Nowa, publikował również na łamach paryskiej Kultury. Felistonista Tygodnika Powszechnego. Członek Collegium Invisibile, przewodniczący rady Fundacji im. Stefana Batorego.

W 2011 r., za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za znaczące osiągnięcia w działalności publicznej i społecznej, został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Autor wielu publikacji publicystycznych oraz powieści kryminalnej Prowincja, opisującej losy Adama Rucińskiego, którego błyskotliwą karierę naukową przerywa niespodziewane oskarżenie o plagiat. Młody historyk, zaszyty na podlaskiej wsi, poświęca się pisaniu książki. Kiedy jednak po pomoc zgłasza się do niego znajomy, poszukujący narzeczonej, która przepadła bez śladu, odzywa się w nim detektywistyczna żyłka. Ich amatorskie śledztwo szybko trafia na trop nacjonalistycznego stowarzyszenia, finansowanego przez lokalnego biznesmena. Szemrane interesy, skorumpowane przez lokalnych tuzów biznesu władze, wszechobecna zmowa milczenia i wreszcie krążące nad tym wszystkim widmo nacjonalizmu... Taka jest prowincja w wydaniu Marcina Króla (https://books.google.pl)  Nawiązania do Drelowa, Międzyrzeca Podlaskiego i okolic z pewnością zaciekawią niejednego czytelnika. Książka dostępna jest w zbiorach Gminnej Biblioteki Publicznej w Drelowie.

Marcin Król był znanym i szanowanym mieszkańcem Drelowa. Zmarł 25 listopada 2020 r.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male