Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
16.5°C
Kontakt
Region

Weksel in blanco, jako zabezpieczenie umowy z kontrahentem

13 czerwca 2017 13:30 | autor: Porada specjalisty

Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie umów zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami. Bardzo popularnym rodzajem ochrony jest weksel in blanco. To proste zabezpieczenie należności, które nie generuje dodatkowych kosztów. Weksel in blanco stanowi podstawę do uzyskania prawomocnego nakazu zapłaty, a także prowadzenia późniejszej egzekucji. Kiedy warto zastosować zabezpieczenie w postaci weksla? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Zadbaj o właściwe zabezpieczenie roszczeń

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem. Nierzetelni kontrahenci potrafią stanowić zmorę dla płynności finansowej firmy. Bardzo często, by zabezpieczyć spłatę zobowiązania stosowany jest weksel in blanco. To sprawdzony sposób, gdy nawiązujemy współpracę z nowym kontrahentem, gdy nie mamy pewności, że wywiąże się ze swoich zobowiązań. Weksel in blanco może stanowić zabezpieczenie wszelkich zobowiązań wynikających z zawartej pomiędzy przedsiębiorcami umowy.

Deklaracja wekslowa – dokument, o którym nie możemy zapomnieć

Bardzo istotnym dokumentem jest deklaracja wekslowa , która stanowi o warunkach, na jakich wierzyciel ma prawo do wypełnienia weksla. Wielu przedsiębiorców nie ma świadomości, że brak deklaracji wekslowej może skutecznie uniemożliwić późniejsze dochodzenie roszczeń . Kontrahenci mogą też wpisać warunki, na jakich weksel in blanco będzie miał zastosowanie w treść zawieranej umowy . Weksel in blanco musi być podpisany przez obie strony . Istnieje, jednak możliwość, by w imieniu wystawcy weksla podpisały się osoby, które go reprezentują. Osoby uprawnione do podpisywania weksli to reprezentanci spółki widniejący w Krajowym Rejestrze Sądowym. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych weksel może podpisywać jednie przedsiębiorca samodzielnie.

REKLAMA

Jak egzekwować należność na podstawie weksla?

W sytuacji, gdy kontrahent nie ureguluje zobowiązania w terminie wierzyciel nabywa prawo do wypełnienia weksla zgodnie z postanowieniami widniejącymi w deklaracji wekslowej . Wierzyciel musi następnie wezwać dłużnika do spłaty zobowiązania . Dopiero, gdy ten nie zapłaci należności możliwe jest skierowanie sprawy na etap postępowania sądowego . Należy zaznaczyć, że sądy wydają nakazy z weksli bez wskazywania terminów rozprawy . Ponadto nakaz staje się natychmiast wykonalny, gdy minie termin udzielony do zaspokojenia zobowiązania . Dodatkowo realizacja nakazu może być prowadzona nawet, gdy dłużnik wniesie zarzuty. Tylko sąd może zadecydować o wstrzymaniu jego realizacji. Weksel in blanco to szybki sposób na uzyskanie nakazu zapłaty , który jest podstawą do prowadzenia egzekucji. Postępowanie sądowe z weksla przedsiębiorca może prowadzić samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do prawnika. Kancelaria prawna wyręcza wierzyciela w większości czynności prawny. Z usług radcy prawnego warto też skorzystać na etapie formułowania deklaracji wekslowej, by uniknąć błędów uniemożliwiających  późniejsze dochodzenie roszczeń.

REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny