Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
19.0°C
Kontakt
Region

Więcej dorobisz do wcześniejszej emerytury

23 lutego 2022 09:29 | autor: Małgorzata Korba/ZUS

Osoby pobierające wcześniejsze emerytury i renty będą mogły więcej dorobić do swoich świadczeń. Limity zmieniają się 1 marca. Świadczeniobiorcy muszą też pamiętać, by do końca lutego powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o przychodach z ubiegłego roku.

Obowiązek informowania ZUS o przychodach i limity dorabiania nie dotyczą emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni). Za to młodsi emeryci i renciści muszą uważać na swoje dodatkowe przychody.

Dobra wiadomość jest taka, że od 1 marca limity przychodów wzrosną, ponieważ wzrosło przeciętne wynagrodzenie w Polsce. To znaczy, że będzie można więcej dorobić do świadczenia z ZUS bez ryzyka jego zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty.

Od marca bezpieczna kwota dodatkowych miesięcznych zarobków będzie wynosić maksymalnie 4196,60 zł brutto (o ponad 236 zł więcej niż dotychczas). Powyżej tej kwoty świadczenie będzie odpowiednio zmniejszane za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia limitu. Dopiero po przekroczeniu kwoty 7793,70 zł brutto wypłata emerytury czy renty będzie zawieszana. Takie same zasady dotycząc obecnie osób pobierających renty socjalne.

Do limitów wliczają się tylko przychody, od których obowiązkowe są składki na ubezpieczenia społeczne. Chodzi więc między innymi o wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy-zlecenia, przychody z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej czy z prowadzenia działalności gospodarczej. Rozliczeniu podlegają również zarobki z pracy za granicą.

Powiadom ZUS o przychodach za 2021 r.

Raz do roku pracujący renciści i wcześniejsi emeryci muszą też poinformować ZUS o przychodach osiągniętych w poprzednim roku. Do końca lutego mają czas na dostarczenie zaświadczeń wystawionych przez pracodawców za 2021 rok. Pracodawcy powinni w zaświadczeniach wskazać przychody w rozbiciu na poszczególne miesiące, bo dzięki temu ZUS będzie mógł zastosować najkorzystniejszy dla emeryta lub rencisty wariant rozliczenia.

Osoby, które prowadzą własne firmy, piszą oświadczenie do ZUS samodzielnie. W ich przypadku za przychód uznaje się deklarowaną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (23 lutego 2022 20:59)
  Pewnie.zapieprzac tak jak Morawiecki powiedział, za miskę ryzu,ale żone ma dzielna 15 000 000 zl przygarnac za jedną działkę kupiona od kleru to jest cos
  autor: gość

  (23 lutego 2022 20:52)
  A tak pięknie dziś rano Donald apelował o pojednanie w obliczu zagrożenia. Hipokrytom z Platformy i PSL przypominam, że PIS dał ludziom prawo i do odpoczynku i do dorabiania. A wy chcieliście aby wszyscy tylko zapieprzali na was aż do śmierci.
  autor: gość

  (23 lutego 2022 20:48)
  W każdym normalnym kraju człowiek po latach pracy dostaje emeryturę na godne życie, w Polsce żeby nie zdechnac to musi dorabiać albo liczyć na pomoc rodziny
  autor: gość

  (23 lutego 2022 20:19)
  PiS uszczesliwia emerytów dając im pozwolenie na prace kiedy mają odpoczywać, łaskawe pany,szacun dla rzadzacych
  autor: gość

  (23 lutego 2022 20:00)
  Bo nie każdy jest takim dzbanem co siedzi na dupie nic nie robi i żyje z socjalu! To ludzie pracują i dorabiają!
  autor: gość

  (23 lutego 2022 19:03)
  Wiesz dlaczego Platforma przegrywa od lat kolejne wybory? Tusk i cała ta banda PO-spolitych oszustów, tak jak i ty, nie szanujecie osób starszych i niezamożnych.
  autor: Gość

  (23 lutego 2022 17:07)
  Po co emerytom dorabiać jak dostają 13,14 i kolejne emerytury,zabrakło im na zakupy w ciuchlandach i biedronce
  autor: gość

  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny