YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Współpraca mimo epidemii

6 maja 2021 10:36:39 | autor: Justyna Madan
Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych Nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim poszerzają swoje językowe horyzonty. Poza tradycyjnymi lekcjami języka angielskiego uczestniczą oni również w zajęciach on-line i rozmawiają po angielsku ze swoimi rówieśnikami z całego świata.

W Zespole Placówek Oświatowych Nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim międzynarodowa współpraca młodzieży nie jest obca. - Uczniowie uczestniczą w lekcjach w on-line w języku angielskim z uczniami z innych krajów (np. Litwy, Macedonii, Meksyku i Brazylii i wielu innych) - mówi dyrektor placówki Grzegorz Kowalczyk.

Uczniowie klas 7B dwujęzycznej i 8B mają okazję uczestniczyć w ciekawych i angażujących zajęciach językowych prowadzonych przez doświadczonych edukatorów z całej Europy oraz wymieniać  pomysły z uczniami z całego świata w ramach projektu LIVE CLASSES wydawnictwa Pearson i BBC, który polega na wspólnym aktywnym uczestnictwie młodzieży z różnych krajów w lekcjach angielskiego online. Projekt ten został w zeszłym roku nagrodzony prestiżową nagrodą edukacyjną ELTon w kategorii "Innovations in learning resources

- Na pierwszych zajęciach, które  miały miejsce 2 marca, uczniowie mieli okazję posłuchać jak ich rówieśnicy opowiadają o  świętach i tradycjach kultywowanych w ich krajach, a także opowiedzieć im o polskich zwyczajach związanych z różnymi świętami - opowiada Katarzyna Modrzewska-Piesta, nauczycielka języka angielskiego. - I choć początkowo naszym uczniom towarzyszyły obawy czy uda im się zrozumieć to co inni mówią po angielsku i czy znajdą odwagę by samemu się odezwać to już w początkowym etapie zajęć zostały one rozwiane.  Jak wszyscy uczestnicy zgodnie przyznają, panowała bardzo serdeczna atmosfera, która szybko pozwoliła pokonać  barierę językową.
Uczniowie dołączyli do grupy ponad 700 szkół z 39 krajów i razem poznają świat, poszerzają horyzonty i  doskonalą język angielski.

Dotacja na międzynarodową współpracę

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) stworzyła nowy program wspierania dla organizacji młodzieżowych, stowarzyszeń, placówek edukacyjnych i kształceniowych, aby mogły w czasie pandemii utrzymać istniejące sieci kontaktów i rozwijać nowe partnerstwa. Chodzi o projekt "Latarnie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży".
Doradzają szkołom i innym instytucjom pracującym z młodzieżą, kręcą filmy instruktażowe lub wysyłają w trasę mobilnych trenerów-motywatorów. To pomysły nowych "Latarni Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży" na to, aby utrzymać działanie międzynarodowej wymiany młodzieży i jej struktur w czasach koronawirusa. Na roczny projekt można uzyskać nawet do 90 tys. zł.

Pierwsze dwanaście latarni zaczęło już realizować swoje projekty. Są to instytucje z doświadczeniem w zakresie międzynarodowej, w tym polsko-niemieckiej wymiany i współpracy młodzieży. Mają one rok na urzeczywistnienie swoich planów. W pierwszej turze zgłoszeń do programu zakwalifikowało się siedem instytucji i organizacji z Polski i pięć z Niemiec.

Jak organizować polsko-niemieckie projekty młodzieżowe w czasach lockdown-u i ograniczeń w kontaktach? W jaki sposób można wspierać organizatorów międzynarodowej współpracy młodzieży, którzy w tej chwili nie są pewni, jak utrzymać partnerstwo z sąsiednim krajem? Jakich szkoleń potrzebują? Jak zainteresować młodych ludzi polsko-niemieckimi projektami? Dzięki takim pomysłom, jak indywidualne doradztwo, hackathon-y, czyli wydarzenia dla programistów, podczas których opracowywane są np. kreatywne rozwiązania dla (realnych i zdalnych) międzynarodowych spotkań oraz strategie promocji wymiany online, pierwsze latarnie PNWM skupią się na popularyzowaniu i nagłaśnianiu idei polsko-niemieckiej wymiany młodzieży - w trakcie i po pandemii.

Każdy może przystąpić do takiego programu. Wnioski można składać do 30 czerwca poprzez stronę internetową: https://pnwm.org/latarnie-polsko-niemieckiej-wspolpracy-mlodziezy/ - tam też znajdziecie wszelkie możliwe szczegóły na temat projektu.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male