Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
3.3°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Wyjątkowe plany na 100-lecie Niepodległości

1 stycznia 2018 18:26 | autor: Redakcja

Kilkadziesiąt różnych wydarzeń i projektów zaplanowano w ramach Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i Krwawych Dni Międzyrzeca. Szczególnym miesiącem będzie oczywiście listopad. Międzyrzeczanie będą mieli okazję zobaczyć historyczną rekonstrukcję wydarzeń z 16 listopada 1918 roku oraz uczestniczyć w wyjątkowych patriotycznych uroczystościach.

10 stycznia w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa poświęcona obchodom tej wyjątkowej rocznicy. Obok burmistrza Zbigniewa Kota uczestniczyli w niej przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji współpracujących z władzami miasta.

- Pierwsze spotkanie komitetu organizacyjnego obchodów odbyło się już w lutym 2016 roku – przypomniał burmistrz. - Mieliśmy świadomość, że szereg działań, które chcieliśmy przygotować wymaga różnych uzgodnień, m.in. z konserwatorem zabytków czy też wojewodą. Czas na przygotowanie projektów i budżetu był potrzebny zarówno nam jak i innym instytucjom czy stowarzyszeniom. Wydania książki nie da się przecież przygotować w miesiąc – wyjaśniał.

Zbigniew Kot podkreślił, że cały 2018 rok ma być poświęcony upamiętnieniu rocznicy. Już w styczniu w szkołach rozpoczną się przygotowania do konkursów związanych z tradycją i poprawnością językową. Kolejne miesiące obfitować mają w koncerty, spektakle, przeglądy filmowe i spotkania związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi.

- Nasz coroczny kalendarz cyklicznych świąt takich jak Dzień Flagi czy Święto Konstytucji 3 Maja chcemy wzbogacić o inne wydarzenia, które towarzyszyły nam w drodze ku niepodległości – mówił burmistrz. Wśród licznych planowanych imprez wymienił m.in. koncert z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Kulminacyjny etapem obchodów będzie listopad. W przeddzień Święta Niepodległości grupa rekonstrukcyjna z Lublina odtworzy dramatyczne wydarzenia znane pod nazwą Krwawych Dni Międzyrzeca. Wydarzenie będzie połączone z piknikiem historycznym.

- Międzyrzeczanie będą mogli obejrzeć uzbrojenie jakim dysponowały wtedy niemieckie wojska okupacyjne oraz Polska Organizacja Wojskowa – zapowiedział Zbigniew Kot. - Przy okazji chcemy podkreślić w jakim miejscu te najbardziej dramatyczne wydarzenia się odbywały, bo większość mieszkańców kojarzy je z naszym obecnym pałacem. Chcemy przy pracach rewaloryzacyjnych w Parku Potockich uwidocznić to miejsce. Bryła starego zniszczonego pałacu będzie wyryta na pamiątkowym medalu wydanym z okazji 100-lecia. Spróbujemy również wykonać jego makietę i umieścić ją w pobliżu miejsca, w którym się znajdował - dodał.

10 listopada na cmentarzu parafialnym przy ulicy Brzeskiej planowane jest również odsłonięcie pomnika poświęconego żołnierzom Polskiej Organizacji Wojskowej i odrestaurowanej mogiły Peowiaków. Obecny na konferencji sekretarz Nadleśnictwa Międzyrzec Adam Szulik przypomniał, że podczas czterech świątecznych kwest na cmentarzu zebrano na ten cel około 35 tys. zł. W tym roku pieniądze będą zbierane jeszcze dwukrotnie – podczas Odpustu Św. Rocha i uroczystości Wszystkich Świętych.

Wyjątkowość tegorocznych obchodów Świata Niepodległości ma podkreślić również wspólna sesja rady miasta i gminy Międzyrzec Podlaski, która odbędzie się w listopadzie. Przedstawiciel Urzędu Gminy Michał Teofilski podkreślił, że samorządy zaplanowały współpracę szkół przy organizacji konkursów. Miasto i gmina będą także wzajemnie promować wydarzenia związane z obchodami. Gminny harmonogram obchodów zostanie przedstawiony pod koniec stycznia.

Ważną datą, którą należy zaznaczyć w świątecznym kalendarzu będzie 16 listopada, kiedy to tradycyjnie odbywa się Marsz-Patrol szlakiem Krwawych Dni Międzyrzeca. Tegoroczny będzie miał oczywiście wyjątkowy charakter, chociażby ze względu na obecność orkiestry OSP Mykanów (wystąpiła w Międzyrzecu w 2017 roku podczas jubileuszu OSP Stołpno), która zaprezentuje koncert pieśni patriotycznych i poprowadzi uroczysty marsz z Parku Potockich do pomnika Bohaterów Miasta. Naczelnik wydziału oświaty, kultury i sportu UM Andrzej Mironiuk poinformował, że miasto czyni starania o obecność 16 listopada asysty wojskowej, która z pewnością podniesie rangę Apelu Poległych.

Ciekawe rocznicowe plany ma Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Przedstawił je na konferencji Andrzej Kurenda. Na początku października TPN zorganizuje 3-dniowy Sejmik Towarzystw Regionalnych Lubelszczyzny, na którym spodziewanych jest około 100 gości. Tematyka obrad będzie oczywiście związana z rocznicą. Tak będzie również w przypadku jubileuszowego wydania Rocznika Międzyrzeckiego, w którym znajdą się ponadto ciekawe materiały związane 50-leciem TPN.

Plany wydawnicze ma również Stowarzyszenie Miłośników Historii Międzyrzeca Podlaskiego. Pocztówkową formę będzie miało wydawnictwo związane z Krwawymi Dniami Międzyrzeca. Prezes stowarzyszenia Mirosław Maraszek zapowiedział także książkę "Międzyrzecka droga do niepodległości", która będzie zawierać wszelkie informacje i fotografie związane z wydarzeniami z 16 listopada 1918 oraz budową pomnika Bohaterów Miasta.

Na chwilę obecną nie wszystkie plany związane z obchodami są doprecyzowane. Burmistrz Zbigniew Kot podkreśla, że udział w tym powinni mieć mieszkańcy Międzyrzeca.

- Chcemy, aby międzyrzeczanie wybrali nazwę dla ronda znajdującego się przy skwerze Armii Krajowej, Alei w Parku Potockich prowadzącej do miejsca, w którym stał stary pałac oraz dębu, który zostanie posadzony na pamiątkę rocznicy. Autorzy wybranych pomysłów zostaną nagrodzeni – zapowiedział burmistrz.

Międzyrzeczanie mają także zdecydować co znajdzie się w kapsule czasu, która zostanie wmurowana w cokół pomnika Bohaterów Miasta. Jej ponowne otwarcie planowane jest najwcześniej za 50 lat, w 150. Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

- W pełni świadomie nie chcemy jeszcze ujawniać wszystkich szczegółów obchodów. Na pewno będzie wiele niespodzianek, które po prostu traktujemy jako nagrodę dla wszystkich mieszkańców, którzy wezmą udział w planowanych uroczystościach – zapowiedział burmistrz.

Wkrótce na stronie internetowej miasta powstanie zakładka z harmonogramem działań i relacjami z ich przebiegu, natomiast na Placu Jana Pawła II zawiśnie baner nawiązujący do wyjątkowej rocznicy.

REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny