Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
0.1°C
Kontakt
gmina Drelów

Wyrósł nowy pomnik

2 lipca 2019 22:35 | autor: Anna Ostapiuk

Mieszańcy Witoroża mają powód do dumy. Ponad 6-cio metrowej wysokości Trzmielinie pospolitej nadano status pomnika przyrody. Wysokie i rozłożyste drzewo z trzema finezyjnie splecionymi pniami dołączy do atrakcji turystycznych regionu.

Witoroska Trzmielina pospolita ( Euonymus europaeus L. ) w wyniku upływu lat zdrewniała na okazałe trzy pnie o obwodach 75 cm, 85 cm i 101 cm mierzonych na wysokości 1,30 m. Rozgałęzia się na wiele konarów. Sięga na wysokość 6 - 7 m, a promień jej rozłożystej korony to aż 3 m. Drzewo rośnie na placu gminnym przy budynku Domu Ludowego i Strażnicy OSP od północnej strony w obrębie wsi Witoroż (gmina Drelów).
Trzmielina jest w dobrej kondycji zdrowotnej, bez widocznych zewnętrznych objawów chorobotwórczych oraz jest tworem, który z właściwości krzewu wyrósł na estetyczne drzewo.

Warto nadmienić, iż Trzmielina pospolita jest uznawana jako krzew pospolity występujący w Europie i Azji, rośnie licznie na obszarze całej Polski. Wzrasta na podłożu żyznym i wilgotnym. Charakteryzuje się pojedynczymi, eliptycznymi liśćmi o długości 3-9 cm, jesienią przebarwiającymi się na czerwono. Kwitnie w maju, a jej jasnozielone kwiaty są drobne i niepozorne, zebrane po 3–7 na szczytach pędów w baldachogrona. We wrześniu – październiku z kwiatów powstają bardzo dekoracyjne, oryginalne różowe owoce – torebki, zbudowane z czterech komór, które po jakimś czasie pękają, ukazując nasiona w pomarańczowych osnówkach. Owoce utrzymują się na krzewie długo po opadnięciu liści, czasem nawet do późnej zimy.
Krzew zazwyczaj jest niewielki i rozłożysty, dorasta do 3 metrów wysokości. Okaz witoroski podwoił ten standard i nadal powiększa swoje rozmiary. Wielkość pierśnicy trzmieliny (obwód mierzony na wysokości 1,3 m), którą można uznać za pomnik przyrody, wynosi 50 cm, natomiast trzy pnie drzewa w Witorożu mierzące odpowiednio 75, 85 i 101 cm znacznie przekraczają ustawowe kryterium.

Ustanowienie pomnika przyrody nastąpiło z uwagi na zachowanie wartości przyrodniczych, naukowych, kulturowych, historycznych i krajobrazowych w gminie Drelów, również z powodu utraconych pomników przyrody w latach poprzednich (zostały one zniesione głównie z powodu uszkodzeń przez silne wiatry występujące okresowo w naszym regionie). Uchwałę nadającą drzewu w Witorożu status pomnika przyrody podjęto podczas V sesji Rady Gminy Drelów w dniu 27 czerwca 2019 r. W myśl uchwały nadzór nad pomnikiem przyrody sprawuje Wójt Gminy Drelów. W stosunku do pomnika ustalono obszar o promieniu nie mniejszym niż 6 m od zewnętrznych krawędzi pni drzew, w którym obowiązują zakazy niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obiektu lub obszaru, uszkadzania i zanieczyszczania gleby  oraz umieszczania tablic reklamowych. Uchwała wprowadziła obowiązek stałego monitoringu stanu zdrowotnego drzewa oraz wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i zabezpieczających. Wkrótce ruszą prace związane z wykonaniem ogrodzenia i oznakowania zawierającego krótką informację opisową wraz z przestrogą o silnych właściwościach trujących całej rośliny.

Pasjonaci turystyki przemierzający urokliwą gminę Drelów znajdą witoroski pomnik przyrody posługując się koordynatami:
N 51 o 55’16” x 5754603.1, E 22 o 59’30.64`” y 8430646.4

Dodatkowo na uwagę amatorów walorów przyrodniczych zasługuje znajdujący się w leśnictwie Witoroż przy łąkach pn. "Nabielsko" wiekowy dąb szypułkowy o obwodzie 600 cm i wysokości 24 m oraz nieco szczuplejsze, pojedyńcze lub rosnące w skupiskach, dęby w uroczysku "Jaworówka". Okazy te od kilkudziesięciu lat widnieją w wykazie polskich pomników przyrody wraz z wieloma licznymi drzewami (dęby, lipy, jesiony, graby i świerki) i głazami narzutowymi bogatej przyrodniczo gminy Drelów.
W poszukiwaniu niezwykłych okazów warto przemierzyć leśnictwa Leszczanka, Łózki, Żerocin, Sokule i Dołha, odwiedzić rezerwaty przyrody "Omelno" w leśnictwie Turów i "Liski" w l. Zahajki, a także leśne rezerwaty "Zapowiednik Łózecki" (l. Drelów), "Klec" (l. Strzyżówka) i Rezerwat faunistyczno - ornitologiczny "Zbiornik Retencyjny Żelizna".

REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (03 lipca 2019 08:13:23)
    Brawo za spostrzegawczość
    Dziękujemy za spostrzegawczość, wkradł się chochlik - poprawione :-)
    autor: gość

    (03 lipca 2019 07:56:17)
    Jakiś gruby ten dąb.600m w obwodzie?
    autor: Gość

    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny