YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Zaczęli od krzyża

27 grudnia 2019 14:37:58 | autor: Anna Ostapiuk
Na pamiątkowym cmentarzu cholerycznym w Żerocinie stanął nowy krzyż. Kolejne prace porządkowe planowane są na wiosnę przyszłego roku.

Nowy krzyż na cmentarzu cholerycznym w Żerocinie (fot. Międzyrzec.info)

Społecznicy z Żerocina rozpoczęli porządkowanie pozostałości dawnego cmentarza cholerycznego zlokalizowanego w lesie na obrzeżach wioski. Pośród ledwo zarysowanych mogił (jedna z nich otoczona jest drobnymi kamykami) stanął nowy metalowy krzyż, wzniesiony 7 grudnia przez sołtysa Tomasza Bieńka i towarzyszących mu radnych i członków OSP Ryszarda Jaszczuka, Tadeusza Kurowskiego i Stanisława Kortoniuka. - Kolejne prace porządkowe planujemy na wiosnę przyszłego roku – wyjaśnia sołtys – Chcemy oczyścić miejsce, usypać na nowo cztery mogiły w znanym nam układzie i nasadzić wokół cmentarza roślinność.

Według ustnych przekazów najstarszych mieszkańców Żerocina podczas epidemii cholery na cmentarzu mogło być pochowanych kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób, zapewne w mogiłach zbiorowych. Trudno jednak odszukać jakiekolwiek ślady w dokumentacji archiwalnej. Pasjonaci lokalnej historii są jednak dobrej myśli i nie ustają w poszukiwaniach, jednocześnie planując ustanowienie w niedalekiej przyszłości pamiątkowej tablicy lub głazu w miejscu historycznego pochówku ofiar epidemii.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male