Podczas Zaduszek Jazzowych publiczność zgromadzona w Gminnym Ośrodku Kultury miała możliwość wysłuchać utworów z albumu "byłam jestem będę" w wykonaniu duetu Martyna Sabak i Adam Jarzmik. - Pani dyrektor GOK zgłosiła chęć podjęcia inicjatywy związanej z Zaduszkami, a w związku z tym, że moja płyta właśnie wyszła, chcę w taki sposób szerzyć muzykę. Dzisiaj odbyła się premiera mojej płyty. Repertuar to utwory autorskie, które powstały w naszym duecie z Adamem Jarzmikiem. To zapiski z życia, zarówno w postaci słowa, jak i dźwięków - wyjaśnia Martyna Sabak , która miała już okazję wystąpić wcześniej przed gminną społecznością w spektaklu "Oskar i pani Róża". Zapowiedzi koncertów i spektakli z udziałem aktorki i wokalistki można śledzić na przykład w mediach społecznościowych ⇒ Martyna Sabak_Art .
Spotkanie znacznie odbiegało swoją oprawą od tych, do których gminna społeczność przyzwyczaiła nas w ostatnich latach. Tych jednak, w bardziej tradycyjnej oprawie, również w najbliższym czasie nie zabraknie, ponieważ przed nami Zamyślenia Zaduszkowe w Rzeczycy oraz Wieczornica przygotowana przez uczniów szkoły w Rudnikach, która odbędzie się w kościele św. Józefa w Międzyrzecu Podlaskim.
- Jesteśmy na ważnym i innowacyjnym spotkaniu. Mamy dzisiaj Zaduszki Jazzowe. To bardzo lekki, melancholijny jazz wprowadzający nas w nastrój refleksji, zadumy, ale również radości i wdzięczności. To muzyka nawiązująca do najważniejszych wartości, ale też wprawiająca w dobry humor - podkreśla dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim Sylwia Hubica . - Zaduszki to też czas dobrych wspomnień. Zachęcałam mieszkańców do tego, by dziś przynieśli wspomnienia o osobach, które są im szczególnie bliskie. Nikt nie skorzystał, być może to nie jest jeszcze ten etap, ale czuję, że te nasze dzisiejsze Zaduszki to coś, co nasi mieszkańcy będą dopiero sprawdzać. Rozmawiamy już o tym, że Zaduszki w klimacie muzycznym być może na stałe wejdą do naszego gminnego kalendarza, bo to coś innowacyjnego, do czego będziemy niezmiennie zachęcać. Chcemy pokazywać, że również tak możemy nawiązywać do dobrych wspomnień, że kultura ma wiele obliczy, każde może łączyć. Każdy może lubić coś innego, ale przede wszystkim możemy się spotykać i rozmawiać o tym podczas różnych wydarzeń, docierając przy tym do różnych odbiorców.
W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy gminnych miejscowości oraz przedstawiciele samorządu. - Dobrze być tutaj razem i cieszę się, że Gminny Ośrodek Kultury przedstawia tak ciekawą, szeroką ofertę naszym mieszkańcom. To był przepiękny wieczór, piękni ludzie, piękna muzyka i przede wszystkim piękny głos. Po raz pierwszy w gminie Międzyrzec Podlaski mamy wieczór na jazzowo, ale na pewno będziemy to kontynuować, bo to ciekawa oferta. Oczywiście dla tych, którzy lubią jazz, ale również dla nas wszystkich, którzy możemy dostrzec piekno głosu i piękno przekazu. Te aranżacje i wspólne śpiewanie naprawdę sprawiły, że wieczór był przecudowny - podkreśla wójt gminy Krzysztof Adamowicz . - To bardzo fajnie rozpoczęty weekend, bardzo nastrojowo i w przyjemnej atmosferze. Cieszę się, że gmina podchodzi do takich inicjatyw i realizujemy to, oczywiście z pomocą mieszkańców - dodaje radny gminy Jarosław Czapski , który jednocześnie zaprasza na najbliższe zaduszkowe wydarzenia, już 5 listopada. - Sądzę, że takie Zaduszki wejdą w coroczny kalendarz. Po dniu Wszystkich Świętych jest tu duży element zamyślenia, człowiek czuje się wciągnięty przez muzykę . A taka muzyka w listopadzie bardzo pasuje - podsumowuje radny Tadeusz Sawczuk . Jak przyznaje, na co dzień osłuchany jest z innym rodzajem muzyki, ale ta, której doświadczył, bardzo mu sie podoba i stanowi pewną nowość.
Tego również dnia został oddany do użytku mieszkańców wsi Wysokie "Kulturalny ogródek". Inicjatorkami i koordynatorkami projektu są Monika Stefaniuk i Elżbieta Kondraciuk. Ideą projektu było stworzenie miejsca do wspólnych spotkań na dworze dla mieszkańców i gości przyjeżdżających do ośrodka w Wysokim. - Za budynkiem GOK był kącik, który postanowiliśmy z mieszkańcami Wysokiego wspólnie zagospodarować. Wysokie to specyficzna miejscowość, w której nie ma takiej działki gminnej, którą w bezpieczny sposób można by było zaadaptować na działkę z altaną czy placem zabaw. Nie ma tu takich możliwości, jest tu dużo obszarów zalewowych, bo jest dość nisko położony teren. Uznaliśmy, ze miło by było stworzyć kącik przy ośrodku kultury i gminnej bibliotece - wyjaśnia Sylwia Hubica.
Pomysłodawcy i wykonawcy otrzymali od jednego z lokalnych przedsiębiorców Grzegorza Semeniuka z Sitna używane palety transportowe, które w ramach warsztatów rękodzielniczych wyczyścili i pomalowali, a następnie zmontowali z nich plenerowe meble ogrodowe - ławki i stoły, tworząc na tyłach budynku ośrodka w Wysokim ogródek rekreacyjny. Pojawiły się również dwie paletowe ławki przed samym budynkiem. W pracach brali udział m.in. radny Jarosław Czapski i sołtys wsi Wysokie Monika Stefaniuk.
- Myślę, że w okresie wiosenno - letnim będzie to bardzo miłe miejsce do tego, by organizować tu kameralne wydarzenia, kulturalne spotkania z muzyką, książką, aktorami. Będzie to przede wszystkim miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli usiąść i odpocząć, choćby podczas spaceru. Posatwiliśmy dwie ławki przed budynkiem, bo obserwuję, że wieczorami spotykają się tu mieszkańcy, mamy z wózkami, szukają takiego miejsca, w którym można przycupnąć na chwilę. Mamy jeszcze plan, by na kostce przed budynkiem namalować specjalną farbą gry planszowe, tradycyjne klasy i nie tylko, by dzieci mogły spędzić tu kreatywnie czas - przybliża plany dyrektor GOK. - Przy budynku jest kamera, więc ufam, że będziemy wspólnie dbać o tę przestrzeń.
Spotkanie uwieńczyło Inicjatywy Mieszkańców Gminy Międzyrzec Podlaski realizowane w ramach projektu Dom Kultury+ Edycja 2023 prohgramu Narodowego Centrum Kultury "Cześć, jesteśmy Twoim domem kultury".
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny