YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Zamiast dożynek - wystawa wieńców

3 lipca 2020 19:34:43 | autor: Anna Ostapiuk
Wójt Gminy Drelów oraz Gminne Centrum Kultury w Drelowie zapraszają sołectwa z terenu gminy do udziału w konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy roku 2020”.

Gminne Centrum Kultury w Drelowie zaprasza do udziału w konkursie na Najpiękniejszy wieniec dożynkowy (fot. GCK Drelów)

Jak informują przedstawiciele Gminnego Centrum Kultury w Drelowie, dożynki gminne 2020 nie odbędą się w znanej od lat formule:

"Z powodu zaistniałej sytuacji epidemicznej, zgodnie z zaleceniami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej Dożynki Gminne nie odbędą się w zwyczajowo przyjętej, corocznej formule, dlatego też nie określamy miejsca konkursu. Jeżeli warunki związane ze stanem epidemii na to pozwolą, na terenie otwartym przy Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbędzie się plenerowa wystawa wieńców dożynkowych z terenu gminy Drelów."

GCK zaprasza sołectwa do udziału w corocznym konkursie na "Najpiękniejszy wieniec dożynkowy". Aby wziąć udział w zmaganiach konkursowych należy:

1. dokonać telefonicznego zgłoszenia udziału do dnia 14 sierpnia 2020 r. ⇒ tel. 83 372 01 54
2. wykonać wieniec dożynkowy
3. dostarczyć wieniec we własnym zakresie do GCK w Drelowie do dnia 28 sierpnia 2020 r. Do wieńca dołączona powinna być dokumentacja zdjęciowa i opis procesu jego powstawania.

Wieńce dożynkowe oceniane będą w dwóch kategoriach:
I Kategoria: WIENIEC TRADYCYJNY
   1. Kryterium: forma wieńca - zgodność z tradycją dawnej wsi południowego Podlasia (charakterystyczny dla wsi kształt korony z kabłąkami, kopka - snopek z podstawa proporcjonalną do korony).
   2. Kryterium: elementy wieńca - wykorzystanie tradycyjnych elementów wieńca: kłosy zbóż, min. 4 zboża: pszenica, żyto, jęczmień, owies, owoce (min. jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, orzechy), warzywa (z pół i ogrodów z naszego regionu), zioła, związane z tym elementy dekoracji: kolorowe wstążki, kwiaty cięte i suszone, gałązki jagód, ręcznie wykonane elementy konstrukcji: pręt wiklinowy, leszczyna, metal opleciony tak, aby nie było go widać. Jakiekolwiek formy klejone w wieńcu będą klasyfikowały wieniec do kategorii współczesnej.
   3. Kryterium: symbolika wieńca - znaczenie użytych barw, materiałów, itp.
   4. Kryterium: staranność wykonania i walory artystyczne (np. różnorodność splotów).
II Kategoria: WIENIEC WSPÓŁCZESNY 
   1. Kryterium: forma wieńca - pomysłowość, oryginalność, odwołania do symboliki  religijnej, narodowej, lokalnej.
   2. Kryterium: elementy wieńca - wykorzystanie nie tylko tradycyjnych elementów wieńca: kłosy zbóż: pszenica, żyto, jęczmień, owies, owoce, warzywa, zioła elementy dekoracji: kolorowe wstążki, kwiaty cięte, suszone, z bibuły, ręcznie wykonane elementy konstrukcji: pręt wiklinowy, leszczyna, metal, itp. użycie elementów z nowoczesnych tworzyw np. hostie, kielichy ze styropianu.
   3. Kryterium: symbolika wieńca - nawiązanie do tradycji m.in. religijnej, patriotycznej, itd. (m.in. znaczenie kształtu wieńca).
   4. Kryterium: staranność wykonania i walory artystyczne. 
 
Ocena wieńców odbędzie się podczas Gminnych Dożynek 2020 na placu dożynkowym lub w innej bezpiecznej formie w zależności od sytuacji epidemicznej. Organizatorzy przewidują nagrody pieniężne oraz pamiątkowe dyplomy dla wykonawców wszystkich wieńców. Zwycięzca będzie reprezentował gminę podczas Dożynek Powiatowych w 2021 roku.

Celem konkursu jest kultywowanie i upowszechnianie tradycji ludowych związanych ze Świętem Plonów, rozbudzenie, poszerzenie zainteresowań twórczością ludową oraz zaprezentowanie uczestnikom Święta Plonów wieńców o wysokich walorach etnograficznych i artystycznych.

Regulanin konkursu dostępny jest na stronie organizatora: KONKURS

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male