Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
9.1°C
Kontakt
Region

Zasługi mieszkańców regionu w internetowym słowniku

20 września 2021 12:36 | autor: Justyna Madan

W 2009 roku z inicjatywy i pod redakcją profesora Arkadiusza Kołodziejczyka ukazał się I tom Słownika biograficznego Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza. Teraz słownik dostępny jest online i można w nim znaleźć pierwsze biografie mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego i okolic lub osób z regionem związanych i dla regionu zasłużonych. A współtwórcą słownika może zostać każdy.

Słownik biograficzny Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza obejmuje terytorium byłych województw bialskopodlaskiego i siedleckiego. Słownik obejmuje terytorialnie dzisiejsze powiaty: bialski, garwoliński, łosicki, łukowski, radzyński, siedlecki, sokołowski, miński, węgrowski i wołomiński. "Każdy tom (papierowy) ma strukturę alfabetyczną i jest wyposażony w wykaz skrótów oraz spis biogramów w dotychczas opublikowanych tomach z zaznaczeniem numeru tomu, w którym biogram ukazał się. Wewnętrzny układ biogramów i zapis bibliografii wzorujemy na Polskim Słowniku Biograficznym" - czytamy na stronie internetowej Słownika.

Wersja elektroniczna tego wydawnictwa powstała w 2021 roku. - Portał został stworzony w celu szerszego rozpowszechnienia wiedzy o regionie. Zachęcamy wszystkich do współpracy, ponieważ chodzi nam o aktywizację badań regionalnych, które nie będą realizowane wyłącznie przez "zawodowych" historyków. Proszę zwrócić uwagę na biogram p. Janiny Górskiej. Uzupełnienia, które powstały na podstawie archiwum rodzinnego siostrzenicy, w rzeczywistości są tam dwa biogramy jednej osoby. Biogram, na podstawie informacji archiwalnych i biogram "uzupełniony" - mówi dr hab. Katarzyna Maksymiuk, redaktor witryny i dodaje, że każdy może przysłać propozycję biogramu.

- Nadesłany materiał weryfikuje i akceptuje do druku prof. Józef Piłatowicz (stały współpracownik Polskiego Słownika Biograficznego i pracownik Instytutu Historii UPH w Siedlcach) - wyjaśnia dr. hab. Katarzyna Maksymiuk.

Słownik jest ogólnodostępny i jest okazją do promowania dorobku i zasług mieszkańców regionu, którzy są swoistą wizytowką regionu. Już teraz w Słowniku można znaleźć informacje m.in. o Adolfie Pleszczyńskim, kryptonim „Iks”, historyku Kościoła i Międzyrzecczyzny, etnografie, zasłużonym proboszczu międzyrzeckim; Józefie Antonim Gereszu, doktorze nauk humanistycznych, historyku Podlasia, nauczycielu szkół średnich, pracowniku Akademii Podlaskiej; Marianie Kowalskim, doktorze nauk humanistycznych, założycielu i prezesie Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim; Wincentym Kozłowskim, nauczycielu, społeczniku.

Aby poczytać o ciekawych postaciach z regionu lub dodać biografię, której tam jeszcze nie ma należy wejść na stronę: https://slownik-biograficzny.uph.edu.pl/ . Znajdziemy tutaj również wskazówki jak należy cytować oraz jak przygotować biogram.


Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny