YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Zbiórka krwi, w tym roku bez festynu

12 sierpnia 2020 08:25:09 | autor: Justyna Madan
W tym roku bez festynu, ale chętnych do oddania krwi nie zabrakło. Zwłaszcza młodzi ludzie zdecydowali się wziąć udział w corocznej zbiórce krwi. 18 osób oddało jej aż 8 litrów, chociaż jest to niemal o połowę mniejszy wynik niż w roku poprzednim to każdy litr krwi jest na wagę złota.

Wakacyjna zbiórka krwi na Stanicy Żeglarskiej (fot. http://fotomj.pl/)

Co roku, na początku sierpnia przy Stanicy Żeglarskiej na ulicy Zahajkowskiej w Międzyrzecu Podlaskim odbywa się Festyn Żeglarski, który jest nie tylko świetną okazją do ciekawie spędzonego czasu, gdyż tego dnia odbywają się m.in. pokazy ratownictwa wodnego i koncerty, propagowane są bezpieczne zachowania podczas wypoczynku nad wodą. Tradycyjnie tego dnia odbywa się również zbiórka krwi realizowana przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Lublinie. W tym roku, w obawie przed koronawirusem Stowarzyszenie Rozwoju Żeglarstwa Stanica zrezygnowało z festynu, ale jak co roku, zbierało krew.

Z dwudziestu ochotników, krew mogło oddać osiemnastu z nich. Udało się zebrać 8 litrów. Wynik niemal o połowę mniejszy niż w roku poprzednim, kiedy podczas festynu ponad 14 litrów krwi oddało około 30 osób, jednak każdy litr krwi jest na wagę złota.

- Co roku zebraną krew oddajemy do Banku Krwi w Lublinie i oni zarządzają tym według potrzeb. W związku z  pandemią wszyscy są trochę wystraszeni, tym bardziej, że w tym dniu była strasznie wysoka temperatura, było wysokie ciśnienie, a żeby oddać krew ciśnienie trzeba mieć stabilne. W tym roku akcją zainteresowani byli głównie młodzi ludzie - mówi Leszek Szczerbicki, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Żeglarstwa w Międzyrzecu Podlaskim. - Nie było żadnych problemów, ludzie po prostu podchodzili, rejestrowali się, w ambulansie jest oczywiście zachowana sterylność, chodzą klimatyzatory, wszystko jest profesjonalnie przygotowane. Liczy się każdy litr, jesteśmy bardzo zadowoleni z tej akcji, że w ogóle ludzie przyszli, czekali pod ambulansem już rano. Kolejna zbiórka za rok.
 

 
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male